Antigonon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Antigonon
Ilustracja
A. leptopus
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd goździkowce
Rodzina rdestowate
Rodzaj antigonon
Nazwa systematyczna
Antigonon Endl.
Gen. 310. Oct 1837[2]
Typ nomenklatoryczny
A. leptopus Hook. & Arn.[2]
Synonimy
  • Corculum Stuntz

Antigonon[3] (Antigonon Endl.) – rodzaj rośliny z rodziny rdestowatych (Polygonaceae Juss.). Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajdują się trzy gatunki o nazwach zweryfikowanych i zaakceptowanych, podczas gdy kolejne dwa taksony mają status gatunków niepewnych (niezweryfikowanych)[4]. Występuje naturalnie w Ameryce Centralnej[5]. Antigonon cienkoogonkowy jest rozpowszechniony jako roślina ozdobna i w różnych miejscach dziczeje. Bulwiaste korzenie, młode liście i kwiaty tego gatunku są jadalne[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Byliny o pnących pędach (pnącza). Korzenie są bulwiaste. Wąsy czepne rozwijają się w kątach pędów i na ich szczytach[6].
Liście
Ulistnienie jest naprzemianległe, ogonkowe. Blaszka liściowa jest pojedyncza, całobrzega. Gatka błoniasta, zazwyczaj nietrwała[6].
Kwiaty
Promieniste, obupłciowe, zebrane w pęczki przypominające grona, rozwijają się w kątach pędów i na ich szczytach. Listków okwiatu jest 5, są zrośnięte u podstawy, przypominają płatki, tworzą okwiat o dzwonkowatym kształcie, rosnący także po przekwitnięciu. Mają 8 pręcików zrośniętych do połowy, tworząc rurkę przyrośniętą do okwiatu. Zalążnia jest górna, jednokomorowa[6].
Owoce
Niełupki[6].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja systematyczna według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)

Należy do podrodziny Polygonoideae, rodziny rdestowatych (Polygonaceae), rzędu goździkowców (Caryophyllales) w obrębie dwuliściennych właściwych[1].

Lista gatunków[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2017-02-02].
  2. a b Antigonon (ang.). Index Nominum Genericorum (ING). [dostęp 2 lutego 2017].
  3. a b Jens G. Rohwer: Atlas roślin tropikalnych. Warszawa: Horyzont, Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media, 2002, s. 200. ISBN 83-7311-378-9.
  4. a b Antigonon (ang.). The Plant List. [dostęp 2 lutego 2017].
  5. D.J. Mabberley: The Plant-book: A Portable Dictionary of the Vascular Plants (Second Edition). Cambridge University Press, 1997, s. 44. ISBN 978-0-521-41421-0. (ang.)
  6. a b c d Antigonon (fr.). Plantes & botanique. [dostęp 2 lutego 2017].