Asiascape parthica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Asiascape parthica
Zamani et Marusik, 2020
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

pająki wyższe

Rodzina

lejkowcowate

Podrodzina

Ageleninae

Plemię

Agelenini

Rodzaj

Asiascape

Gatunek

Asiascape parthica

Asiascape parthicagatunek pająka z rodziny lejkowcowatych, jedyny z monotypowego rodzaju Asiascape.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj i gatunek typowy opisane zostały po raz pierwszy w 2020 roku przez Alirezę Zamaniego i Jurija Marusika[1][2] na łamach „Arachnology”. Jako lokalizację typową wskazano południowe południowo-wschodnie okolice „Gol-e Lovech” w irańskim ostanie Golestan. Nazwa rodzajowa to połączenie słów Azja i Agelescape, epitet gatunkowy zaś wywodzi się od Partii[1].

Morfologia i zasięg[edytuj | edytuj kod]

Jedyna zmierzona samica osiągnęła 6,55 mm długości ciała przy karapaksie długości 3,01 mm i szerokości 1,91 mm, a jedyny zmierzony samiec 5,45 mm długości ciała przy karapaksie długości 2,34 mm i szerokości 1,63 mm. Ubarwienie karapaksu jest jasnobrązowe z dwiema łatami jasnoszarych szczecinek na części tułowiowej. Jasnobrązowe szczękoczułki mają po dwa zęby na krawędziach przednich i po trzy na krawędziach tylnych. Warga dolna, szczęki i sternum są jasnobrązowe. Odnóża są jasnobrązowe, pozbawione obrączkowania. Opistosoma (odwłok) ma kolor jednolicie jasnokremowy z jasnożółtawymi kądziołkami przędnymi[1].

Genitalia samicy mają płytkę płciową o wyraźnym przedsionku, trzykrotnie szerszym niż dłuższym trzonku, blisko siebie położonych, trzykrotnie dłuższych niż szerokich i skierowanych bocznie zbiornikach nasiennych oraz prostych i tak szerokich jak zbiorniki przewodach kopulacyjnych. Nogogłaszczki samca mają półtorakrotnie dłuższą niż szeroką apofizę rzepki z prawie równoległymi krawędziami i zaokrąglonym wierzchołkiem, goleń z cienką i lekko ku spodowi zagiętą apofizą retrolateralną oraz kikutowatą apofizą grzbietowo-retrolateralną, jajowate w zarysie i tak długie jak szczyt cymbium tegulum z zagiętą pod kątem prostym apofizą tegularną, konduktor z trzykrotnie węższą od tegulum podstawą i delikatnie zakrzywionym wierzchołkiem oraz patykowaty embolus[1].

Gatunek palearktyczny, endemiczny dla zachodniego Iranu, znany z Golestanu i Chorasanu Północnego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e A. Zamani, Y.M. Marusik. A review of Agelenini (Araneae: Agelenidae: Ageleninae) of Iran and Tajikistan, with descriptions of four new genera. „Arachnology”. 18 (4), s. 368-386, 2020. DOI: 10.13156/arac.2020.18.4.368. 
  2. Gen. Asiascape Zamani & Marusik, 2020. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2023-05-09].