Arbitraż (ekonomia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Arbitraż – zakup dobra lub aktywa na rynku, na którym jego cena jest względnie niższa w celu jednoczesnej odsprzedaży tego dobra lub aktywa na innym rynku, na którym jego cena jest względnie wyższa. Realizacja takiej transakcji odbywa się bez ponoszenia ryzyka. Istotą arbitrażu jest zauważenie różnicy cen tego samego produktu na różnych rynkach lub na tym samym rynku. W przypadku, gdy owa różnica jest większa od kosztów transakcyjnych, inwestor, kupując produkt na rynku tańszym, a sprzedając na droższym, osiąga zysk.

Arbitraż prowadzi do ograniczenia różnicy cen tego samego dobra lub aktywa na różnych rynkach do wysokości marży zależnej od wielkości kosztów transakcyjnych, podnosząc tym samym efektywność działania rynków.

W bankowości jest to wykup papierów wartościowych na rynkach, na których notowania danych walorów są korzystne, w celu ich odsprzedaży z zyskiem na innych rynkach. W matematyce finansowej arbitraż to strategia kupna lub sprzedaży papierów wartościowych, walut, towarów lub finansowych instrumentów pochodnych, w której istnieje dodatnie prawdopodobieństwo zysku bez ryzyka poniesienia strat.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik ekonomii. John Black (red.). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008.
  • Paul A. Samuelson, William D. Nordhaus: Ekonomia. Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2012.