Baba pod Vihorlatom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rezerwat przyrody Baba pod Vihorlatom
Prírodná rezervácia Baba pod Vihorlatom
Ilustracja
rezerwat leśny
Państwo  Słowacja
Mezoregion Wyhorlat
Data utworzenia 1999
Powierzchnia 37,93 ha
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, po prawej znajduje się punkt z opisem „Baba pod Vihorlatom”
Ziemia48°54′24″N 22°10′00″E/48,906667 22,166667

Rezerwat przyrody Baba pod Vihorlatom (słow. Prírodná rezervácia Baba pod Vihorlatom) – rezerwat przyrody w grupie górskiej Wyhorlat we wschodniej Słowacji. Leży w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Wyhorlat. Powierzchnia: 37,93 ha.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Położony jest w centralnej części Wyhorlatu, na południowo-wschodnich stokach szczytu Motrogon (1018 m n.p.m.). Ciągnie się od przełęczy Rozdiel na południu prawie po podnóża przełęczy Jedlinka na północy. Tereny rezerwatu leżą na wysokości od 830 do 970 m n.p.m., obejmując stoki ze źródliskami Skalnego potoku i Čremošnej (dopływ Okny). Górną (północną i zachodnią) granicę rezerwatu wyznacza wschodnia granica dużego poligonu wojskowego (słow. Vojenský obvod Kamenica nad Cirochou) i biegnący wzdłuż niej szlak turystyczny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat został ustanowiony decyzją Urzędu Krajowego (słow. Krajský úrad) w Koszycach nr 3/1999 z dnia 19 kwietnia 1999 r. Na terenie rezerwatu ustalony został 5. stopień ochrony.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat obejmuje miernie strome i strome, stosunkowo słabo rozczłonkowane stoki góry, kamieniste, miejscami pokryte lokalnymi usypiskami kamiennymi różnego wieku. Cały teren rezerwatu porastają lasy bukowe i bukowo-jaworowe o charakterze pierwotnym, w których w wielu miejscach rosną stare buki i jawory o pomnikowych wymiarach. W runie zwraca uwagę masowe występowanie rzadkiego gatunku wschodniokarpackiegolulecznicy kraińskiej.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Górnym (zachodnim) skrajem rezerwatu biegnie wspomniany wyżej znakowany czerwono szlak turystyczny czerwony szlak turystyczny z Remetskich Hamrów na przełęcz Rozdiel, a z przełęczy wiodący stokami Motrogonu na Sniński Kamień (1006 m n.p.m.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]