BZFlag

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BZFlag
Ilustracja
Zrzut ekranu w czasie rozgrywki
Producent Tim Riker, David Trowbidge, Sean Morrison
Licencja LGPLv2.1
Aktualna wersja 2.4.6
Gatunek First person shooter
Tryby gry gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, macOS, Linux, BSD, Solaris, IRIX, Xbox, PlayStation 2, Nintendo Game Cube
Strona internetowa

BZFlag – gra będąca wolnym oprogramowaniem, polegająca na walce czołgami na specjalnej arenie. Pierwotnie stworzona przez Chrisa Schoenemana. Obecnie Tim Riker wraz z grupą programistów są odpowiedzialni za rozwój BzFlag. Działa pod kontrolą systemów operacyjnych IRIX, GNU/Linux, *BSD, Windows, macOS oraz na kilku innych platformach. Grę przeniesiono również na konsole Xbox, PlayStation 2 i Nintendo GameCube.

Dostępny jest wyłącznie tryb gry wieloosobowej. BzFlag jest trzecią grą która osiągnęła 1 000 000 pobrań z SourceForge.net. W kwietniu 2009 r. gra oferowała około 300 serwerów różniących się od siebie zarówno wyglądem jak i stylem gry. W tym czasie było zarejestrowanych ok. 19 000 graczy – jednak na większości serwerów można grać bez konieczności rejestracji. Engine gry oparto na bibliotece OpenGL.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

BzFlag to gra, która umożliwia graczom sterowanie czołgiem na serwerach zwanych często mapami. Podstawowym celem gry jest zniszczenie czołgów przeciwnika które z reguły oznaczone są innym kolorem. Cel gry różni się od tego na jakim serwerze gramy. Wyróżniamy 4 główne style gry:

  • "FFA" ("Free For All") – gdzie celem jest zabicie innych czołgów
  • "CTF" ("Capture The Flag") – na tego typu serwerach czołgi przydzielane są do drużyny (np. czerwonych czołgów). Każda drużyna ma własną flagę oraz bazę. W tym stylu celem jest przetransportowanie flagi przeciwnika do własnej bazy chroniąc jednocześnie dostępu do swojej flagi. Po umieszczeniu flagi przeciwnika we własnej bazie cała drużyna przeciwników ginie a drużyna zwycięska dostaje 1 punkt.
  • "RC" ("Rabbit Chase") – jeden z graczy jest "króliczkiem" który ucieka przed innymi graczami. Im więcej zabije przeciwników zanim sam polegnie tym więcej punktów otrzyma
  • "KOTH" ("King Of The Hill") – styl w którym gracz musi pozostać na zamkniętej arenie bez utraty życia przez 30 sekund. Jeśli mu się uda zostaje "Królem Góry"

Typowe wersje[edytuj | edytuj kod]

Typowa wersja BzFlag składa się z 3 aplikacji:

  • BzFlag – aplikacja klienta
  • BZFS – aplikacja umożliwiająca hostowanie serwerów
  • BZAdmin – konsola admina

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]