John Romero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Romero (2012)

John Romero, właśc. Alfonso John Romero (ur. 28 października 1967, Colorado Springs, Kolorado, USA) – amerykański projektant gier komputerowych, współzałożyciel id Software i autor takich gier jak Wolfenstein 3D, Doom czy Quake.

Swoją pierwszą grę – Scout Search – Romero zaprezentował w 1984 r. (opublikował ją w popularnym magazynie inCider). Oficjalnie pracę w branży rozpoczął w 1987 r., gdy dołączył do zespołu firmy Origin Systems (w niej powstała m.in. gra Space Rogue). Nie popracował w niej jednak zbyt długo – wkrótce stał się współzałożycielem kolejnej firmy – Inside Out Software (zajmował się w niej głównie przystosowywaniem gier stworzonych na Apple II do uruchamiania na Commodore – i odwrotnie). Później współtworzył jeszcze kilka innych firm – m.in. Ideas From The Deep oraz Softdisk.

Był jednym z czterech współzałożycieli id Software w 1990 roku. W tej firmie pracował nad takimi grami jak Commander Keen, Wolfenstein 3D, Doom, Doom II oraz Quake, a także jako producent i projektant gier Heretic i Hexen.

W 1996 roku po odejściu z id Software założył Ion Storm, z którą wraz z Tomem Hallem w 2000 roku wydał Daikatanę i skąd odszedł wraz z Hallem zaraz po wydaniu gry Halla Anachronox w 2001 roku.

W latach 2003–2005 pracował dla Midway Games – koordynował prace nad grą Gauntlet: Seven Sorrows (z firmy odszedł przed zakończeniem prac nad tym tytułem). Później pracował nad grą MMO.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]