Błękitny węgiel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Błękitny Węgiel)

Błękitny węgiel – paliwo produkowane z węgla kamiennego, opracowane w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, powstających w wyniku spalania węgla kamiennego w paleniskach komorowych małych instalacji grzewczych. Został przebadany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Główny Instytut Górnictwa. Posiada certyfikat z niezależnego, akredytowanego laboratorium Polcargo[1].

Nazwa „Błękitny Węgiel” pochodzi od sposobu jego spalania. Według twórców, pali się on bezdymnie, błękitnym płomieniem[2].

Historia powstania[edytuj | edytuj kod]

Błękitny węgiel powstał w ramach projektu Generatora Koncepcji Ekologicznych Gekon (wspólna inicjatywa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), we współpracy z polskimi inżynierami z firmy Polchar Sp. z o.o. oraz Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu[3].

Podczas Międzynarodowej Wystawy EXPO 2017 zorganizowanej pod hasłem „Energia przyszłości” w polskim pawilonie prezentowano ekologiczne technologie przeróbki węgla, które miały być poświadczeniem unowocześnionej energetyki węglowej. Zaprezentowano błękitny węgiel, będący przykładem metod zgazowania węgla[4].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Dobrej jakości węgiel kamienny klasy 31 lub 32[potrzebny przypis] zostaje poddany częściowemu odgazowaniu[2]. W wyniku tego procesu usunięciu ulega część frakcji lotnych[5]. Po schłodzeniu odsiewa się frakcje drobniejsze niż 5 mm. Powstały produkt jest drobny, kruchy i porowaty. Dlatego jest bezpośrednio przez producenta pakowany do worków foliowych umieszczanych na paletach i w tej postaci zaleca się go dostarczać do odbiorcy.[potrzebny przypis]

Parametry oferowanego produktu[6]:

  • kaloryczność – min. 27 MJ/kg
  • zawartość siarki – maks. 0,3%
  • zawartość popiołu – maks. 5%
  • zawartość wilgoci – 5–12%
  • wymiar ziarna – 3–25 mm
  • zdolność spiekania – maks. 10.

Według wytwórcy, zastosowanie błękitnego węgla w komorowych urządzeniach grzewczych małej mocy jest najszybszym rozwiązaniem przy zmniejszaniu tzw. „niskiej emisji”, nie wymaga przy tym inwestycji w infrastrukturę domowych urządzeń grzewczych[7].

Specyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Według wytwórcy, błękitny węgiel jest paliwem niskoemisyjnym, co oznacza, że podczas jego spalania do atmosfery przedostaje się 10 razy mniej pyłu i 20 razy mniej benzo(a)pirenu. Ma kaloryczność zbliżoną do węgla z którego został wyprodukowany: ok. 27–28 MJ/kg. Paliwo to może być stosowane w każdym rodzaju pieca, zarówno w tradycyjnych piecach i kotłach, jak i w piecach nowej generacji[potrzebny przypis].

Według wytwórcy, spalanie błękitnego węgiela emituje 0,25 g/t B(a)P oraz 0,75 kg/t pyłu[potrzebny przypis]. W związku z tym, redukuje emisję B(a)P o 95%, a pyłu o 97% w porównaniu z węglem kamiennym[8].

Opinie odbiorców wskazują, że wytwórca „nie mówi o problemach”, paliwo jest drobne, nie paliło się łatwo i nie wykazywało „kultury spalania”, a zużycie było większe niż oczekiwano. W Polsce nie ma wiele badań nad optymalnymi metodami spalania węgla w małych instalacjach. Odpowiednie niskoemisyjne techniki spalania węgla mogą przynieść podobne efekty ekologiczne przy niższych kosztach[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czym jest Błękitny Węgiel? [online], www.blekitnywegiel.pl [dostęp 2021-09-06] (pol.).
  2. a b Polskie technologie węglowe szansą dla polskiego górnictwa [online], wspieramrozwoj.pl [dostęp 2021-09-06].
  3. Błękitny węgiel: czarny, kamienny, polski. Jest szansa na rewolucję? [online], Inżynieria.com [dostęp 2021-09-06] (pol.).
  4. Polski pawilon na EXPO 2017 w Kazachstanie [online], Teraz-Środowisko [dostęp 2021-09-06] (pol.).
  5. Redakcja, Błękitny węgiel: palą nim już koło Raciborza. Następne będzie Zabrze [online], Dziennik Zachodni, 23 listopada 2015 [dostęp 2021-09-09] (pol.).
  6. Ekogroszek błękitny węgiel. [dostęp 2021-10-20].
  7. Stelmach, Sławomir, Sobolewski, Aleksander, Ignasiak, Karina, Ekologiczne paliwa węglowe, w: Systemy Wspomagania w Inżynierii Produkcji, 2020, Vol.9, iss. 2, s. 45.
  8. Błękitny węgiel może rozwiązać problem złej jakości powietrza w Polsce. Pomaga chronić środowisko, a można nim palić w każdym piecu [online], biznes.interia.pl [dostęp 2021-09-06] (pol.).
  9. Czyste Ogrzewanie; Błękitny Węgiel – co to i po co?. [dostęp 2021-10-20].