Atacamatitan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Atacamatitan
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury gadziomiedniczne
Podrząd zauropodomorfy
Infrarząd zauropody
(bez rangi) Titanosauria
(bez rangi) Lithostrotia
Rodzaj Atacamatitan
Kellner et al., 2011
Gatunki
  • A. chilensis Kellner et al., 2011

Atacamatitanrodzaj zauropoda z kladu Titanosauria żyjącego w późnej kredzie na terenach dzisiejszej Ameryki Południowej. Gatunkiem typowym jest A. chilensis, którego holotypem jest niekompletny szkielet oznaczony SGO-PV-961 z zachowaną prawą kością udową, końcem bliższym prawej kości ramiennej, dwoma kręgami grzbietowymi, żebrami, możliwym fragmentem mostka i szeregiem innych, niekompletnych kości (w tym fragmentami kręgów ogonowych); wszystkie kości odkryto na obszarze o powierzchni 2 m² i najprawdopodobniej należą one do jednego osobnika. Skamieniałości A. chilensis odkryto w osadach formacji Tolar na obszarze pustyni Atakama, niedaleko miasta Conchi Viejo w chilijskim regionie Antofagasta. Odkrycie skamieniałości zauropoda w osadach tej formacji potwierdza, że reprezentuje ona (a przynajmniej ta jej część, z której pochodzą skamieniałości) późną kredę; wcześniej istniały kontrowersje co do tego, czy reprezentuje ona kredę czy też paleocen. Szkielet A. chilensis jest drugim najbardziej kompletnym szkieletem tytanozaura odkrytym dotąd w Chile[1].

Autapomorfiami A. chilensis są: występujące w trzonach kręgów grzbietowych otwory (pleurocele), które są zaokrąglone lub eliptyczne i nie są spiczasto zakończone; silnie wklęsła powierzchnia wentralna (brzuszna) kręgów grzbietowych; bocznie spłaszczone wyrostki kolczyste (o ostrej przedniej krawędzi) na tylnych kręgach ogonowych oraz trzon kości udowej, który stopniowo zwęża się ku dołowi przez 2/3 swojej długości. W porównaniu z zachowaną częścią kości ramiennej kość udowa była smuklejsza, co może sugerować, że u Atacamatitan kończyny przednie były mocniej zbudowane niż kończyny tylne[1].

Pozycja filogenetyczna A. chilensis w obrębie tytanozaurów jest niepewna. Autorzy jego opisu nie przeprowadzili analizy kladystycznej w celu ustalenia jego pokrewieństw; w oparciu o porównania z kośćmi innych tytanozaurów zakładają, że Atacamatitan był tytanozaurem bardziej bazalnym niż przedstawiciele rodziny Saltasauridae, ale jednocześnie był bliżej spokrewniony z tą rodziną niż z malawizaurem. Autorzy wykluczyli też jego przynależność do kladu Aeolosaurini[1]. Także z analizy kladystycznej przeprowadzonej przez Rubilar-Rogersa i współpracowników (2012) (w oparciu o macierz danych z analizy Wilsona z 2002 r.[2]) wynika, że Atacamatitan był przedstawicielem Lithostrotia nienależącym do Saltasauridae. Na drzewie zgodności wygenerowanym w oparciu o 21 najbardziej oszczędnych drzew A. chilensis był w nierozwikłanej politomii z rodzajami Rapetosaurus, Nemegtosaurus i Isisaurus oraz z rodziną Saltasauridae[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Alexander W.A. Kellner, David Rubilar-Rogers, Alexander Vargas i Mario Suárez. A new titanosaur sauropod from the Atacama Desert, Chile. „Anais da Academia Brasileira de Ciências”. 83 (1), s. 211–219, 2011. DOI: 10.1590/S0001-37652011000100011 (ang.). 
  2. Jeffrey A. Wilson. Sauropod dinosaur phylogeny: critique and cladistic analysis. „Zoological Journal of the Linnean Society”. 136 (2), s. 215–275, 2002. DOI: 10.1046/j.1096-3642.2002.00029.x (ang.). 
  3. David Rubilar-Rogers, Rodrigo A. Otero, Roberto E. Yury-Yáñez, Alexander O. Vargas, Carolina S. Gutstein. An overview of the dinosaur fossil record from Chile. „Journal of South American Earth Sciences”. 37, s. 242–255, 2012. DOI: 10.1016/j.jsames.2012.03.003 (ang.).