Przejdź do zawartości

Andrzej Kotański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrzej Kotański
Data urodzenia

1941

Data i miejsce śmierci

12 lipca 2018
Kraków

profesor nauk fizycznych
Specjalność: fizyka teoretyczna
Alma Mater

Uniwersytet Jagielloński

Uczelnia

Uniwersytet Jagielloński

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Andrzej Zbigniew Kotański (ur. 1941[1], zm. 12 lipca 2018) – polski fizyk teoretyk, profesor[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował fizykę i matematykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, kończąc tylko pierwszy z tych kierunków. Pracował w Instytucie Fizyki UJ, dochodząc do stanowiska profesora zwyczajnego. Kierował Zakładem Teoretycznej Fizyki Komputerowej (przemianowanym później na Zakład Dyskretnej Teorii Pola). Był autorem lub współautorem ponad 100 prac naukowych[3] i należał do najczęściej cytowanych polskich fizyków. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pochowany 21 lipca 2018 na cmentarzu parafialnym w Bieżanowie[4].

Zainteresowania naukowe[edytuj | edytuj kod]

Jego pierwsze prace naukowe, z lat 60. XX wieku, dotyczyły własności analitycznych amplitud rozpraszania z uwzględnieniem symetrii izospinowej. Pracował wraz z grupą profesora Andrzeja Białasa nad modelem kwarków, zaproponowanym przez Murraya Gella-Manna i George’a Zweiga. Badał również produkcję dyfrakcyjną i produkcję wielorodną cząstek w zderzeniach przy wysokich energiach. W 1968 przebywał na rocznym stażu w ośrodku CERN w Genewie, gdzie badał struktury osobliwości amplitud rozpraszania w rozkładzie na fale parcjalne. W kolejnych latach pracy naukowej zajmował się fizyką teoretyczną i informatyką. Pracował przy zdalnej kontroli eksperymentu ZEUS działającym przy zderzaczu HERA w Hamburgu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ogłoszenia – Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej – Uniwersytet Jagielloński [online], fais.uj.edu.pl [dostęp 2021-11-30].
  2. Prof. dr hab. Andrzej Zbigniew Kotański, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2022-05-28].
  3. System Wspomagania Wyboru Recenzentów [online], opi.org.pl [dostęp 2024-04-22] (ang.).
  4. Nekrolog

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]