Przejdź do zawartości

Andreas Riehl młodszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andreas Riehl mł.
Data i miejsce urodzenia

ok. 1551
Wrocław

Data i miejsce śmierci

przed 14 sierpnia 1613
Ansbach

Narodowość

niemieckie

Dziedzina sztuki

malarstwo
grafika

Andreas Riehl mł. (ur. ok. 1551 we Wrocławiu, zm. przed 14 sierpnia 1613 w Ansbach) – niemiecki malarz aktywny w Norymberdze i Ansbach.

Życie

[edytuj | edytuj kod]

Jego ojcem był malarz wrocławski Andreas Riehl starszy. Z powodu zatargu z cechem malarzy wyjechał z Wrocławia do Norymbergi, gdzie w 1575 roku został przyjęty w poczet obywateli. Od 1596 roku pracował dla elektora brandenburskiego Jana Jerzego. W 1598 wyjechał do Ansbach, gdzie od 1599 piastował urząd malarza nadwornego margrabiego brandenburskiego Jerzego Fryderyka. Zmarł w 1613 roku; jego pogrzeb odbył się 14 sierpnia[1].

Twórczość

[edytuj | edytuj kod]

Andreas Riehl malował głównie portrety. Jego styl bliski był pracom Hansa Krella. Jest autorem portretów członków rodu Hohenzollernów, w tym kilka całopostaciowych. Przedstawiane postacie były sztywne lecz ukazane w bogatych, pełnych przepychu szat z precyzyjnie oddanymi detalami. Według kustosza Muzeum Narodowego we Wrocławiu Marka Pierzchały[a] „demonstrował w smukłych postaciach i efektach światłocieniowych kapryśną nonszalancję manierysty”[2]. Jest autorem portretu Stefana Batorego, znajdującego się obecnie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Swoje obrazy sygnował, podobnie jak ojciec, wzorowanym na dürerowskim monogramem „AR”[1].

  1. Marek Pierzchała, kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu, jest autorem noty biograficznej w Encyklopedii Wrocławia

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]