Apame (matka Bereniki II)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Apame
królowa Cyrenajki
Jako żona

Magasa

Dane biograficzne
Dynastia

Seleucydzi

Data urodzenia

ok. 292 p.n.e.

Data śmierci

po 249 p.n.e.

Ojciec

Antioch I Soter

Matka

Stratonike

Mąż

Magas

Dzieci

Berenika II

Apame II[1] (ur. ok. 292 p.n.e. – zm. po 249 p.n.e.) – królowa Cyreny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była córką Antiocha I Sotera i Stratoniki I[1] – córki Demetriusza Polikretesa, żoną Magasa i matką Bereniki II, żony Ptolemeusza III Euergetesa. Jej dziadkami ze strony ojca był Seleukos I Nikator i jej imienniczka, Apame I.[2]

Około roku 274 p.n.e. Apame poślubiła króla Cyrenajki, Magasa, syna drugiej żony Ptolemeusza I Sotera. Małżeństwo to pieczętowało sojusz króla Cyrenajki z Antiochem II i jednocześnie poprawiło stosunki tego ostatniego z Egiptem Ptolemeuszy[1]. Po roku 270 p.n.e. Apame urodziła Berenikę II[3], która jest jedynym znanym dzieckiem obojga swoich rodziców[1].

Po śmierci męża w 253 p.n.e.[4] samodzielnie rządziła Cyrenajką. Realizowała politykę antyegipską, sprzeciwiając się ingerencji Ptolemeuszy w sprawy swojego królestwa. Wkrótce na dwór cyrenejski przybył krewny Apame, młody syn jej dziadka (ojca Stratonike I, Demetriusza), Demetriusz zwany Pięknym[3] w celu poślubienia Bereniki. Wkrótce jednak Apame i Demetriusz zostali kochankami[5] i w czasie uroczystości pałacowych, Demetriusz został koronowany na króla Cyrenajki, popierając antyegipską politykę swojej teściowej. Berenika zorganizowawszy przewrót pałacowy obaliła matkę i swojego męża, podczas gdy Demetriusz został niemal natychmiast ścięty, Apame uwięziono.

Po śmierci Demetriusza, Cyrenajka stała się częścią Egiptu Ptolemeuszy[3]. Berenika II opuściła Cyrenajkę wyruszywszy do Egiptu, gdzie poślubiła swojego przyrodniego kuzyna, przyszłego Ptolemeusza III i poprzez to małżeństwo została królową Egiptu[3]. Apame towarzyszyła córce do Aleksandrii, gdzie zamieszkała w pałacu razem z nią i jej rodziną. Ostatnia dotycząca jej inskrypcja jest datowana na 249 p.n.e.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Ptolemaic Dynasty - Apama / Arsinoe [online], www.tyndalehouse.com [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2012-12-16].
  2. Heckel, Who’s who in the age of Alexander the Great: prosopography of Alexander’s empire s.39
  3. a b c d Berenice II - Livius [online], www.livius.org [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2012-09-09] (ang.).
  4. Apame II - Livius [online], www.livius.org [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  5. Antigonus III Doson [online], www.virtualreligion.net [dostęp 2017-11-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Strabon, Geografia, księga XII, rozdział 8, 15
  • Plutarch, Żywoty Równoległe, Demetriusz, 14.2, 38.2, 53.4
  • Pauzaniasz, Wędrówki po Helladzie, 1.6.8, 1.7.1
  • Polibiusz, Historia, księga XV, rozdział 25.2