Apama (żona Prusjasza I)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy królowej Bitynii. Zobacz też: Apame.

Apame, znana również niekiedy jako Apame III[1] (gr. Ἀπάμα, ur. ok. 250 p.n.e. - zm. III lub II wiek p.n.e.) – grecka księżniczka z dynastii Antygonidów.

Apama była jedynym dzieckiem ze związku Demetriusza II, króla Macedonii i jego pierwszej żony Stratoniki[2]. Jej dziadkami ze strony matki byli Antygon II Gonatas, król Macedonii i Filia, a ze strony matki Antioch I Soter, król imperium seleukidzkiego i Stratonike I. Z drugiego małżeństwa ojca miała młodszego brata przyrodniego Filipa V, który po śmierci Demetriusza II został następnym władcą Macedonii[3]. Apama była imienniczką swojej ciotki Apamy II, która była żoną Magasa, króla Cyrenajki i matką królowej Egiptu Bereniki II[4]. Apama urodziła się i dorastała w Macedonii.

Jej ojciec zawarł sojusz z greckim królem anatolijskiej Bitynii Prusjaszem I. Apama późnej wyszła zań za mąż i dzięki temu małżeństwu została królową Bitynii[5]. Apama urodziła Prusjaszowi I syna i następcę Prusjasza II, znanego niekiedy jako Prusjasz II Cynegus, przy czym Cynegus oznacza Myśliwy[6].

Mąż Apamy był również sojusznikiem jej brata Filipa V. Po tym jak Filip V zajął portowe miasto Prusa i przekazał szwagrowi, Prusjasz I odbudował je około 202 roku p.n.e. i na cześć żony nazwał je Apamea Myrlea. Jej synową została jej siostrzenica i imienniczka Apame. Apame była jedną z córek jej przyrodniego brata i później poślubiła jej syna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Apame III - Livius, www.livius.org [dostęp 2017-11-16] (ang.).
  2. Apame III - Livius, www.livius.org [dostęp 2017-11-16] (ang.).
  3. Demetrius II - Livius, www.livius.org [dostęp 2017-11-16] (ang.).
  4. Arsinoe
  5. Apame III - Livius, www.livius.org [dostęp 2017-11-16] (ang.).
  6. Apame III - Livius, www.livius.org [dostęp 2017-11-16] (ang.).