Argonautidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Argonautidae[1]
Tryon, 1879
Argonauta nodosa na rysunku Arthura Bartholomewa (ok. 1870)
Argonauta nodosa na rysunku Arthura Bartholomewa (ok. 1870)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ mięczaki
Gromada głowonogi
Podgromada płaszczoobrosłe
Rząd ośmiornice
Rodzina Argonautidae

Argonautidae – rodzina głowonogów z rzędu ośmiornic (Octopoda). Współcześnie żyjące gatunki zaliczane są do rodzaju Argonauta, w języku polskim określanego zwyczajową nazwą żeglarek[2][3]. Jednym z lepiej poznanych i największym z przedstawicieli rodziny jest żeglarek argo (Argonauta argo). Muszle samic tego gatunku osiągają do 30 cm długości[4]. Ze względu na delikatną budowę i oryginalne kształty są cenione przez kolekcjonerów.

Muszle różnych gatunków z rodzaju Argonauta

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Rodzina ma zasięg kosmopolityczny. Większość gatunków jest epipelagiczna, niektóre spotykane są w głębokich wodach. Występują w tropikalnych i subtropikalnych wodach oceanicznych[4].

Cechy charakterystyczne[edytuj | edytuj kod]

Do charakterystycznych cech mięczaków z tej rodziny zaliczany jest silnie zaznaczony dymorfizm płciowy[4], silnie spłaszczone ramiona samic zawierające gruczoły wykorzystywane do budowy muszli, struktura blokująca lejek płaszcza[5] oraz brak śladów szkieletu wewnętrznego, co jest związane z dość biernym energetycznie trybem życia[2]. Samice są od 10 do 15 razy większe od samców. Budują wapienne muszle, w których inkubują jaja. Muszle Argonautidae nie są wytwarzane przez płaszcz lecz przez gruczoły nabłonka ramion samicy. Zapłodnienie następuje za pośrednictwem hektokotylusa. Jaja żeglarków mają ok. 0,6 mm średnicy[2].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Opisano wiele gatunków z różnych regionów świata, jednak status taksonomiczny niektórych jest niejasny[5]. Klasyfikacja biologiczna tej rodziny wymaga rewizji. Prawdopodobnie rodzina liczy 6–8 współcześnie żyjących gatunków[4][1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Argonautidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Zoologia : bezkręgowce. T. 1. Red. nauk. Czesław Błaszak. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009. ISBN 978-83-01-16108-8.
  3. Bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1984, seria: Mały słownik zoologiczny. ISBN 83-214-0428-6.
  4. a b c d Argonautidae (ang.). World Register of Marine Species, 2010. [dostęp 22 listopada 2011].
  5. a b Argonautidae Tryon, 1879 (ang.). Tree of Life Web Project. [dostęp 22 listopada 2011].