Krosno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasta na Podkarpaciu. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Krosno
miasto na prawach powiatu
Ilustracja
Krosno Parva Cracovia „Mały Kraków” – panorama miasta
Herb Flaga
Herb Flaga
Dewiza: Krosno Miasto Szkła
Państwo  Polska
Województwo  podkarpackie
Prawa miejskie około 1348
Prezydent Piotr Przytocki
Powierzchnia 43,48 km²
Wysokość 260 m n.p.m.
Populacja (22.03.2018)
• liczba ludności
• gęstość

46 600
1049,1 os./km²
Strefa numeracyjna 13
Kod pocztowy 38-400
Tablice rejestracyjne RK
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Krosno
Krosno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krosno
Krosno
Ziemia49°40′56″N 21°45′57″E/49,682222 21,765833
TERC (TERYT) 1861011
SIMC 0952410
Hasło promocyjne: Krosno – Miasto Szkła
Urząd miejski
ul. Lwowska 28a, ul. Staszica 2
38-400 Krosno
Strona internetowa
BIP

Krosnomiasto na prawach powiatu w Polsce położone w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.

Ośrodek o znaczeniu regionalnym i subregionalnym. MOF (Miejski Obszar Funkcjonalny) Krosno ma ponad 115 000 mieszkańców[1]. Siedziba wielu instytucji o zasięgu ponadlokalnym: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, Okręgowej Komisji Wyborczej, Sądu i Prokuratury Okręgowej, Okręgowego Urzędu Górniczego, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego, Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli, Urzędu Celnego, Instytutu Nafty i Gazu oraz RTCN Sucha Góra.

Stolica województwa krośnieńskiego od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 r.

Znajduje się w Euroregionie Karpackim, w skład którego wchodzą przygraniczne tereny Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Rumunii.

Leży w historycznej ziemi sanockiej[2]. Krosno uzyskało lokację miejską około 1348 roku[3].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Krosno leży w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, przy ujściu potoku Lubatówki do Wisłoka, na obszarze Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, wchodzącej w skład Pogórza Środkowobeskidzkiego. Krosno określano jako „parva Cracovia” – czyli „mały Kraków”, dlatego, że krośnieński Rynek z renesansowymi sukiennicami kojarzył się z krakowskim Starym Miastem, a także ze względu na wysoki poziom życia umysłowego miasta. O celowości porównywania do Krakowa świadczy umieszczenie widoku Krosna w miedziorycie Georga Brauna (1541–1622) i Fransa Hogenberga (ok. 1535–1590), w dziele Civitates orbis terrarum (Miasta świata wydanym w 1617 r. w Kolonii) w towarzystwie m.in. Krakowa, Poznania, Warszawy czy Zamościa, oraz w dziele Andreasa Cellariusa (1596–1665) z 1659 r. Regni Poloniae Magnique Ducatus Lithuanie Novissima Descriptio, wydanym w Amsterdamie.

Kotlina Krośnieńska od zachodu graniczy z doliną Jasiołki i niewielkimi przełęczami, z Kotliną Jasielską, a na wschodzie łączy się doliną Wisłoka i z Kotliną Zarszynską. Nad Krosnem wznosi się od północy tzw. Pasmo Odrzykońskie, z wyróżniającymi się kulminacjami Królewskiej Góry (554 m n.p.m.) i Suchej Góry (585 m n.p.m.). U podnóża pierwszej, znajduje się Zamek „Kamieniec”, a na szczycie drugiej wieża przekaźnikowa stacji telewizyjnej. Do krośnieńskiego bogactwa oprócz ropy naftowej, piaskowca, glinek, zaliczamy źródła mineralne, które występują w dzielnicy Białobrzegi, jako siarkowo-wodorowe, na Zawodziu siarczany i solanki o dużym stężeniu, oraz w innych dzielnicach solanki o różnym składzie chemicznym.

Krosno – w widłach Wisłoka i Lubatówki, stanowiło regularny, zwarty układ urbanistyczny z czworokątnym Rynkiem i wychodzącą z niego rozplanowaną siecią ulic. Z Rynku wybiegały symetrycznie w kierunkach na południe i północ po trzy ulice, które zbiegały się przy bramach miejskich.

Krosno jest pełne średniowiecznych kościołów i zabytkowych kamieniczek, usytuowanych głównie w obrębie Rynku, który mieści się na wzniesieniu ok. 277 m n.p.m. Miasto należy do Zagłębia Naftowego Jasielsko-Krośnieńskiego, słynie również z hut szkła i z lotnictwa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Historia Krosna.

Krosno uzyskało prawo składu w 1464 roku[4].

Rynek w Krośnie
Rynek w Krośnie

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W 2016 r. władze miasta uruchomiły portal informacyjny dla turystów: visitkrosno[5].

Zabytkowe kościoły[edytuj | edytuj kod]

Dzwonnica przy Kościele Farnym
Kamienica Mazurkiewiczów
Kamienica Wójtowska
Zabytkowy Dom dziecka w Krośnie, ul. Grodzka 2 (1899 r.)[6]
Dom W.R.Portiusa
Dom Curia Praetoriana
Pałac Dunikowskiego
Pałac Trzecieskich
Alejka na starym cmentarzu w Krośnie

Inne atrakcje[edytuj | edytuj kod]

Ciekawe miejsca w najbliższej okolicy:

Sztandarowe imprezy[edytuj | edytuj kod]

Administracja[edytuj | edytuj kod]

Gmach Rady Powiatowej ob. Urząd Miasta Krosna
Była siedziba władz województwa obecna starostwa powiatowego w Krośnie

Krosno posiada dwa rodzaje jednostek pomocniczych gminy. Miasto jest podzielone administracyjnie na 6 dzielnic: Białobrzegi, Krościenko Niżne, Suchodół, Polanka (Krosno), Śródmieście, Zawodzie i 6 osiedli: Stefana Grota-Roweckiego, ks. Bronisława Markiewicza, Południe, Traugutta, Turaszówka, Tysiąclecia[11][12].

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Ludność Krosna[edytuj | edytuj kod]

Piramida wieku mieszkańców Krosna w 2014 roku.

Piramida wieku Krosno.png

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Według danych GUS za rok 2005 dochód na jednego mieszkańca w Krośnie wynosił 3100,30 zł co daje 105,30% średniej krajowej w 2005 roku. W tym samym czasie stopa bezrobocia wynosiła 6,5%[13].

Według danych GUS za rok 2017 dochód na jednego mieszkańca w Krośnie wynosił 6123 zł . W tym samym czasie stopa bezrobocia wynosiła 3,3%[13] najniższa w całym województwie Podkarpackim i jedna z najniższych w całej Polsce.

W 2017 roku dochód budżetu Krosna wyniósł 284,6 mln zł. Dochody własne osiągnęły kwotę 127,8 mln zł. Z podatku od osób fizycznych Krosno otrzymało 49,6 mln zł, a z podatku od nieruchomości 33,0 mln zł (oba te dochody stanowiły największą część dochodów własnych). Subwencje wyniosły 89,1 mln zł, a dotacje 67,8 mln zł. Dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca Krosna wyniósł 6123 zł

W mieście działa ponad 5,5  tysiąca podmiotów gospodarczych. Około 97 % z nich to firmy prywatne. Krosno jest silnym ośrodkiem przemysłowym i usługowym, który charakteryzuje się dużą różnorodnością branż. Zajmuje wysokie pozycje w rankingach miast przyjaznych dla biznesu. Regularnie uzyskuje najwyższe oceny w raportach atrakcyjności inwestycyjnej opracowywanych na zlecenie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Główne sektory, na których opiera się lokalna gospodarka, bazują na bogatych tradycjach, doświadczonych kadrach oraz stałym wdrażaniu innowacji.

W mieście działają centra handlowe[14], dyskonty spożywcze[15], jak również markety budowlane[16]. Krosno jest głównym ośrodkiem handlowym regionu.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Transport drogowy[edytuj | edytuj kod]

Transport lotniczy[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko w Krośnie[edytuj | edytuj kod]

Jest to jedno z największych lotnisk trawiastych w Europie, które należy od 2008 roku do miasta Krosna, a jest użytkowane przez Aeroklub Podkarpacki. W grudniu 2016 roku zakończyła się budowa asfaltowej drogi startowej o długości 1100 metrów i szerokiej na 30 metrów oraz dróg kołowania. Wybudowano także pełne oświetlenie lotniska (dróg kołowania, pasa startowego i płyt postojowych), a także zaawansowaną stację meteorologiczną i dwa wskaźniki wiatru. Zamontowano również oznakowanie pionowe. Rok później wybudowano bezobsługową stację paliw lotniczych.

Lądowisko Krosno-Szpital[edytuj | edytuj kod]

W 2013 r. przy ul. Korczyńskiej oddano do użytku przyszpitalne lądowisko sanitarne.

Lotnisko Iwonicz[edytuj | edytuj kod]

Sportowe lotnisko znajdujące się na terenie miejscowości Pustyny i Targowiska, tuż przy wschodniej granicy Krosna. Lotnisko posiada dwa pasy startowe: trawiasty i asfaltowy. Obecnie właścicielem obiektu jest Podkarpacki Bank Spółdzielczy, natomiast użytkownikiem są Lotnicze Zakłady Produkcyjno-Naprawcze Aero-Kros Sp. z o.o.

Miasto Krosno kupiło lotnisko i planuje włączyć je w swoje granice. Na jego terenie powstać ma m.in. łącznik do drogi S19 i nowa strefa inwestycyjna[17].

Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka[edytuj | edytuj kod]

Najbliższe lotnisko obsługujące linie pasażerskie znajduje się w Jasionce koło Rzeszowa. Posiada drugi co do długości pas startowy w Polsce.

Transport zbiorowy[edytuj | edytuj kod]

Autobus MKS Krosno

MKS Krosno obsługuje 5 linii miejskich (A, B, E, G, K), 14 podmiejskich (0, 1, 2, 3, 4, 5, 7, 10, 11, 12, 16, 18, 20, 23), szkolną KS oraz nocną N1.

Transport kolejowy[edytuj | edytuj kod]

Prze Krosno przebiega linia kolejowa nr 108 Stróże - Krościenko (dawna Kolej Transwersalna CzadcaHusiatyn)

Dworzec główny w Krośnie

Linia kolejowa biegnąca z Jasła do Zagórza nie jest zelektryfikowana. Obsługę połączeń pasażerskich realizuje spółka Przewozy Regionalne, która jest dofinansowywana ze środków samorządu województwa i spółka PKP Intercity.

Ruch pociągów pasażerskich odbywa się pociągami Przewozów Regionalnych w kierunkach ZagórzRzeszów Główny i z powrotem[18] oraz PKP Intercity na trasie Zagórz – Rzeszów Gł. – Lublin Gł. – Warszawa Centralna – Toruń Gł. – Bydgoszcz Gł. / Piła Gł. pociągiem TLK Staszic oraz pociągiem TLK Karpaty relacji Zagórz – Stróże – Tarnów – Kraków Gł. – Częstochowa – Warszawa Centralna – Iława Gł. – Gdańsk Gł. – Gdynia Gł. Z powodu prac na linii kolejowej nr 106 na odcinku Boguchwała - Czudec, pomiędzy grudniem 2017 i czerwcem 2018 ruch pociągów pasażerskich przez Krosno jest zawieszony.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Przedszkola[edytuj | edytuj kod]

 • Przedszkole Miejskie nr 1
 • Przedszkole Miejskie nr 2
 • Przedszkole Miejskie nr 3
 • Przedszkole Miejskie nr 4
 • Przedszkole Miejskie nr 5
 • Przedszkole Miejskie nr 8
 • Przedszkole Miejskie nr 10
 • Przedszkole Miejskie nr 11
 • Prywatne Przedszkole „Tęczowa Kraina”
 • Prywatne Przedszkole Językowe „Bajkowy Świat”
 • Niepubliczne Przedszkole „Stokrotka”
 • Terapeutyczne Niepubliczne Przedszkole „Guziczek”

Szkoły podstawowe[edytuj | edytuj kod]

 • Prywatna Szkoła Muzyczna I st. „Pro Musica”
 • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. I.J. Paderewskiego
 • Zespół Szkół nr 2 w Krośnie
 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej
 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej
 • Szkoła Podstawowa nr 4 im. E.Kolanki
 • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Pawła II
 • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Janusza Korczaka
 • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
 • Szkoła Podstawowa nr 8 im. „Dar Górników” w Krośnie
 • Szkoła Podstawowa nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja
 • Szkoła Podstawowa nr 12
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 im. Polskich Olimpijczyków
 • Szkoła Podstawowa nr 15
 • Społeczna Szkoła Muzyczna I st.

Gimnazja[edytuj | edytuj kod]

 • Gimnazjum Dwujęzyczne przy I LO w Krośnie
 • Miejski Zespół Szkół Nr 5 Gimnazjum Nr 1 i Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej
 • Gimnazjum nr 2
 • Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 im. Polskich Olimpijczyków
 • Gimnazjum nr 5
 • Katolickie Gimnazjum Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła
 • Zespół szkół nr 4 (połączenie Gimnazjum nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 15)
 • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. I.J. Paderewskiego
 • Społeczna Szkoła Muzyczna I st.

Szkoły ponadgimnazjalne[edytuj | edytuj kod]

 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Jana Szczepanika („Szczepanik”)
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara („Bursa”)
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica („Mechanik”)
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza („Naftówka”)
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 („Elektryk”, "Turasz")
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. Jana Sasa-Zubrzyckiego („Budowlanka”)
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie („Kopernik”)
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie („Guzikówka”, „Dwójka”)
 • Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Bronisława Markiewicza („Katolik”)
 • Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych („Plastyk”)
 • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. I.J. Paderewskiego („Muzyczna”, "Muzyk")
 • Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego – szkoła dzienna młodzieżowa im. Pawła z Krosna („CKU”)
 • Społeczna Szkoła Muzyczna II st.

Szkoły dla dorosłych i policealne uzupełniające[edytuj | edytuj kod]

 • Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego
 • Policealne Studium Zawodowe „Wszechnica”
 • Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony „O’chikara”
 • Wieczorowa Szkoła Policealna Pracowników Służb Społecznych
 • Podkarpackie Towarzystwo Edukacji Alternatywnej „Wszechnica”

Szkolnictwo wyższe[edytuj | edytuj kod]

 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie
 • Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie
 • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Oddział w Krośnie
 • Niepubliczna Szkoła Biznesu
 • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Oddział w Krośnie

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Budynek Orbisu w Krośnie
Budynek RCKP przy ul. Kolejowej 1

Wydarzenia kulturalne: Young Arts Festival - wydarzenie to alternatywa dla festiwali muzyki poważnej. Charakteryzuje się on świeżym spojrzeniem na muzykę instrumentalną, niekonwencyjnymi pomysłami które przyciągają tłumy! Festiwal od 2016 roku zgromadziły znakomitych muzyków z Polski i zagranicy m.in. Leszka Możdżera, Adama Bałdycha, Krzesimira Dębskiego oraz znakomitych kameralistów Łukasza Błaszczyka czy Pietro Massę a także zaowocowała prestiżową nagrodę w kategorii Kultura i Media - Złoty Spinacz przyznawaną przez ZFPR.

Grupy, zespoły, stowarzyszenia i kluby:

 • „A-PSIK” (Amatorsko-Profesjonalna Scena Improwizacji Krośnieńskiej) – stały skład
 • Chór mieszany „Echo” (zróżnicowana wiekowo grupa) – część składu stała, część zmienna
 • Grupa baletowa bez nazwy (2 grupy: starsza i młodsza) – zmienny skład zależnie od wieku
 • Grupa muzyczna Decapitated
 • Grupa teatralno-taneczno-wokalna „Kleks” (4 grupy dziecięce) – zmienne składy zależnie od wieku
 • Kabaret SSOK (uczniowie ZSP 1) – zmienny skład zależnie od nowego roku szkolnego, często przy współpracy byłych członków kabaretu
 • Kapela ludowa „Białobrzeżanie” (dorośli) – stały skład + nowi członkowie
 • Klub aktywizujący „Klub Seniora” (seniorzy) – stały skład + nowi członkowie
 • Klub dyskusyjny „Elizjum” (młodzież i dorośli) – częściowo zmienny zależnie od wieku, częściowo stały skład
 • Klub fotograficzny „Fotoklub” (młodzież i dorośli) – stały skład + nowi członkowie
 • Klub literacko-promotorski „Klub Literacki RCKP” (zróżnicowana wiekowo grupa) – stały skład + nowi członkowie
 • Orkiestra dęta „Miejska Górnicza Orkiestra Dęta” (zróżnicowana wiekowo grupa) – stały skład + nowi członkowie
 • Pracownia artystyczna „Otwarta Pracownia” (zróżnicowana wiekowo grupa) – stały skład + nowi członkowie
 • Pracownia artystyczna „Pracownia Grafiki Tradycyjnej” (zróżnicowana wiekowo grupa) – stały skład + nowi członkowie
 • Studio piosenki „SWING” (uczniowie gimnazjalni i licealni) – zmienny skład zależnie od wieku
 • Studio ruchowo-baletowe „Studio Ruchu” (dzieci i młodzież) – zmienny skład zależnie od wieku
 • Teatr akrobatyczno-widowiskowy „Teatr na bruku” (zróżnicowana wiekowo grupa) – zmienny skład każdego lata
 • Teatr dramatyczno-widowiskowy „S.T.R.A.C.H.” (licealiści i studenci) – stały skład (z wyjątkami)
 • Teatr dramatyczno-wokalny „The Great Insomnia” – od marca 2012 nieaktywny (uczniowie licealni) – stały zamknięty skład
 • Teatr dramatyczny „itd...” (3 grupy: starsza, średnia, młodsza) – zmienne składy zależnie od wieku
 • Teatr dramatyczny „Marysia” (uczniowie I LO) – zmienny skład zależnie od nowego roku szkolnego
 • Teatr dramatyczny „Teatr z fleszem” (uczniów klas IV, V, VI szkół podstawowych) – zmienny skład zależny od wieku
 • Zespół muzyczny Decapitated
 • Zespół muzyczny „Euro Band Blues” (promocja młodych talentów) – zmienny skład
 • Zespół muzyczny „Gruba Berta” (młodzież i dorośli) – stały skład + nowi członkowie
 • Zespół muzyczny „Intia” (młodzież i dorośli) – stały skład
 • Zespół muzyczny „Leaders Lie” (młodzież i dorośli) – stały skład
 • Zespół śpiewaczy ludowych „Kamratki” (dorośli) – stały skład + nowi członkowie
 • Zespół taneczny „Crazy Dance” (młodzież – wyłącznie dziewczęta) – zmienny skład zależnie od wieku
 • Zespół taneczny „Tęcza” (dzieci i młodzież) – zmienny skład zależnie od wieku
 • Zespół Taneczny Kleks (dzieci i młodzież)
 • Zespół tańca współczesnego „Strecz” (młodzież) – zmienny skład zależnie od wieku
 • Zespół teatralno-taneczny „Radosna Rodzinna Akademia Teatralna” (dzieci i młodzież) – zmienny skład zależnie od wieku
 • Zespół wokalno-instrumentalny „Stowarzyszenie Kultury Dzieci i Młodzieży Dysonans” (dzieci i młodzież) – zmienny skład zależnie od wieku

Media[edytuj | edytuj kod]

W Krośnie działają portale internetowe m.in. Krosno24.pl, Terazkrosno.pl, Krosno112.pl, Krosnocity.pl. Swoją siedzibę mają tutaj Nowe Podkarpacie, Radio Fara, Trendy Radio, RMF Maxxx Krosno czy TV Obiektyw. Swoim zasięgiem miasto obejmują gazety, takie jak Nowiny, jak również Super Nowości. Swoją redakcję posiadają tutaj publiczni nadawcy TVP3 Rzeszów oraz Radio Rzeszów.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu[edytuj | edytuj kod]

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego[edytuj | edytuj kod]

Kościół katolicki[edytuj | edytuj kod]

Zgromadzenie zakonne[edytuj | edytuj kod]

Kościół Zielonoświątkowy w RP[edytuj | edytuj kod]

 • zbór „Dobra Nowina”

Świadkowie Jehowy[edytuj | edytuj kod]

Świecki Ruch Misyjny „Epifania”[edytuj | edytuj kod]

 • zbór w Krośnie

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

Obiekty sportowe[edytuj | edytuj kod]

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

 • Klub sportowy „Budo” – karate, boks, judo, mma
 • tor speedrowerowy
 • przy ulicy Bursaki
 • przy ulicy Legionów
  • mała Hala Widowiskowo-Sportowa
  • stadion z torem żużlowym i boiskiem piłkarskim
  • korty tenisowe
  • boisko do piłki nożnej
 • przy ulicy Rzeszowskiej
  • basen kryty (długość 25 m)
  • boisko do piłki nożnej (90 × 48) + bieżnia z tartanu
  • boisko do gry w piłkę nożną i koszykówkę typu "Orlik"
 • przy ulicy Wojska Polskiego
  • międzyszkolny basen kryty (długość 25 m)
 • przy ulicy Okrzei
 • Czarnorzeki
  • wyciąg narciarski

W Krośnie znajdują się również mniejsze, najczęściej przyszkolne i osiedlowe boiska sportowe.

Kluby sportowe[edytuj | edytuj kod]

Klub żużlowy KSM Krosno
Derby Stal Sanok – Karpaty Krosno
 • Chorągiew Ziemi Krośnieńskiej „Milites”
 • Karpaty Krosno – piłka nożna mężczyzn
 • KKS Karpaty Krosno – siatkówka mężczyzn
 • Klub Pływacki Masters Krosno
 • Klub Pływacki Swim2Win Krosno
 • Klub Tańca Towarzyskiego „Gracja”
 • Klub Tańca Sportowego K-STUDIO
 • Krośnieński Klub Biegacza
 • Krośnieński Klub Karate „Tsunami"
 • KKK MOSiR Krosno – koszykówka
 • Krośnieński Klub Kyokushin Karate
 • Krośnieński Klub Tenisa Stołowego
 • Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych
 • Krośnieńskie Towarzystwo Tenisowe – tenis ziemny
 • LOK – Elektryk Krosno – strzelectwo sportowe
 • Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Mechanik”
 • MLKS Orlew Krosno – piłka nożna
 • OKS Markiewicza Krosno – piłka nożna
 • OZS Guzikówka Krosno – piłka nożna
 • SHK Krosno – hokej na lodzie
 • Uczniowski Klub Sportowy „Piętnastka”
 • Uczniowski Klub Sportowy „Sokolik”
 • UKS Koniczynka Krosno – piłka nożna
 • UKS Oratorium Krosno
 • UMGKS Nafta Krosno – strzelectwo sportowe
 • Wilki Krosno – żużel

Osoby związane z Krosnem[edytuj | edytuj kod]

Pomnik Józefa Piłsudskiego
 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Krosnem.

Honorowi obywatele miasta Krosna[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Honorowi obywatele Krosna.

Związani z kolegium w Krośnie[edytuj | edytuj kod]

Współpraca międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Byłe miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Miasta zaprzyjaźnione[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Miejski Obszar Funkcjonalny / Podstawowe dane statystyczne. Krosno.pl - oficjalna strona Miasta Krosna. Cytat: Liczba ludności: 115202 (dane za 31.12.2016)
 2. Jerzy Motylewicz: Miasta ziemi przemyskiej i sanockiej w drugiej połowie XVII i w XVIII wieku. Południowo-Wschodni Instytut Naukowy, Przemyśl 1993, s. 44. ​ISBN 83-9011-580-8
 3. Robert Krzysztofik: Lokacje miejskie na obszarze Polski. Dokumentacja geograficzno-historyczna. Katowice: Wydawnictwo UŚ, 2007, s. 42-43, seria: Prace naukowe Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. ISBN 978-83-226-1616-1. ISSN 0208-6336.
 4. Stanisław Lewicki: Historja handlu w Polsce na tle przywilejów handlowych. Warszawa: Wydawnictwo Globus, 1920, s. 137.
 5. Miasto Szkła ma nową stronę dla turystów: visitkrosno.pl, KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny, 6 kwietnia 2016 [dostęp 2019-01-12] (pol.).
 6. Oficjalna strona Miasta Krosna / Dla Mieszkańców / Zdrowie i pomoc społeczna / Dom Dziecka
 7. Dla Turystów / Zabytki / Stare miasto / Rynek, Krosno.pl - oficjalna strona Miasta Krosna [dostęp 2019-01-12].
 8. Dla Turystów / Szklane zagłębie, Krosno.pl - oficjalna strona Miasta Krosna [dostęp 2019-01-12].
 9. Historia hutnictwa w Krośnie, Centrum Dziedzictwa Szkła - Krosno [dostęp 2019-01-12].
 10. a b c d e Najbliższe wydarzenia. VisitKrosno..
 11. Dla Mieszkańców / O mieście / Opis, Krosno.pl - oficjalna strona Miasta Krosna [dostęp 2019-01-12].
 12. Dzielnice i osiedla (pol.). Krosno.pl - oficjalna strona Miasta Krosna. [dostęp 2011-06-14].
 13. a b Miasto Gmina Powiat Krosno (pol.). Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset. [dostęp 2010-09-14].
 14. Galeria Krosno, Galeria Portius, Full Market, VIVO!
 15. Takie jak: Intermarché, Biedronka, Carrefour, Lidl, eSka supermarket , FRAC, Delikatesy Centrum, Plus, Zielony Koszyk, Atos, Sezam, 5 minut, Kaufland, Stokrotka, Fresh Market, Sklepy S, Żabka.
 16. Maxpol, Merkury Market, Mrówka – KPB, Kleberg, Leroy Merlin, Majster.
 17. Pd, Ekspansja Krosna: prezydent i radni chcą nowych terenów [dostęp 2017-09-02] (pol.).
 18. Powrót pociągów na trasę z Jasła do Zagórza. Przewozy Regionalne. [dostęp 2018-08-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-26)].
 19. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2015-01-02].
 20. KROSNO: 4 urodziny Klubu Eurogym - Krosno112.pl - Krośnieński Portal Ratowniczy [dostęp 2017-05-09] (pol.).
 21. http://www.visitkrosno.pl/pl/miejsca/park_rowerowy_ksfr.
 22. http://www.visitkrosno.pl/pl/miejsca/park_linowy_linoskoczek.
 23. Szematyzm na rok 1895. Lwów: 1895, s. 3.
 24. Miasta partnerskie (pol.). Urząd Miasta Krosna. [dostęp 2012-10-12].
 25. Krosno zakończyło współpracę z miastem partnerskim. Przewodniczący nie potrafił wypowiedzieć jego nazwy, krosnocity.pl, 8 maja 2017 (pol.).
 26. Miasta zaprzyjaźnione (pol.). Urząd Miasta Krosna. [dostęp 2012-10-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Krosno – studia z dziejów miasta i regionu, T. I, red. Garbarcik J., Kraków 1972
 • Krosno – studia z dziejów miasta i regionu, T. II, red. Garbarcik J., Kraków 1973
 • Krosno – studia z dziejów miasta i regionu, T. III, red. Cynarski St., Kraków 1995
 • Sarna W. ks.: Opis powiatu krośnieńskiego pod względem geograficzno-historycznym. Józef Styfi. Przemyśl 1898. Reprint: Wyd. Roksana oraz Muzeum Okręgowe w Krośnie. Krosno 1997
 • Rączy E.: Ludność żydowska w Krośnie do 1919, Biblioteka Krośnieńska, zeszyt 9, Krosno 1995
 • Rączy E.: Ludność żydowska w Krośnie 1919-1939, Biblioteka Krośnieńska, zeszyt 13, Krosno 1997
 • Rączy E.: Ludność żydowska w Krośnie 1939-1946, Biblioteka Krośnieńska, zeszyt 15, Krosno 1999
 • Kuropatnicki E.A. hr.: Geografia albo dokładne opisanie królestw Galicyi i Lodomeryi, Wojciech Manecki. Lwów 1858, Reprint: Wyd. Roksana oraz Muzeum Okręgowe w Krośnie. Krosno 1998
 • Orłowicz M.: Ilustrowany przewodnik po Galicyi, Bukowinie, Spiszu, Orawie i Śląsku Cieszyńskim. Książnica Polska. Lwów 1919, Reprint: Ruthenus Rafał Barski. Krosno 2002
 • Maczek S.: Od podwody do czołga. Wspomnienia wojenne 1918-1945, Ossolineum, Wrocław 1990
 • Czajkowski J.: Z dziejów szpitala krośnieńskiego 1901-1946, Biblioteka Krośnieńska, zeszyt 12, Krosno 1997
 • Czajkowski J.: Z dziejów szpitala krośnieńskiego 1946-1995, Biblioteka Krośnieńska, zeszyt 14, Krosno 1998
 • Nieć J.: Rzeszowskie za Sasów. Szkic historyczny, Towarzystwo Regionalne Ziemi Rzeszowskiej, Rzeszów 1938
 • Wojnar T., Kyc A.: Tradycja i współczesność. Monografia Krośnieńskich Hut Szkła „Krosno” SA 1923-1998, KHS „Krosno” SA. Krosno 1998

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]