Andrzej Baturo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Baturo wraz z żoną Inez podczas FotoArtFestivalu w Bielsku-Białej, 2015

Andrzej Baturo (ur. 16 maja 1940 w Wilnie) – fotograf, działacz i organizator wielu imprez fotograficznych, wydawca.

Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki do spraw fotografii. Fundator i prezes Fundacji Centrum Fotografii. Jeden z organizatorów FotoArtFestivalu i jego dyrektor generalny. Współwłaściciel Wydawnictwa Baturo oraz kurator Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej.

Życiorys[edytuj kod]

W latach 60. był jednym z założycieli Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Fotograficznego w Olsztynie oraz dziennikarzem „Głosu Olsztyńskiego”.

W latach 70. pracował w Warszawie jako fotoreporter prasowy: „Na Przełaj”, „Razem”, „itd.”, „Polityka”. Dwukrotnie zdobył tytuł Fotoreportera Roku, kilkakrotnie był laureatem Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej. Uczestniczył w wystawie World Press Photo w Hadze. Pełnił funkcje Sekretarza Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie oraz Wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Założył w Bielsku-Białej Delegaturę Związku Polskich Artystów Fotografików. Przez wiele lat był w Zarządzie Delegatury.

W latach 80. i 90. był organizatorem i komisarzem generalnym I Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej, wówczas największej fotograficznej wystawy w powojennej Polsce, zamkniętej przez cenzurę po tygodniu. Był komisarzem i jednym z autorów wystawy pt. Strajk na Podbeskidziu. Wystawę cenzura zamknęła po ośmiu dniach. Utworzył i prowadził przez 10 lat Bielską Galerię Fotografii. Utworzył w Bielsku-Białej Okręg Górski Związku Polskich Artystów Fotografików. Kilkakrotnie był prezesem Okręgu, przez wiele lat był w jego Zarządzie. Na krótko zajął się fotografią reklamową i górską. Zorganizował II Ogólnopolski Przegląd Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej oraz dużą wystawę Polskiej Fotografii Górskiej w Antibes we Francji.

Wystawy indywidualne (wybór)[edytuj kod]

 • "Skojarzenia" - Olsztyn, Warszawa (1967)
 • "Polska-gola" - Warszawa (1974)
 • "Ostro widzieć" - Gorzów Wielkopolski (1978)
 • "Ostro widzieć" - Wałbrzych (1980)
 • "Remanenty" - Bielsko-Biała (1987)
 • "Świat Gór" - na III Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich, Katowice (1992)
 • "Fotografia" - Mâcon, Francja (1994)
 • "Między wierszami" - Bielsko-Biała (2002)
 • "Wobec chwili" - Salon ŁTF, Łódź (2003)

Nagrody i wyróżnienia[edytuj kod]

Za swoją działalność artystyczną otrzymał wiele nagród, odznak, medali i wyróżnień, w tym:

 • Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania za działalność w redakcji „Na Przełaj”;
 • Złoty Medal na Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach;
 • Grand Prix na Festiwalu Sztuk Górskich w Antibes we Francji;
 • „Bursztynową Księgę”, Spotkania Wydawców Dobrej Książki, Gdańsk;
 • nagrodę Najpiękniejsza Książka Roku, Konkurs Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Warszawa;
 • Nagrodę Prezydenta Miasta Bielsko-Biała w dziedzinie kultury - Ikar;
 • Doroczną Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych, po raz pierwszy w historii Polski przyznaną fotografowi.

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych fotografii prasowej oraz pejzażowej, organizowanych w kraju i za granicą. Zdjęcia publikował w bardzo wielu magazynach fotograficznych i w prasie, w kraju i za granicą (m.in. „Der Spiegel”, „National Geographic”, „Voyage”). Autor kilku albumów o tematyce górskiej. Jego prace zamieszczone są w m.in.: „Mistrzowie polskiego pejzażu”, „Antologia Fotografii Polskiej”, „Z kart fotografii polskiej”. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Bibliografia[edytuj kod]

" Fotografowie 1946-2006. Słownik biograficzny fotografów polskich ", ​ISBN 83-916405-8-2

Linki zewnętrzne[edytuj kod]