Andrew Black

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrew (Andy) Black
Ilustracja
Andy Black podczas World Series of Poker 2006
Przydomek The Monk
Państwo  Irlandia Północna
Data urodzenia 20 lipca 1965

Andrew Black (ur. 20 lipca 1965) - północnoirlandzki pokerzysta z Belfastu z Irlandii Północnej. Obecnie mieszka w Dublinie. Wyst pod pseudonimem The Monk (Mnich).

Kiedy był dzieckiem, grał w karty ze swoją matką. Na poważnie kartami zajął się w 1986, kiedy studiował prawo w Trinity College w Dublinie. Był członkiem szkółki pokerowej, w której uczyli się wcześniej tacy pokerzyści jak Donnacha O’Dea czy Padraig Parkinson. Grywał również w Griffin Casino w Dublinie.

Został wyeliminowany z World Series of Poker 1997 Main Event przez późniejszego zwycięzcę, Stu Ungara. Jak głosiły pogłoski Ungar miał szczęście i pobił układ AK Blacka mając AQ. Sam Black zdementował je szczerze przyznając, że Ungar po prostu go ograł, a historie o pechowej grze to zwykłe dziennikarskie plotki.

Rok później nakręcono dokument Million Dollar Deal z jego gry w WSOP. Kiedy i ten turniej przegrał, pozbył się wszystkiego co miał i przeniósł do Anglii, by tam żyć w buddyjskim zakonie przez 5 lat.

Z sukcesem wrócił do pokera w 2004 roku, dominując w irlandzkich turniejach i zajmując 5. miejsce w WSOP 2005 Main Event. Black prowadził nawet na finałowym stole tej imprezy, mając ponad 1/3 wszystkich żetonów będących w grze, lecz kilka bad beatów ostatecznie zepchnęło go na 5. miejsce z nagrodą 1,750,000 dolarów.

W 2005 roku pojawił się w talk-show Heads Up with Richard Herring, gdzie mówił o swojej wierze i pokerowej karierze.

Od WSOP 2005 Black zajmował miejsca premiowane pieniężnie zarówno w European Poker Tour jak i World Poker Tour. W 2006 roku dotarł do finałowego stołu Tournament of Champions, gdzie znowu prowadząc pod względem ilości posiadanych żetonów zajął ostatecznie 5. miejsce i wygrywając nagrodę 100,000 dolarów. W 2007 roku w wielkim finale EPT w Monte Carlo, Black dotarł do finałowego stołu i zakończył turniej na 7. miejscu, inkasując 320,000 dolarów.

Do dziś jego wygrane turniejowe przekroczyły sumę 3,100,000 dolarów.