Atlas XH-1 Alpha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Atlas XH-1 Alpha
Atlas XH-1 Alpha
Dane podstawowe
Państwo  Południowa Afryka
Producent Atlas Aircraft Corporation
Typ śmigłowiec szturmowy
Konstrukcja metalowo-kompozytowa
Załoga 2
Historia
Data oblotu 3 lutego 1985
Dane techniczne
Napęd 1 x Silnik turbowałowy Turbomeca Artouste IIIB
Moc 410 kW
Wymiary
Średnica wirnika 11,02 m główny
1,7 m ogonowy
Długość kadłuba 10 m
Wysokość 2,73 m
Masa
Własna 1 400 kg
Startowa 2 200 kg
Osiągi
Prędkość maks. 210 km/h
Prędkość przelotowa 191 km/h
Wznoszenie maks. w locie poziomym 4,6 m/s
Promień działania 277 km
Dane operacyjne
Uzbrojenie
1 x GA-1 Rattler 20 mm

Atlas XH-1 Alphapołudniowoafrykański śmigłowiec szturmowy wyprodukowany przez firmę Atlas Aircraft Corporation a będący demonstratorem technologii wykorzystanych później w budowie śmigłowca Denel Rooivalk. Wybudowano jeden egzemplarz, który obecnie można oglądać w South African Air Force Museum.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Doświadczenia zebrane przez South African Air Force podczas walk prowadzonych w latach 70. na terenie Angoli uwidoczniły potrzebę posiadania wyspecjalizowanego śmigłowca szturmowego. Niestety z powodu sankcji nałożonych na RPA przez Organizację Narodów Zjednoczonych za stosowanie w kraju polityki apartheidu, nie można było nabyć takich maszyn w krajach, w których były produkowane. W 1975 roku w wytówrni Atlas uruchomiono linię montażową śmigłowca Aérospatiale Alouette III. Inżynierowie Atlasa postanowili dokonać daleko posunietej modyfikacji Alouette III w celu przystosowania go do wypełniania zadań szturmowych. Zmieniono kształt kadłuba, montując fotele pilota i operatora uzbrojenia w układzie tandem. Zmieniono podwozie z trójkołowego z przednim podparciem na podwozie z kółkiem tylnym. Nowa maszyna miała być jedynie sprawdzianem możliwości wytwórni, zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i technologii w produkcji docelowego śmigłowca jakim miał być przyszły Denel Rooivalk.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Śmigłowiec szturmowy z miejscami załogi umieszczonymi jedno za drugim, tylny fotel zajmuje pilot. Metalowa kabina załogi o konstrukcji półskorupowej, w której konstrukcji wykorzystano również elementy kompozytowe. Za kabiną pojedynczy silnik turbowałowy napędzający trójłopatowy wirnik główny i trójłopatowe śmigło ogonowe. Zastrzałowy statecznik poziomy o prostokątnym obrysie z dwiema brzegowymi tarczami o dodatnim skosie umieszczonymi na jego końcach. Z prawej strony śmigła ogonowego znajduje się statecznik pionowy. Zastrzałowe podwozie główne skałdające się z dwóch goleni po obu stronach kadłuba oraz pojedyncze kółko ogonowe zamontowane na długim wahaczu umieszczonym na końcu belki ogonowej. Uzbrojenie stałe tworzy działko kalibru 20 mm GA-1 Rattler zamontowane pod kadłubem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]