Przejdź do zawartości

Baguazhang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Baguazhang (chiń. 八卦掌). - w dosłownym tłumaczeniu Dłoń Ośmiu Trygramów. Jest to chiński styl walki, jeden z trzech najważniejszych stylów z grupy stylów wewnętrznych (Neijia), w skład której wchodzą również Taijiquan i Xingyiquan. Do grupy tej zaliczane są również Liuhebafaquan i Yiquan (w japońskiej odmianie nazywany Taikiken).

Tradycyjnie uważa się, że styl Baguazhang jest twardszy od Taijiquan, ale delikatniejszy od Xingyiquan.

W Baguazhang dostrzegalne są także wpływy zewnętrznych stylów Długiej Pięści (Chang Quan).

Styl walki[edytuj | edytuj kod]

Styl ten jest rozpoznawalny szczególnie dzięki charakterystycznej pracy stóp, opierającej się na krążeniu po wyimaginowanym okręgu wokół przeciwnika, wykonywanych co pewien czas gwałtownych zmianach kierunku i okrężnych technikach ręcznych. Inną bardzo charakterystyczną cechą tego stylu jest unikanie zaciskania dłoni w pięści - ćwiczący prawie zawsze wykonuje techniki otwartymi dłońmi.

Baguazhang wymaga bardzo silnych nóg oraz dużej giętkości kręgosłupa. W trakcie wykonywania form kręgosłup często jest mocno skręcany wokół osi. Mówi się, że prawidłowo ćwiczący "płynie w powietrzu", a jego kręgosłup "wygina się niczym ciało smoka". Ze względu na wysoki poziom trudności i obciążenie, styl ten nie jest raczej polecany początkującym, którym proponuje się na początek Xingyiquan lub Yiquan.

Strategia stylu polega na unikaniu przeciwnika, schodząc z linii ataku, by niemal równocześnie zaatakować.

Istnieje kilka odmian stylu Baguazhang, z których niektóre jako metodę kontrataku preferują rzuty, inne natomiast uderzenia w punkty witalne.

Mistrzowie[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znani na Zachodzie mistrzowie stylu to:

Styl w filmach[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na duże walory estetyczne styl Baguazhang pojawił się w kilku filmach. Najbardziej znane z filmów wyświetlanych w Polsce to:

  • Mistrzyni Wu Dang (produkcji chińskiej)
  • Tylko jeden (The One) z Jetem Li w roli głównej (produkcji USA)
  • Naruto (serial anime), w którym styl walki Nejiego Hyūgi przypomina Baguazhang
  • Tekken styl wykorzystywany przez filmową Christie Montero (w tej roli Kelly Overton)
  • Awatar: Legenda Aanga (serial animowany) styl Baguazhang został bazą do stworzenia stylu magii powietrza

Publikacje na temat stylu w języku polskim[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy i jak na razie jedyny materiał instruktażowy z polskim tłumaczeniem (tłumaczenie: Sebastian Niedziela) to wydany w 2005 roku przez YMAA film DVD "Baguazhang z Emei" autorstwa mistrza Liang Shou-Yu.