Atlantyda, wyspa ognia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Atlantyda, wyspa ognia
Autor

Maciej Kuczyński

Typ utworu

powieść fantastyczno-naukowa

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

1967

Atlantyda, wyspa ogniapowieść fantastyczno-naukowa Macieja Kuczyńskiego dla młodzieży z elementami powieści przygodowej z 1967[1]. Zaliczona do powieści szpiegowskich[2].

Książka została wpisana na listę lektur do szkoły podstawowej (lektura uzupełniająca dla klasy 6 w 1994 roku[2], lektura także w latach 80.[3]).

Treść[edytuj | edytuj kod]

Młody Awaru, syn wodza jednego z afrykańskich plemion, zostaje wysłany z misją zwiadowczą na wyspę Atlantydę o wysoko rozwiniętej cywilizacji naukowo-technicznej. Jego zadaniem jest dokonanie przeglądu wyspy przed planowaną przez jego plemię inwazją. Na miejscu Awaru ogląda urządzenia wyspiarzy, których przeznaczania nie do końca rozumie. Jego przemyślenia zostają zawarte w scenach wydzielonych kursywą. Sama Atlantyda przypomina wyglądem XX wieczną metropolię. Awaru dochodzi do wniosku, że nie da się podbić tej wyspy i zamierza o tym przekonać rodaków. Jednak powieść kończy się kataklizmem i zatopieniem wyspy przez ocean[4].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

W recenzji Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich z 1974 książkę pochwalono, pisząc, że "Dramatycznie skonstruowana fabuła utrzymuje w napięciu uwagę czytelnika... a... obraz odznaczających sie wysokim poziomem etycznym stosunków panujących w legendarnej społeczności nadaje jej bardzo humanistyczną wymowę". Książke określono jako "lekturę dla młodzieży od ok. 12 lat"[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A. Niewiadomski, A. Smuszkiewicz Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej Wydawnictwo Poznańskie, 1990
  2. a b Nowe książki, Wydawn. Wspołczesne RSW "Prasa-Książki-Ruch", 1994, s. 40 [dostęp 2024-03-11] (pol.).
  3. Polonistyka: czasopismo dla nauczycieli, Państwowe Zakłady Wydawn. Szkolnych., 1985, s. 139 [dostęp 2024-03-11] (pol.).
  4. a b Literatura piękna, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, 1976, s. 474 [dostęp 2024-03-11] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]