Andy Goldsworthy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andy Goldsworthy (ur. 26 lipca 1956) to brytyjski rzeźbiarz, fotografik i artysta mieszkających w Szkocji, który tworzy rzeźby i instalacje w przyrodzie. Zaliczany jest do nowej generacji artystów sztuki ziemi. Wykorzystując naturalne i znalezione przedmioty, tworzy zarówno stałe jak i tymczasowe rzeźby i instalacje, które mają na celu badanie relacji ze środowiskiem, podobnie jak, już o dekadę wcześniej, zbliżonymi koncepcjami Sztuki ziemi zajmowali się Brytyjczyk Richard Long i polski artysta konceptualny Jacek Tylicki. Swoje prace Andy Goldsworthy najczęściej utrwala i wystawia przy pomocy dokumentacji fotograficznej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Andy Goldsworthy urodził się 26 lipca 1956 w Cheshire i dorastał w Harrogate, Leeds, na farmie przy lesie. W wieku 13 lat pracował w gospodarstwach rolniczych jako robotnik rolny. Już wtedy zaczynał łączyć rutynowe prace w gospodarstwie z próbami tworzenia rzeźb: "Wiele z moich prac jest jak zbieranie ziemniaków, musisz tylko wpaść w ten rytm." Studiował w Bradford College of Art (1974-1975) i na Politechnice Preston (1975-1978) (obecnie University of Central Lancashire). Po opuszczeniu uczelni, Goldsworthy mieszkał w Yorkshire, Lancashire i w Cumbria. W 1985 roku przeniósł się do Szkocji. Obecnie jest profesorem na Cornell University w USA. W 2001 roku reżyser Thomas Riedelsheimer nakręcił o nim dokumentalny film fabularny "Rivers and Tides" ("Rzeki i Przypływy").

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Materiały wykorzystywane przez Andy'ego Goldsworthy przy tworzeniu sztuki często zawierają jaskrawo kolorowe kwiaty, sople lodu, liście, błoto, śnieg, kamienie, gałęzie i ciernie. Cytuje się jego powiedzenie, "Myślę, że potrzeba dużo odwagi aby tworzyć sztukę z kwiatów i liści". Goldsworthy jest powszechnie uważany za założyciela nowoczesnego balansowania kamieni (rock balancing). Swoje ulotne dzieła Goldsworthy tworzy gołymi rękami, czasem zębami, i znalezionymi narzędziami. Do niektórych stałych rzeźb jak "Dach", "Kamienna Rzeka", "Ścieżka w świetle księżyca" i "Kamienie Wapienne" również używał maszyn.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]