Apteczka zakładowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Apteczka zakładowa – wyposażenie zakładu pracy, mające umożliwiać udzielenie pierwszej pomocy, w szczególności przy zagrożeniach typowych dla specyfiki miejsca pracy[potrzebny przypis].

apteczka zakładowa na ścianie

Ustalenia prawne w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Według § 44 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 2003 Nr 169 poz.1650 j.t.) pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom działający system pierwszej pomocy. Apteczki rozmieszczane są w poszczególnych oddziałach zakładu. Obsługą apteczek powinny zajmować się osoby przeszkolone w zakresie udzielania pierwszej pomocy[1].

Szczegóły wyposażenia umożliwiającego udzielenie pierwszej pomocy pracodawca ma obowiązek ustalić z lekarzem, który uwzględni występujące w zakładzie zagrożenia. Wymagane są również oznaczenia zgodne z Polską Normą oraz instrukcje tłumaczących jak udzielić pierwszej pomocy[2].

Ustalenia prawne w Stanach Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

W Stanach Zjednoczonych, kwestie związane z apteczkami pierwszej pomocy w miejscu pracy są regulowane przez Occupational Safety and Health Administration (OSHA). Zgodnie z wytycznymi OSHA, pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia pracownikom bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy. Wymagane jest dostarczenie personelu oraz środków pierwszej pomocy adekwatnych do zagrożeń w danym miejscu pracy[3].

OSHA podkreśla, że szczegóły programu medycznego i pierwszej pomocy w miejscu pracy zależą od okoliczności każdego miejsca pracy i pracodawcy.[potrzebny przypis]

American National Standard (ANSI) Z308.1-1998 Minimum Requirements for Workplace First-aid Kits, opisuje minimalną zawartość apteczki pierwszej pomocy odpowiednią dla małych miejsc pracy[potrzebny przypis].

Ustalenia prawne w Wielkiej Brytanii[edytuj | edytuj kod]

W Wielkiej Brytanii zgodnie z przepisami Health and Safety (First-Aid) Regulations 1981, pracodawcy są zobowiązani zapewnić odpowiednie i adekwatne wyposażenie, udogodnienia i personel, aby zapewnić natychmiastową pomoc swoim pracownikom w przypadku obrażeń lub nagłego zachorowania w pracy. Te regulacje dotyczą wszystkich miejsc pracy, w tym tych zatrudniających mniej niż pięciu pracowników, oraz pracowników samozatrudnionych. To, co uznaje się za "adekwatne i odpowiednie", zależy od okoliczności panujących w miejscu pracy[4].

Ustalenia prawne w Kanadzie[edytuj | edytuj kod]

W Kanadzie, przepisy dotyczące pierwszej pomocy w miejscu pracy są zdefiniowane w Canada Occupational Health and Safety Regulations (COHSR). Zgodnie z tymi przepisami, pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia odpowiednich zestawów pierwszej pomocy, dostosowanych do liczby pracowników i specyfiki środowiska pracy. W zależności od charakteru miejsca pracy wymagane mogą być różne typy apteczek pierwszej pomocy, oznaczone jako typ A, B, C lub D, z odpowiednim wyposażeniem zgodnym z określonymi standardami[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czy umieszczenie apteczki w zakładzie pracy jest obowiązkiem pracodawcy? - Rynek pracy w prawie - ZL [online], Zielona linia [dostęp 2023-12-07] (pol.).
  2. MAREK ŁOMACZ, Procesy pracy [online], www.biznes.gov.pl, 27 czerwca 2021 [dostęp 2023-11-28] (pol.).
  3. Employer responsibilities [online], Occupational Safety and Health Administration [dostęp 2023-12-07].
  4. Legislation - First aid at work [online], www.hse.gov.uk [dostęp 2023-12-07].
  5. Legislative Services Branch, Consolidated federal laws of Canada, Canada Occupational Health and Safety Regulations [online], laws-lois.justice.gc.ca, 21 kwietnia 2023 [dostęp 2023-12-07].