Anachronox

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anachronox
Ilustracja
Producent

Ion Storm

Wydawca

Eidos Interactive

Dystrybutor

PL: Mirage Media[1]

Projektant

Tom Hall

Silnik

id Tech 2

Data wydania

27 czerwca 2001

Gatunek

komputerowa gra fabularna

Tryby gry

gra jednoosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

Windows

Nośniki

CD (2)

Wymagania

Pentium II 266 MHz, 64 MB RAM, akcelerator 3D

Kontrolery

klawiatura, mysz

Anachronoxkomputerowa gra fabularna wyprodukowana przez Ion Storm i wydana przez Eidos Interactive w 2001 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Gracz wciela się w bezrobotnego detektywa Sylvestra „Slya” Bootsa, który w obliczu niespłaconych długów gorączkowo szuka zajęcia. Poznaje byłego kustosza muzeum MysTech Grumposa Matavastrosa, z którym rusza w poszukiwaniu pewnego artefaktu. W wyniku kolejnych wydarzeń gracz stanie przed zadaniem odkrycia i powstrzymania tajemniczych sił, które próbują zniszczyć istniejący świat.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Na początku 1997 roku produkcją Anachronox zajął się Tom Hall. Gra według planów miała być wydana w trzecim kwartale 1998 roku[2]. Niewiele wiadomo o produkcji jako że cała uwaga ściągana była przez Daikatanę. Produkcja przeciągała się przez lata, a Tom Hall miał ten sam problem co John Romero z Daikataną. Początkowo również postawił na engine pierwszego Quake'a i później był problem z przejściem na nowszy silnik. Po wydaniu i finansowej klęsce Daikatany Eidos wymusił natychmiastowe wypuszczenie gry. Efektem tego podzielono historię na dwie części i pierwszą jej część wydano 27 czerwca 2001[3].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Gra została dobrze przyjęta przez krytykę, co jednak nie przeniosło się na wielkość sprzedaży. Anachronox nie ustrzegł się błędów, które zostały poprawione w nieoficjalnych patchach stworzonych przez jednego z programistów pracujących nad tytułem[4].

Słabe wyniki sprzedaży tłumaczy się tym, że Eidos zaoszczędził pieniądze na marketingu i nie wypromował gry przed premierą[3]. Kilka tygodni przed wydaniem pojawiły się plotki, że Ion Storm Dallas został zamknięty, co nie przyczyniło się do poprawienia atmosfery wokół gry[5]. Zamknięcie studia rzeczywiście stało się faktem po premierze Anachronox.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anachronox. „Gry Komputerowe”. 4/2000, s. 18. CGS Computer Studio. 
  2. ION Storm's Gaming Legend John Romero Unveils His Dream Creation at E3 (ang.) compulink.co.uk, 26 maja 1997 [dostęp 18 lipca 2010]
  3. a b Retrogram – Anachronox, wielki zapomniany, Gram.pl, 26 września 2008 [dostęp 2020-03-18] (pol.).
  4. Anachronox & Doomsday Patches (ang.) bluesnews.com, 27 maja 2003 [dostęp 18 lipca 2010]
  5. ION Storm Dallas Closing Down (ang.) shacknews.com, 31 maja 2001 [dostęp 18 lipca 2010]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]