Antoni Rząsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Antoni Rząsa
Data i miejsce urodzenia

26 lutego 1919
Futoma

Data i miejsce śmierci

26 stycznia 1980
Zakopane

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

rzeźbiarstwo

Strona internetowa

Antoni Rząsa (ur. 26 lutego 1919 w Futomie k. Błażowej w woj. podkarpackim, zm. 26 stycznia 1980 w Zakopanem) – polski artysta rzeźbiarz, ojciec rzeźbiarza Marcina Rząsy.

Wykładowca Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem.

Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem, był uczniem, potem współpracownikiem i przyjacielem Antoniego Kenara. W latach 19521973 pracował w Liceum jako nauczyciel rzeźby.

W latach 60. Antoni Rząsa stał się jednym z bardziej znanych polskich rzeźbiarzy. Tworzył rzeźby drewniane, inspirowane sztuką ludową. Jego rzeźby odznaczają się prostotą form i swoistą stylistyką, są dzięki temu łatwo rozpoznawalne. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, w Muzeum Wojska Polskiego, 9 piet w kaplicy Pojednania kościoła Arka Pana w Krakowie-Bieńczycach oraz w zbiorach prywatnych w USA, Belgii, Danii, Francji, Włoszech i Watykanie. Spoczywa na Cmentarzu na Pęksowym Brzysku w Zakopanem (sektor L-II-11)[1]. Galeria artysty znajduje się w Zakopanem (ul. Bogdańskiego 16a).

Grób Antoniego Rząsy na Cmentarzu na Pęksowym Brzysku w Zakopanem

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cmentarz na Pęksowym Brzysku w Zakopanem - wyszukiwarka osób pochowanych [online], zakopane-parafia.grobonet.com [dostęp 2021-12-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]