Architekt wnętrz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Architekt wnętrz[1], projektant wnętrz – specjalista w dziedzinie kształtowania wnętrz, który zajmuje się wystrojem i wyposażeniem ruchomym z uwzględnieniem funkcji pomieszczenia.

Architekci wnętrz biorą pod uwagę wiele czynników, takich jak układ pomieszczeń, wybór materiałów, kolory, oświetlenie, meble i dekoracje, aby stworzyć przestrzenie, które są ergonomiczne, estetyczne i odpowiadające określonym funkcjom. Ich praca może obejmować projektowanie pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, handlowych, hotelowych, restauracyjnych, medycznych i wielu innych.[2]

Aby osiągnąć sukces w dziedzinie architektury wnętrz, profesjonaliści ci muszą posiadać szeroką wiedzę z zakresu projektowania, materiałów budowlanych, technologii oraz umiejętność pracy z klientami w celu zrozumienia ich potrzeb i preferencji. Architekci wnętrz często korzystają z oprogramowania do projektowania trójwymiarowego, aby wizualizować swoje pomysły i prezentować je klientom. [3]

Kształcenie w tej dziedzinie prowadzą akademie sztuk pięknych oraz politechniki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. z 2018 r. poz. 227).
  2. a (red.), Kim jest architekt wnętrz i w czym potrzebna jest jego pomoc? [online], infobudownictwo.pl, 19 lutego 2020 [dostęp 2023-09-21] (pol.).
  3. Architekt, konstruktor, projektant wnętrz – kto jest kim i czym się różnią? – ArchiPrawnie [online] [dostęp 2023-09-21] (pol.).