Aysel Tuğluk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aysel Tuğluk
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1965
Elazığ
Deputowana do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji
Okres od 2007
do 2009
Przynależność polityczna Partia Społeczeństwa Demokratycznego

Aysel Tuğluk (ur. 17 lipca 1965 w Elazığu) – kurdyjska deputowana do parlamentu tureckiego, związana z Partią Społeczeństwa Demokratycznego (Demokratik Toplum Partisi).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Stambulskim. Po studiach pracowała w zawodzie adwokata, angażowała się także w działalność Fundacji Studiów nad Prawem i Społeczeństwem (Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı, TOHAV)[1], a także Stowarzyszenia Kobiet Patriotek (Yurtsever Kadınlar Dernegi, YKD). W procesie Abdullaha Öcalana w roku 2003 występowała jako jego obrońca[2].

Jako przedstawicielka umiarkowanej frakcji kurdyjskiej Partii Społeczeństwa Demokratycznego w 2007 zdobyła mandat do parlamentu tureckiego (okręg Diyarbakir). W tym samym roku została po raz pierwszy skazana przez sąd na 18 miesięcy więzienia, za rozpowszechnianie ulotek w języku kurdyjskim, czego zakazuje prawo tureckie. 5 lutego 2009 została skazana po raz drugi przez sąd okręgowy w Diyarbakir na 18 miesięcy więzienia za złamanie ustawy antyterrorystycznej. Powodem oskarżenia były słowa użyte w ulotkach, rozpowszechnianych w czasie obchodów Święta Kobiet w 2006, w których bojowników Partii Pracujących Kurdystanu, określanych w Turcji pojęciem terrorystów, określano jako "bohaterów"[3]. Odpowiedzialnością za kolportaż tego typu ulotek obciążono przywódcę partii Ahmeta Turka i ówczesną wiceprzewodniczącą partii - Aysel Tuğluk. Przed pójściem do więzienia chronił ją immunitet poselski, ale w grudniu 2009 turecki Sąd Konstytucyjny pozbawił ją mandatu i zabronił prowadzenia działalności politycznej przez okres pięciu lat[4]. Ten sam Sąd zdelegalizował 11 grudnia 2009 Partię Społeczeństwa Demokratycznego uznając, że była powiązana z Partią Pracujących Kurdystanu[5]. W wyborach parlamentarnych w czerwcu 2011 ponownie uzyskała mandat deputowanej.

W 2012 stanęła przed sądem okręgowym w Diyarbakır. Na podstawie jej 10 przemówień oskarżono ją o współpracę z Partią Pracujących Kurdystanu czyli o działalność propagandową na rzecz organizacji terrorystycznej. Prokurator domagał się dla Tuğluk 82,5 lat więzienia, ale sąd skazał ją na 14 lat i 7 miesięcy pozbawienia wolności. Prawnicy reprezentujący deputowaną skierowali jej sprawę do Najwyższego Sądu Apelacyjnego[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]