Archidiecezja hamburska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Archidiecezja hamburska
Archikatedra diecezjalna
Archikatedra diecezjalna
Siedziba Hamburg
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Metropolia hamburska
Katedra diecezjalna Nowa Katedra Mariacka w Hamburgu
Biskup diecezjalny Stefan Heße
Biskup pomocniczy bp Hans-Jochen Jaschke
Biskup senior abp Werner Thissen
bp Norbert Werbs
Dane statystyczne
Liczba wiernych 397 589
Liczba kapłanów 249
Liczba dekanatów 17
Liczba parafii 96
Powierzchnia 32 489 km²
Obecne granice archidiecezji hamburskiej
Nowa Katedra Mariacka w Hamburgu

Archidiecezja hamburska (łac.: Archidioecesis Hamburgensis) - katolicka archidiecezja niemiecka położona w północnej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem terytoria dwóch landów: Hamburg, Szlezwik-Holsztyn i część Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Siedziba arcybiskupa znajduje się w Nowej Katedrze Mariackiej w Hamburgu.

Historia[edytuj]

Pierwszy kościół na terenie obecnej archidiecezji powstał w 810 r. i został ufundowany przez cesarza Karola Wielkiego. Parafia hamburska była wyjęta spod jurysdykcji sąsiednich diecezji i podlegała wprost Stolicy Apostolskiej. Cesarz Ludwik Pobożny w 831 r. utworzył archidiecezje hamburską, która została potwierdzona przez papieża Grzegorza IV.

Po najeździe wikingów w 845 r. i splądrowaniu miasta połączono archidiecezję hamburską z diecezją bremeńską, tworząc archidiecezję bremeńsko-hamburską. Siedzibę arcybiskupa przeniesiono do Bremy. W Hamburgu wybudowano konkatedrę.

W czasie reformacji archidiecezja została całkowicie zniszczona. W wyniku pokoju westfalskiego (1648 r.) archidiecezję oficjalnie zniesiono. Katolicy podlegali Apostolskiemu Wikariatowi Północy (przekształcony w diecezję osnabrücką).

Archidiecezja hamburska została ponownie erygowana przez papieża Jana Pawła II 7 stycznia 1995 r. na mocy konstytucji apostolskiej Omnium Christifidelium z dnia 24 października 1994 r. Utworzono ją z większej części diecezji osnabrückiej (łącznie z Urzędem Biskupim w Schwerinie oraz kilku parafii diecezji hildesheimskiej.

Biskupi[edytuj]

 Osobny artykuł: Arcybiskupi Bremy i Hamburga.
 Osobny artykuł: Arcybiskupi Hamburga.

Podział administracyjny[edytuj]

Archidiecezja hamburska dzieli się na 17 dekanatów i 104 parafie:

Hamburg[edytuj]

Szlezwik-Holsztyn[edytuj]

Meklemburgia[edytuj]

Patron[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]