Jet Li

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jet Li
Ilustracja
Jet Li podczas premiery filmu Nieustraszony
Imię i nazwisko Li Lianjie
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1963
Pekin
Zawód aktor, producent filmowy
Lata aktywności od 1982
Strona internetowa

Jet Li (właśc. chiń. upr. 李连杰; chiń. trad. 李連杰; pinyin: Lǐ Liánjié; ur. 26 kwietnia 1963 w Pekinie) – chiński aktor, mistrz i trener wushu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera wushu[edytuj | edytuj kod]

W wieku 2 lat stracił ojca i wychowywany był tylko przez matkę. Uczył się w szkole podstawowej Changqiao w Pekinie. Został umieszczony w klasie wushu prowadzonej przez mistrza Wu Bin. W wieku jedenastu lat po raz pierwszy wziął udział w Narodowych Mistrzostwach Chin w Wushu i wygrał w nich pięć konkurencji – tao lu z mieczem, walka bokserska, tao lu z mieczem Pu, pojedynek i tao lu z włócznią zyskując w ten sposób tytuł Wszechstronnego Narodowego Mistrza Chin. Tytuł ten wywalczył jeszcze cztery razy w latach: 1975, 1977, 1978 i 1979. W 1974 roku prezentował swoje umiejętności prezydentowi Richardowi Nixonowi. Pod koniec lat siedemdziesiątych został Trenerem Narodowym Wushu. W 2004 r. wypoczywał w Tajlandii, gdy w wyspę uderzyło tsunami. Aktor doznał niegroźnej rany stopy, ratując swoją córkę.

Dwukrotnie żonaty: po raz pierwszy z Qiuyan Huang (1987 – 1990, rozwód), 2 córki: Si, Taimi; po raz drugi z Niną Li Chi (od 19.09.1999), 2 córki: Jane (ur. 19.04.2000), Jada (ur. 2002).

W roku 2013 Li ujawnił, że cierpi na nadczynność tarczycy. W 2016 r. stwierdził, że odzyskał zdrowie, a ograniczenie ofert filmowych wynikało z jego pracy charytatywnej, a nie ze względu na stan zdrowia.

Kariera filmowa[edytuj | edytuj kod]

W 1982 zagrał główną rolę w filmie Klasztor Shaolin (Shaolin Si, ang. The Shaolin Temple). Później zagrał w kilku innych filmach, które nie odniosły jednak większego sukcesu. Po nakręceniu filmu Krwawy ring (Zhong hua ying xiong, ang. Born to Defence), w którym zagrał młodego żołnierza w II wojnie światowej, Li zdecydował się ubiegać o przyznanie mu obywatelstwa amerykańskiego. Wkrótce po jego uzyskaniu wystąpił w filmie Billy’ego Tanga Siła smoka (Long zai tian ya, ang. Dragon Fight) i następnie w Dawno temu w Chinach (Wong Fei Hung, ang. Once Upon a Time in China) Tsui Harka. W 1993 założył swoją własną wytwórnię Jing Tung, która wypuściła swój pierwszy film Fong Sai Yuk, który stał się kolejnym hitem aktora. Został także współproducentem filmu Ostatni wojownik (Wong Fei Hung: Chi tit gai dau neung gung, ang. Last Hero in China), który wyreżyserował Jing Wong oraz Woo-ping Yuen.

W 2009 wystąpił w chińskim filmie Jian guo da ye, który został nakręcony dla uczczenia 60. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Zrobił to za darmo[1].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „The Founding Of A Republic” Breaks Chinese Movie Records (ang.). realmilitarynetwork.com, 2009-10-27. [dostęp 2009-12-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]