Arcisze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arcisze
Арцюшы
Państwo

 Białoruś

Obwód

 grodzieński

Rejon

szczuczyński

Populacja (2009)
• liczba ludności


88[1]

Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Arcisze”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, po lewej znajduje się punkt z opisem „Arcisze”
Ziemia53°44′59″N 24°49′25″E/53,749722 24,823611

Arcisze (biał. Арцюшы) – wieś na Białorusi w rejonie szczuczyńskim obwodu grodzieńskiego.

Wieś królewska położona była w końcu XVIII wieku w starostwie niegrodowym wasiliskim w powiecie lidzkim województwa wileńskiego[2].

Dane historyczne[edytuj | edytuj kod]

Historia przynależności obszarów, na których położone są Arcisze jest przedstawiona na stronie o Wasiliszkach. Arcisze przynależą do parafii kościoła rzymskokatolickiego pw. św. ap. Piotra i Pawła w Starych Wasiliszkach.

Według Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego[3] Arcisze to wieś położona w powiecie lidzkim, 4 okr. pol., gimie i dobrach skarb. Wasiliszki (o 3 w.). W roku 1865 było 94 dusz rewiz. 3 stycznia 1921 w Arciszach żyło 274 ludzi wyznania katolickiego narodowości polskiej, a wieś składała się z 52 domów mieszkalnych (zabudowa zagrodowa)[4].

Miejscowość położona do 1939 r. na terenie Polski w województwie nowogródzkim, a obecnie na terytorium

Opis i geografia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość położona jest na niewielkim wzniesieniu. Na północy rozciąga się dolina rzeki Lebiedka, za którą na kolejnym wzniesieniu zlokalizowana jest wieś Stare Wasiliszki. Przez rzekę można przejść korzystając z kilku rozsypujących się kładek przerzuconych naprędce przez okolicznych mieszkańców. Dojazd wymaga okrężnej drogi: należy jechać na wschód do drogi SzczuczynWasiliszki i za cmentarzem Wasiliszkowskim zawrócić i pokonać ok. 2 km drogi powrotnej, albo udać się na zachód do sąsiedniej wsi, gdzie jest mostek umożliwiający jedynie przejście i bród przez który miejscowe samochody przejeżdżają przez rzekę (z odpowiednim rozpędem).

W miejscowości dominuje wiejska zabudowa drewniana.

Do dnia dzisiejszego większość mieszkańców to Polacy (podobnie zresztą jak w całej okolicy). Dominują osoby starsze, młodzież wybiera miasto, a kolejne domy albo podpadają w ruinę albo są zagospodarowywane przez Kołchoz lub Kompleks w Wasiliszkach na potrzeby mieszkaniowe swoich pracowników.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Liczby ludności miejscowości obwodu grodzieńskiego na podstawie spisu ludności wg stanu na dzień 14 października 2009 roku. (ros.).
  2. Вялікі гістарычны атлас Беларусі Т.2, Mińsk 2013, s. 88.
  3. Arcisze, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XV, cz. 1: Abablewo – Januszowo, Warszawa 1900, s. 47.
  4. Skorowidz Miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej, Województwo Nowogrodzkie 1923. Główny Urząd Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej. [dostęp 2007-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-08-30)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]