August Mazurkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tablica upamiętniająca Andrzeja, Augusta, Dionizego i Stanisława Mazurkiewiczów na budynku przy ul. Jana Szczepanika 2 w Krośnie, gdzie mieszkał i pracował Dionizy Mazurkiewicz i przyszli na świat oraz wychowali się jego synowie
Kamienica przy ul. Jana Szczepanika 2 w Krośnie, gdzie mieszkał i pracował Dionizy Mazurkiewicz i przyszli na świat oraz wychowali się jego synowie: Andrzej, August i Stanisław

August Mazurkiewicz (ur. 1889 w Krośnie, zm. 1968 w Krośnie) – uczestnik I wojny światowej i wojny z bolszewikami w 1920, polski regionalista, nauczyciel historii i geografii w krośnieńskich szkołach, popularyzator dziejów Krosna i regionu. Publikował artykuły poświęcone głównie historii, ludziom i zabytkom miasta. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Rzeszowie, współtworzył początki: Muzeum Ziemi Krośnieńskiej i PTTK (1954), był kustoszem w muzeum; założył także Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krośnieńskiej.

Był najstarszym z trzech synów lekarza i powstańca styczniowego Dionizego Mazurkiewicza i Marii Jabłońskiej h. Jasieńczyk. Urodził się w Krośnie i tam uczęszczał do szkół; maturę zdawał w Liceum Ogólnokształcącym im. św. Kazimierza (obecnie M. Kopernika) w dniach 13–18 maja 1907 (należy do grona pierwszych maturzystów tej szkoły). Ukończył Wydział Filozofii na UJ w Krakowie.

W 1914 r. brał udział w I wojnie światowej w Cesarskiej i Królewskiej Armii, a potem w Legionach Polskich. W latach 1919–1934 pedagog w Seminarium Nauczycielskim w Krośnie; był też nauczycielem w I Liceum im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. W czasie wojny w 1942 r. działał w Armii Krajowej w Biskupicach, gdzie został aresztowany 7 lipca 1942 i uwięziony na Zamku w Lublinie. Po wojnie wiele pracy poświęcił działalności krośnieńskiego stowarzyszenia. Zmarł w 1968 r. w Krośnie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • 50 lat Muzeum w Krośnie, pr. zb. pod red. Jana Gancarskiego, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Krosno 2004, s. 240
  • Sylwetka na www.krosno24.pl