Armatka śnieżna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pracująca armatka śnieżna
Mobilna armatka śnieżna

Armatka śnieżna – urządzenie służące do produkcji sztucznego śniegu, najczęściej na stokach narciarskich.

Typowa armatka śnieżna składa się z:

  • tuby, korpusu, najczęściej z odpornego na korozję metalu,
  • wentylatora, wytwarzającego strumień powietrza wyrzucający krople wody z bębna,
  • pierścieni, wyposażonych w dysze wodne, wytwarzające krople wody.

Armatka jest również wyposażona w instalację podgrzewającą newralgiczne, mające kontakt z wodą, elementy, która chroni je przed zamarzaniem. Dla ułatwienia transportu armatki montuje się na wózkach z możliwością podczepienia do ratraków lub skuterów śnieżnych.

Urządzenia tego typu dzielimy na:

  • automatyczne – zamontowane na wózkach pozwalających na regulację kąta nachylenia oraz na obrót armatki. Tego typu armatki wyposażone są we własny komputer wraz ze stacją meteorologiczną monitorującą warunki pogodowe, który dobiera sposób pracy armatki w zależności od pogody. Może być również sterowana zdalnie komunikując się ze sterownikiem poprzez moduł LAN lub WLAN.
  • ręczne – wymagają ręcznej regulacji ciśnienia oraz ilości dostarczanej wody.

Zasada działania[edytuj | edytuj kod]

Wytwarzanie śniegu wymaga dostarczenia dużych ilości wody oraz energii elektrycznej. Muszą również zaistnieć odpowiednie warunki atmosferyczne (możliwość wytwarzania śniegu zależy od temperatury i wilgotności względnej powietrza). Typowa maszyna potrzebuje od 40 do 500 litrów wody na minutę, oraz ok. 20 kW zainstalowanej mocy. Ciśnienie robocze tłoczonej wody to 8-40 barów.

Woda jest dostarczana do urządzenia przewodami podłączonymi do hydrantów, lub pompowana ze studzienki. Przed podaniem do pierścieni, jest dokładnie filtrowana, aby zapobiec zatykaniu dysz. Następnie jest tłoczona przez dysze umieszczone w pierścieniach do tuby, z której porywa ją strumień powietrza wytworzony przez wentylator. Woda w kontakcie z zimnym powietrzem natychmiast zamarza, tworząc małe drobiny osiadające na gruncie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]