Art4Europe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Art4Europe
Autor Tomsz Grzywalski, Jakub Jurkiewicz, Jakub Porzuczek, Marcin Szajek (SaveUp Team)
Platforma sprzętowa Android
System operacyjny 2.2 Froyo
Rodzaj Aplikacja mobilna
[1] Strona internetowa]

Art4Europe – aplikacja stworzona przez polskich programistów z firm iTraff Technology oraz Programa.pl na potrzeby międzynarodowego konkursu Hack4Europe. Zwyciężyła w kategorii „oprogramowanie o największej wartości biznesowej”. Jej podstawową funkcjonalnością jest rozpoznawanie dzieł sztuki na podstawie zdjęcia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W dniach 7-8 czerwca 2011 w Poznaniu odbył się konkurs z serii Hack4Europe, którego organizatorem była powołana przez Komisję Europejską Fundacja Europeana. Fundacja w swojej bazie posiada ponad 19 milionów rekordów, które na potrzeby konkursu zostały udostępnione uczestnikom w postaci specjalnie zaprojektowanego API. Celem konkursu było odnalezienie szerokiego zastosowania dla gromadzonych przez Fundację danych.

Programiści reprezentujący iTraff Technology postanowili, że wykorzystają w prototypie Art4Europe technologię rozpoznawania zdjęć, którą opracowali i wdrożyli już wcześniej do aplikacji SaveUp. Podczas konkursu odtworzyli tę technologię i stworzyli aplikację, która rozpoznawała obrazy na podstawie zdjęcia wykonanego aparatem telefonu.

Sukces[edytuj | edytuj kod]

Aplikacja Art4Europe zwyciężyła w kategorii „oprogramowanie o największej wartości biznesowej”. Pokonała projekty programistów z Barcelony, Londynu i Sztokholmu, gdzie równolegle programiści tworzyli aplikacje konkursowe.

16 czerwca 2011 w Brukseli nagrodę z rąk komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes odebrał reprezentujący SaveUp Team Jakub Jurkiewicz. Sukces polskich programistów szeroko komentowano w polskich mediach[1][2][3]. Wspomniano o nim również poza granicami kraju[4].

7 lipca 2011 zespół tworzący Art4Europe został zaproszony na spotkanie z premierem Waldemarem Pawlakiem, który w czasie konferencji prasowej zaprezentował dziennikarzom sposób działania aplikacji[5].

Funkcjonalności prototypu[edytuj | edytuj kod]

Prototyp aplikacji, wykonany na potrzeby konkursu, identyfikował obrazy na podstawie zdjęć robionych aparatem telefonu. Następnie rozpoznawał dzieło podając autora oraz tytuł. Informacje na jego temat, pobierane z serwera Fundacji Europeana, były następnie tłumaczone na wybrany język oraz odtwarzane (za pośrednictwem syntezatora mowy). Aplikacja miała również możliwość zachowania historii przeglądania[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]