Andrzej Kuncewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrzej Kuncewicz
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

13 lipca 1943
Dołhinów

profesor doktor habilitowany inżynier nauk rolniczych
Specjalność: chemia i analiza żywności, towaroznawstwo żywności
Alma Mater

Akademia Rolniczo-Techniczna w Olsztynie

Doktorat

1972 – nauki techniczne
Akademia Rolniczo-Techniczna w Olsztynie

Habilitacja

1995
Akademia Rolniczo-Techniczna w Olsztynie

Profesura

2006

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Akademia Rolniczo-Techniczna w Olsztynie

Okres zatrudn.

1966–1999

Uczelnia

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Okres zatrudn.

od 1999

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Andrzej Kuncewicz (ur. 13 lipca 1943 w Dołhinowie) – polski naukowiec, nauczyciel akademicki i działacz sportowy. Profesor doktor habilitowany inżynier nauk rolniczych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny nauczycieli. W 1945 rodzina Kuncewiczów przeprowadziła się do Koła[1]. W Kole ukończył szkołę podstawową i Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego. W okresie nauki w szkole podstawowej i średniej był członkiem tamtejszych drużyn harcerskich, a w liceum działał w kółku teatralnym i orkiestrze. Był także reprezentantem liceum w gimnastyce sportowej i piłce ręcznej[1]. W 1961 zdał maturę i rozpoczął studia na Wydziale Mleczarskim Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie[1].

W 1966 ukończył studia i podjął pracę jako asystent w Katedrze Technologii Mleczarskiej Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie[1]. Od 1971 pracował w Zespole Chemii i Analizy Mleka Instytutu Fizyki i Chemii Żywności. W 1972 uzyskał tytuł doktora nauk technicznych[1]. W 1995 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie technologii żywności i żywienia. Od 1999 pracował jako profesor nadzwyczajny w Katedrze Towaroznawstwa i Badań Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego[1].

W 2006 uzyskał tytuł profesora nauk rolniczych. Od 2009 pracuje jako profesor zwyczajny w Katedrze Towaroznawstwa i Badań Żywności, Wydział Nauki o Żywności[1]. Pełnił także m.in. funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Towaroznawstwa i Oceny Jakości, kierownika Katedry Analiz Instrumentalnych i członka Senatu Akademickiego[1].

Jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności, pełnił też funkcję olsztyńskiego oddziału tej organizacji. Działał w Zarządzie Okręgowego Związku Piłki Siatkowej w Olsztynie[1].

Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 170 pozycji, w tym m.in. 5 skryptów i podręczników akademickich. Koncentruje się wokół zagadnień jakości, trwałości i bezpieczeństwa produktów i surowców spożywczych[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i odznaką honorową „Zasłużony dla Warmii i Mazur”. Otrzymał także m.in. złoty laur Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, srebrną odznakę Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Medalion św. Jakuba przyznawany przez Radę Miasta Olsztyna oraz wieloma nagrodami rektorskimi[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty z Heleną Panfil-Kuncewicz, profesorem zwyczajnym w Katedrze Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wychowali córkę Annę Helenę[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l Ewaryst Jaśkowski i inni red., Kolski Słownik Biograficzny, Koło: Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, 2014, s. 236-237, ISBN 978-83-91960-99-8.