Arthur Bremer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Arthur Herman Bremer (ur. 21 sierpnia 1950, Milwaukee w stanie Wisconsin) - sprawca zamachu na życie gubernatora Alabamy George'a Wallace'a, który w roku 1972 ubiegał się o nominację Partii Demokratycznej na urząd prezydenta USA.

Bremer pragnął zwrócić na siebie uwagę opinii publicznej dokonaniem głośnego czynu, jakim byłby zamach na znanego polityka. Początkowo planował zastrzelenie samego prezydenta Richarda Nixona w czasie jego wizyty w Kanadzie, ale nie udało mu się to. Zdecydował się więc, acz z niechęcią, dokonać zamachu na Wallace'a (Wallace martwy? - pisał w pamiętniku. - kogoż to obchodzi?).

Zamachu dokonał w mieście Laurel w Maryland, gdzie kandydat Wallace przebywał w trasie kampanijnej. Bremer pozostał niezauważony w tłumie, gdyż oklaskiwał gorliwie przemówienie gubernatora. Kiedy Wallace zszedł z mównicy i podszedł do zgromadzonych sympatyków Bremer otworzył ogień. Kule ugodziły cztery osoby: kapitana E. C. Dotharda ze stanowej policji Alabamy (osobistego ochroniarza Wallace'a), wolontariuszkę Dorę Thompson i agenta Secret Service Nicka Zorvasa.

Czwartą ofiarą był Wallace, który został sparaliżowany i przykuty do wózka inwalidzkiego do końca życia (zmarł w roku 1998).

Bremer został ujęty na miejscu. Skazano go na 63 lata więzienia. Został zwolniony warunkowo 9 listopada 2007 roku. Jego okres próbny skończy się w 2025 roku. Zakazano mu opuszczania stanu Maryland bez pisemnej zgody kuratora sądowego i poddano elektronicznemu monitoringowi.