Anne Hathaway (żona Williama Shakespeare’a)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anne Hathaway
ilustracja
Data urodzenia

1556

Data śmierci

1623

Anne Hathaway (ur. 1556, zm. 1623) – żona Williama Shakespeare’a.

Dom rodzinny[edytuj | edytuj kod]

Dom rodziny Hathaway niedaleko Stratford

Dzieciństwo spędziła w okolicach Stratford-upon-Avon, podobnie jak jej mąż. Jej domu nie można jednoznacznie nazwać typową wiejską chatą, gdyż znajduje się tam dwanaście pokoi, z kilkoma sypialniami i rozległym ogrodem. Współcześnie znajduje się tam niewielkie muzeum.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Niewiele wiadomo o jej dorastaniu. Ich ślub miał miejsce w 1582. Anne miała wtedy 26 lat, Shakespeare zaś 18. Wiadomo, że była w ciąży. Ze względu na ten fakt oraz różnicę wieku pomiędzy nimi, istnieje podejrzenie, że było to małżeństwo z konieczności, niejako wymuszone przez jej rodzinę.

Mieli trójkę dzieci: Susannę (ur. w 1583) i bliźnięta o imionach Hamnet i Judith, urodzone w 1585.

Niektórzy uważają, że Shakespeare nie przepadał za swoją żoną. Sam tworzył w Londynie, podczas gdy ona mieszkała w Stratford. Jako koronny argument podają zdanie w testamencie: Mojej drogiej żonie darowuję drugorzędne łoże. Nie jest to jednak żaden argument, ponieważ żona miała prawo po śmierci męża rozporządzać jedną trzecią jego majątku i nie trzeba było o tym wspominać w testamencie. Drugorzędne łoże darował jej najprawdopodobniej dlatego, że je lubiła.

Niemniej jednak, Shakespeare, po odejściu na emeryturę, postanowił zamieszkać w Stratford, nie w Londynie. Poza tym, archiwa podają, że żonom w spadku często pozostawiano części wyposażenia domu, takie jak łóżka, większość majątku powierzano zaś dzieciom, w nadziei, że będą opiekować się matką.

Odniesienia do Anne w dziełach Shakespeare’a[edytuj | edytuj kod]

Anne pojawia się w 145 sonecie, pod słowami 'hate away'. Wielu badaczy uważa także, że pierwowzorem złośnicy z Poskromienia złośnicy była właśnie żona Shakespeare’a.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]