As-Suwajda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
As-Suwajda
‏السويداء‎
ilustracja
Państwo

 Syria

Muhafaza

As-Suwajda

Dystrykt

As-Suwajda

Populacja (2004)
• liczba ludności


73 641

Nr kierunkowy

16

Położenie na mapie Syrii
Mapa konturowa Syrii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „As-Suwajda”
Ziemia32°42′N 36°34′E/32,700000 36,566667

As-Suwajda (arab. السويداء) – miasto w południowo-zachodniej Syrii, na zachodnim stoku masywu Dżabal ad-Duruz, ośrodek administracyjny muhafazy As-Suwajda. W 2004 roku liczyło ok. 73,6 tys. mieszkańców.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Od XVI wieku miasto zamieszkują głównie druzowie, ze sporą mniejszością sunnicką i prawosławną. W mieście mieszka również dużo imigrantów z Wenezueli i ich potomków, którzy przyjechali do Syrii w XX wieku[1]. Całościowo miasto zamieszkuje 63 324 ludzi (2008).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto założyli Nabatejczycy, którzy nazwali je Suada. W okresie hellenistycznym i rzymskim nosiło nazwę Dionisias, na cześć boga Dionizosa, gdyż położone było w regionie znanym z produkcji wina. Dzięki położeniu na szlaku prowadzącym z Damaszku do Bosry miasto w czasach Imperium Rzymskiego, a później Bizantyjskiego bardzo szybko się rozwijało i powiększało.

Podbicie miasta przez Arabów zahamowało jego rozwój i coraz bardziej traciło na znaczeniu. W XVI wieku ruiny miasta zostały zamieszkane przez Druzów, dzięki którym miasto na nowo zaczęło się rozwijać.

Pod koniec XIX wieku pod panowaniem Imperium Osmańskiego Suwajda została stolicą prowincji.

Po klęsce Imperium Osmańskiego w I wojnie światowej i podziale dawnych prowincji na strefy wpływów, Syria została w 1920 terytorium mandatowym Francji. W 1921 administracja francuska utworzyła autonomiczne państewko Druzów Dżabal ad-Duruz, którego stolicą była As-Suwajda.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

As-Suwajda posiada zabytki nabatejskie, helleńskie, rzymskie i bizantyjskie. Główne to agora z okresu helleńskiego, ruiny kościoła bizantyjskiego z VI wieku oraz liczne zabudowania z czasów rzymskich, które są nadal zamieszkane.

Transport[edytuj | edytuj kod]

W mieście znajduje się port lotniczy As-Suwajda Zachodnia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 26 Septemper News, Chavez tells Israelis to disobey 'genocidal' govt [online], www.26sep.net [dostęp 2018-10-05] [zarchiwizowane z adresu 2018-10-06].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Frank Rainer Scheck, Johannes Odenthal: Syrien. Hochkulturen zwischen Mittelmeer und Arabischer Wüste. DuMont, Köln 1998, S. 413 f