Babushka Lady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dealey Plaza – Babushka Lady stała na trawiastym terenie pośrodku obrazu

Babushka Lady – pseudonim niezidentyfikowanej kobiety, będącej świadkiem zabójstwa 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Fitzgeralda Kennedy'ego, 22 listopada 1963 na Dealey Plaza(inne języki) w Dallas. Zyskała przydomek „Babushka Lady” ze względu na chustę, którą miała na sobie w tym czasie, przypominającą tradycyjny szal kobiet z rosyjskiej prowincji (бабушка – Babushka – oznacza po rosyjsku „babcię” lub „starą kobietę”).

Obecność tej kobiety na miejscu zamachu potwierdzają zeznania naocznych świadków, jak i materiały fotograficzne oraz filmowe z tego dnia, takie jak Muchmore(inne języki), Nix(inne języki), Bell czy Zapruder, na których wyraźnie widać jak stała na trawiastym terenie między Elm Street i Main Street, trzymając w rękach coś wyglądającego na kamerę, którą prawdopodobnie zarejestrowała przejazd kawalkady prezydenckiej przez Dealey Plaza z bliska, w momencie gdy rozlegały się strzały. Po tym jak prezydencka limuzyna opuściła Dealey Plaza, kobieta przeszła przez Elm Street i dołączyła do tłumu ludzi biegnących w kierunku „Trawiastego Pagórka” (ang. Grassy Knoll), szukając domniemanego zamachowca. Była ostatni raz widziana po wschodniej stronie Elm Street, po czym znikła, a jej dalsze losy są do dziś nie znane. Babushka nigdy nie została zidentyfikowana, a domniemany materiał filmowy który nakręciła, mogący być ważnym dowodem w sprawie, nigdy nie znaleziono.

Z czasem za Babushkę Lady podawało się wiele kobiet, w tym niejaka Beverly Oliver. Sadziła, że nagranie całego zajścia zostało jej zabrane przez agentów FBI. Podawała model kamery jaką wtedy używała. Według jej zeznań była to kamera 8 mm marki Yashica. Problem w tym, że model tej kamery wszedł na rynek w 1966 roku, a do zamachu doszło w 1963 roku. Był to wręcz wyraźny dowód na to, że Beverly kłamie. Nie zgadzał się również jej zbyt młody wiek. Babushka Lady wyglądała na kobietę w wieku ok. 40 lat. Beverly w 1966 roku miała zaledwie 17 lat[1][2][3][4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Flont: Mimo upływy ponad pół wieku, nadal nie znamy tożsamości trzech świadków zamachu na Kennedy'ego. wPolityce.pl, 25 sierpnia 2019. (pol.).
  2. "Gra cieni": zamach na Kennedy’ego i tajemnicza Babushka Lady. Wirtualna Polska, wp.pl. [dostęp 2019-08-03]. (pol.).
  3. Vincent Bugliosi: Reclaiming History: The Assassination of President John F. Kennedy. New York: W. W. Norton & Company, 2007, s. 1405. ISBN 978-0-393-04525-3. (ang.).
  4. United States of America Assassination Records Review Board: Public Hearing. Washington, D.C.: United States Government Printing Office, 18 listopada 1994, s. 25–26, 41–43. [dostęp 2023-01-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]