August Wilhelm Miete

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

August Wilhelm Miete (ur. 1 listopada 1908, zm. ?) – zbrodniarz hitlerowski, członek załogi obozu zagłady Treblinka oraz SS-Unterscharführer. Ze względu na swoje sadystyczne zachowanie otrzymał od więźniów przydomek "Anioł Śmierci".

Urodzony w Westerkappeln, do maja 1940 pracował na farmie należącej do jego rodziców. Zamierzał zostać osadnikiem na ziemiach wschodnich, w związku z czym wstąpił do niemieckiej Izby Rolnej. Następnie Miete pracował jako dozorca w ośrodkach eksterminacji umysłowo chorych i inwalidów (akcja T4) w Grafeneck i Hadamarze. Członek NSDAP (od 1940) i SS. W 1942 został wysłany do Lublina i przydzielony do akcji Reinhardt.

Od końca czerwca 1942 do listopada 1943 należał do załogi hitlerowskiego obozu masowej zagłady Żydów w Treblince. Miete był jednym z najokrutniejszych strażników obozowych, uzyskując przydomek "Anioł Śmierci". Pełnił służbę na "dworcu", który wybudowano by zmylić przyszłe ofiary. Zajmował się także obszarem, gdzie Żydzi rozbierali się przed wejściem do komór gazowych. Wreszcie przejął po Willim Mentzu nadzór nad tzw. "Lazaretem", w którym zabijano starców, kobiety i dzieci niezdolne by dojść do komór gazowych. Miete wykonywał większość egzekucji, gorliwie wyszukując potencjalne ofiary z nadchodzących transportów. Ofiarom strzelał w plecy, a następnie wrzucał je do płonących dołów.

Pod koniec 1943 Miete został wysłany do Triestu, a później do Udine. Od jesieni 1944 pełnił służbę w północnych Włoszech. Po zakończeniu wojny początkowo nie był niepokojony. 27 maja 1960 aresztowany przez władze RFN i osadzony w areszcie w Düsseldorfie. W procesie załogi Treblinki (1964-1965) August Miete skazany został na dożywotnie pozbawienie wolności (najwyższy wymiar kary). Zmarł w więzieniu.