Ashley Page

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ashley Page
Data i miejsce urodzenia 9 sierpnia 1956
Rochester, Wielka Brytania
Zawód, zajęcie choreograf, tancerz

Ashley Page (ur. 9 sierpnia 1956[1] w Rochester) – brytyjski choreograf i tancerz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Rochester w hrabstwie Kent, gdzie kontynuował naukę w Royal Ballet Lower School i Upper School[2]. W 1976 roku został zaangażowany przez szkołę baletową Royal Ballet w Covent Garden, gdzie we współpracował z Frederickiem Ashtonem[3][4] i Kennethem MacMillanem, kreując wiele ról w ich nowych baletach. Współpracował też z takimi choreografami gościnnymi jak Glen Tetley i Richard Alston[5], który w okresie jego rozwoju jako choreografa stał się dla niego mentorem.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W roku 1984 był pierwszym solistą Royal Opera House, gdzie stworzył dla zespołu swoją pierwszą choreografię A Broken Set of Rules. Potem rozwijał swój warsztat choreograficzny równolegle z karierą tancerza. Stworzył 17 baletów dla Royal Ballet, a także choreografie na zamówienie m.in. Rambert Dance Company i Holenderskiego Baletu Narodowego. Zasłynął odważnymi projektami realizowanymi z plastykami i współczesnymi kompozytorami, a także poszukiwaniem nowych kontekstów wzbogacających taniec. Jego stworzona w 1994 roku choreografia Fearful Symmetries w Covent Garden z główną rolą dla Irka Muchamiedowa (Mukhamedova) okazała się dla tancerza doskonałą okazją do prezentowania jego umiejętności[6].

W 2002, po 27 latach spędzonych z Royal Ballet, objął dyrekcję artystyczną podupadającego wtedy Scottish Ballet w Glasgow[1]. W ciągu kolejnej dekady zespół pod jego dyrekcją stał się nowoczesną formacją o międzynarodowej sławie[7]. Prezentował urozmaicony repertuar, wzbudzał zachwyt krytyków, zdobywał nagrody i nowych widzów. Page stworzył dla niego wiele nowych choreografii, w tym cztery balety pełnospektaklowe (Dziadek do orzechów, Kopciuszek[8], Śpiąca królewna, Alicja) oraz kilka prac współczesnych i neoklasycznych. Wszystkie one, ale także nowe dzieła zamawiane u znanych choreografów, zapewniły zespołowi Scottish Ballet w kraju i zagranicą renomę tryskającej energią nowej jakości. W ślad za regularnymi zaproszeniami na Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu przyszły zagraniczne tournée zespołu do Chin i Ameryki, a także jego częste występy w Londynie.

W 2012 roku, podczas swego ostatniego roku w Scottish Ballet[1], w San Francisco Ballet stworzył nową choreografię do Guide to Strange Places, która miała premierę w marcu 2012 roku i była prezentowana podczas bardzo udanego sezonu zespołu w Londynie pół roku później. Jako niezależny choreograf i reżyser realizował zamówienia dla wielu zespołów baletowych i tańca współczesnego, m.in. Rambert Dance Company, Królewski Balet Flandrii, Joffrey Ballet czy Polski Balet Narodowy[9].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • 1994 - Time Out Award za najlepsze nową produkcję taneczną Fearful Symmetries
 • 1995 - Olivier Award za najlepsze nowe przedstawienie taneczne Fearful Symmetries
 • 2004 - TMA Award za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie tańca dla Scottish Ballet „za kompetentną modernizację pod kierunkiem Ashleya Page’a oraz dynamiczne przedstawienia”
 • 2005 - Festiwal w Edynburgu -Herald Angel Award za Scottish Ballet Dances Balanchine
 • 2006 - Order Imperium Brytyjskiego
 • 2007 - Critics Circle Award dla Scottish Ballet za wybitny repertuar klasyczny
 • 2011 - Herald Archangel Award za długą współpracę Scottish Ballet z Festiwalem w Edynburgu
 • 2012 - National Dance Awards - De Valois Award za wybitne osiągnięcia
 • 2012 - Doctor honoris causa Królewskiego Konserwatorium Szkocji

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Alastair MacAulay (2013-03-03): Pushing, Prodding and Exploring the Potentials of Men San Francisco Ballet’s Works by Mark Morris and Ashley Page (ang.). The New York Times. [dostęp 2017-08-04].
 2. Graham Watts (2013-10-16): Ashley Page – Choreographer (ang.). DanceTabs. [dostęp 2017-08-04].
 3. Frederick Ashton w bazie Filmweb
 4. Frederick Ashton w bazie IMDb (ang.)
 5. Judith Mackrell (2017-06-19): Richard Alston Dance Company review – steps into darkness and leaps of the heart (ang.). The Guardian. [dostęp 2017-08-04].
 6. Irek Dżawdatowicz Muchamiedow (pol.). balet.pl. [dostęp 2017-08-04].
 7. Zoe Anderson (2010-11-04): Ashley Page to step down as director of Scottish Ballet (ang.). dancing-times.co.uk. [dostęp 2017-08-04].
 8. Ashley Page w bazie IMDb (ang.)
 9. Judith Mackrell (2013-10-20): Ashley Page: it takes two to techno (ang.). The Guardian. [dostęp 2017-08-04].