Andreas Riehl młodszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andreas Riehl mł.
Ilustracja
Miejsce śmierci Wrocław
Narodowość niemieckie
Dziedzina sztuki malarstwo, grafika

Andreas Riehl mł. (ur. ok. 1551 we Wrocławiu, zm. przed 14 sierpnia 1613 w Ansbach) – niemiecki malarz aktywny w Norymberdze i Ansbach.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Jego ojcem był malarz wrocławski Andreas Riehl starszy. Z powodu zatargu z cechem malarzy wyjechał z Wrocławia do Norymbergi, gdzie w 1575 roku został przyjęty w poczet obywateli. Od 1596 roku pracował dla elektora brandenburskiego Jana Jerzego. W 1598 wyjechał do Ansbach, gdzie od 1599 piastował urząd malarza nadwornego margrabiego brandenburskiego Jerzego Fryderyka. Zmarł w 1613 roku; jego pogrzeb odbył się 14 sierpnia[1].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Andreas Riehl malował głównie portrety. Jego styl bliski był pracom Hansa Krella. Jest autorem portretów członków rodu Hohenzollernów, w tym kilka całopostaciowych. Przedstawiane postacie były sztywne lecz ukazane w bogatych, pełnych przepychu szat z precyzyjnie oddanymi detalami. Według kustosza Muzeum Narodowego we Wrocławiu Marka Pierzchały[a] „demonstrował w smukłych postaciach i efektach światłocieniowych kapryśną nonszalancję manierysty”[2]. Jest autorem portretu Stefana Batorego, znajdującego się obecnie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Swoje obrazy sygnował, podobnie jak ojciec, wzorowanym na dürerowskim monogramem „AR”[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Pierzchała, kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu, jest autorem noty biograficznej w Encyklopedii Wrocławia

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]