Awatar: Legenda Aanga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Avatar, Legenda Aanga
Avatar: The Last Airbender
Avatar: War of the Elements
Avatar: The Legend of Aang
Gatunek serial animowany, fantastyczny
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Twórcy Michael Dante DiMartino i Bryan Konietzko
Główne role Zach Tyler EisenAang,
Mae WhitmanKatara,
Jack DeSenaSokka
Liczba odcinków 61
Liczba serii 3
Produkcja
Produkcja Nicktoons Studios
Reżyseria Dave Filoni(głównie),
Lauren MacMullan,
Giancarlo Volpe,
Ethan Spaulding,
Joaquim dos Santos,
Anthony Lioi
Scenariusz Aaron Ehasz(głównie),
Bryan Konietzko,
John O'Braian,
Nick Mallis,
Tim Hedrick,
Michael Dante DiMartino,
Matthew Hubbard,
James Eagan,
Ian Wilcox,
Elizabeth Welch Ehasz,
Josh Hamilton,
Katie Mattila,
Maj Chan,
Josh O’Bryan
Muzyka Jeremy Zuchkerman
Czas trwania odcinka 22 minuty
Pierwsza emisja
Data premiery Stany Zjednoczone 21 lutego 2005
Polska 10 lipca 2008
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Nickelodeon
Polska Nickelodeon, Nickelodeon HD Nicktoons
Lata emisji Ziemia 2005-2008
Polska 2008-2011 od 2018
Chronologia
Kontynuacja Legenda Korry

Awatar: Legenda Aanga (ang. Avatar: The Last Airbender (głównie), Avatar: Legend of Aang, Avatar: War of The Elements, 2005-2008) – amerykański serial animowany, stworzony i wyprodukowany przez Nicktoons Studios w Burbank w Kalifornii przez Bryana Konietzko i Michaela Dante DiMartino. Na podstawie serialu powstał film live-action Ostatni Władca Wiatru oraz trzy gry komputerowe.

Świat Awatara[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozgrywa się w fantastycznym świecie pełnym niezwykłych zwierząt i duchów. Ludzie zamieszkujący ów świat podzieleni są na cztery grupy: Plemiona Wody, Królestwo Ziemi, Nomadów Powietrza i Naród Ognia. Z każdej z grup wywodzą się magowie – ludzie zdolni władać żywiołem związanym z konkretną grupą, który jest połączeniem sztuk walki i elementów mistycznych. Wyróżnia się pięć głównych typów magii: magię wody, magię ziemi, magię ognia, magię powietrza i magię energii. W obrębie tych typów istnieją także ich odmiany:

 • magia krwi – wywodzi się z magii wody. Polega na tkaniu krwi w drugim człowieku lub innej istocie, powodując przejęcie panowania nad jego ciałem. Została wynaleziona przez Hamę podczas jej ucieczki z więzienia Narodu Ognia. Magia Krwi może zostać użyta jedynie w noc pełni księżyca, gdy magowie władający żywiołem wody mają największą moc. Jest to technika bardzo potężna, ale i niebezpieczna. Nie tylko sprawia ofiarom ból, ale również zostawia trwały ślad na psychice użytkownika. Jedynymi znanymi Magami Wody, którzy potrafią jej używać są Hama i Katara. W serialu magia ta została użyta dwukrotnie; w odcinkach Mroczna strona księżyca i Najeźdźcy z Południa.
 • magia metalu – wywodzi się z magii ziemi. Umożliwia kontrolowanie żelaza, metalów i pochodnych materiałów[1]. Wymyśliła ją Toph.
 • magia piasku – wywodzi się z magii ziemi. To sztuka, dzięki której można poruszać, formować i nawet atakować piaskiem.

Awatar[edytuj | edytuj kod]

W każdym pokoleniu istnieje jedna osoba, która jest zdolna władać wszystkimi czterema żywiołami jednocześnie, zwana Awatarem. Jest to ludzka inkarnacja ducha światła i pokoju. Po swojej śmierci Awatar reinkarnuje się w kolejnej nacji w Cyklu, symbolizującym pory roku: zima dla wody, wiosna dla ziemi, lato dla ognia i jesień dla powietrza. Zgodnie z legendą, Awatar musi nauczyć się władać wszystkimi żywiołami, poczynając od swojego „ojczystego” i kontynuując ich naukę zgodnie z symbolizującymi je porami roku. Najtrudniejsze dla Awatara jest okiełznanie żywiołu przeciwnego do jego wrodzonego, gdyż symbolizują one całkowicie odmienne style walki i doktryny. Przeciwieństwem Magii Ognia jest Magia Wody, a Magii Ziemi – Magia Powietrza. Piąty styl, Magia Energii, odkryta i doskonalona niegdyś przez starożytnych, została zapomniana wraz z upływem czasu. Awatar posiada obronny mechanizm, pozwalający mu na wykorzystanie całej wiedzy i umiejętności swoich poprzednich wcieleń, zwany Stanem Awatara, w którym jest on w stanie połączyć siły wszystkich swoich poprzednich żyć. Jednak jeżeli Awatar będąc w Stanie Awatara zostanie zabity, cykl reinkarnacji zostanie przerwany i Awatar przestanie istnieć. Przez wieki Awatar utrzymywał pokój pomiędzy wszystkimi narodami, a także służył za pomost pomiędzy realnym światem a Światem Duchów – domem niezmaterializowanych duchów całego świata.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Aang, 12-letni mag powietrza z Południowej Świątyni Powietrza, dowiaduje się, że jest kolejną inkarnacją Awatara. Zazwyczaj Awatar dowiadywał się prawdy o sobie w wieku 16 lat, jednak mnisi, mając na względzie wiszącą w powietrzu wojnę, chcą, by Awatar jak najszybciej przywrócił równowagę na świecie. Niedługo po tym decydują się na odseparowanie Aanga od jego mistrza Gyatso i wysyłają go do Wschodniej Świątyni, by tam dokończył swój trening.

Zdezorientowany, przerażony nowinami i ciążącą na nim odpowiedzialnością Aang ucieka z domu na grzbiecie swojego latającego bizona – Appy. Podczas podróży przez południowy ocean, niespodziewany sztorm spycha Appę pod wodę. Nieświadomie Aang wkracza w Stan Awatara i używa kombinacji Magii Powietrza i Wody, by chronić siebie i Appę, tworząc kulę powietrza otoczoną lodem. Kula zapewnia im dopływ tlenu i ochronę przed burzą, aż do jej zakończenia. Jednak sztorm przenosi ich w pobliże bieguna południowego, gdzie zamarzają w górze lodowej na 100 lat.

100 lat później Naród Ognia jest bliski zwycięstwa w globalnej wojnie. Wszyscy Powietrzni Nomadowie zostali zabici przez armię ognia, a Wodne Plemiona znajdują się w trudnej sytuacji. Południowe Plemię pozostawia swoich najbliższych bezbronnych, wysyłając wszystkich mężczyzn na wojnę, podczas gdy ukryte za potężnymi fortyfikacjami Północne Plemię ogranicza się do obrony. Jedyną prawdziwą zaporą przed wrogiem jest Królestwo Ziemi, jednak Naród Ognia systematycznie i z uporem atakuje jego granice, z każdym kolejnym rokiem zwiększając swoją szansę na zwycięstwo.

Dwoje nastolatków z Południowego Plemienia – Katara, początkująca magię wody i jej brat Sokka, wojownik i opiekun plemienia – przypadkowo odnajdują i uwalniają Aanga i Appę z lodowca. Aang szybko odkrywa przerażającą prawdę o tym, co działo się podczas jego nieobecności. W roku jego zniknięcia Władca Ognia Sozin wykorzystał nieobecność Awatara i przelot zwiększającej siłę Narodu Ognia komety (nazwaną Kometą Sozina na cześć Władcy Ognia), by wypowiedzieć wojnę pozostałym narodom. Z niedowierzaniem Aang przyjmuje wiadomość, że swój podbój Naród Ognia zaczął od szturmu na Powietrznych Nomadów. Wszystkie Powietrzne Świątynie zostały zniszczone, czyniąc Aanga ostatnim Powietrznym Nomadem.

Razem z nowymi przyjaciółmi – Katarą, Sokką, latającym lemurem Momo oraz poznaną dużo później niewidomą Toph, przemierza świat na grzbiecie Appy, by nauczyć się władania wszystkimi żywiołami. W wykonaniu zadania przeszkadza mu wygnany Książę Zuko z narodu Ognia, który ostatecznie przyłącza się do Avatara i pomaga mu pokonać Władce Ognia.

W normalnych okolicznościach trening Awatara w okiełznaniu wszystkich żywiołów trwa lata, jednak Aang musi posiąść tę umiejętność i pokonać Władce Ognia Ozai'a przed końcem lata, gdyż wtedy to ma powrócić Kometa Sozina, która da Magom Ognia siłę do wygrania tej wojny. Jeśli do tego dojdzie, nawet Awatar nie będzie w stanie przywrócić równowagi na świecie.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Aang – Awatar, 12 letni (112 letni wliczając 100 lat w górze lodowej) mag powietrza z południowej świątyni powietrza. Bardzo łagodny, skory do zabaw i wygłupów. Na początku zachowuje się dziecinnie, jednak w miarę podróży staje się poważniejszy i dojrzewa. Jako Awatar ma za zadanie pokonać władcę ognia Ozai'a i przywrócić równowagę na świecie. Jego poprzednim wcieleniem był Awatar Roko. Jest zakochany w Katarze, a w ostatnim odcinku 3 księgi są parą.
 • Katara – ostatni mag wody z Południowego Plemienia Wody. Ma 14 lat. To dzięki niej Aang zostaje uwolniony z lodowca i to ona jako pierwsza dołącza do Awatara w jego wyprawie. Podczas nauki w Północnym Plemieniu wody uzyskuje miano Mistrza Magii Wody, a w 8. odcinku 3. księgi zostaje mimowolnie Mistrzynią Magii Krwi. Posiada także moc uzdrawiania. Uczy Aanga magii wody. Jest często nadopiekuńcza i matczyna względem reszty drużyny. W ostatnim odcinku 3. księgi zostaje dziewczyną Aanga.
 • Sokka – brat Katary, wojownik Południowego Plemienia Wody. Jest utalentowanym strategiem i jako jedyny z drużyny Awatara potrafi czytać mapy. Ma dość dziwne poczucie humoru i stara się nim umilać podróż. Jego ulubioną bronią jest bumerang. Uwielbia mięso. Początkowo zakochany w księżniczce Yue. W 4 odcinku sezonu 3 nadany zostaje mu tytuł Mistrza Miecza i otrzymuje własny miecz, który wykonał ze znalezionego meteorytu. Szaleńczo kocha się w Suki - wojowniczce z wyspy Kyoshi.
 • Toph Bei Fong (sezon 2-3) – nazywana również Ślepą Bandytką oraz Uciekinierką. Niewidoma Mistrzyni Magii Ziemi oraz spadkobierczyni fortuny rodziny Bei Fong. Od najmłodszych lat chroniona przez nadopiekuńczych rodziców przed światem zewnętrznym do tego stopnia, że ludzie z zewnątrz nigdy o niej nie słyszeli. Nauczyła się magii ziemi od kretoborsuków. Ucieka z domu, aby stać się nauczycielem magii ziemi Awatara. Odkryła magię metalu i była jej pierwszą mistrzynią.
 • Książę Zuko – książę i następca tronu Narodu Ognia. Podczas narady wojennej odezwał się, brukając w ten sposób honor swojego ojca. Za karę musiał stoczyć z ojcem pojedynek Agni Kai, którego przegrał. W związku z tym ojciec poparzył mu twarz, wygnał z kraju i odebrał mu honor. Jedynym warunkiem jego zwrócenia jest schwytanie Avatara. Podróżuje wraz ze swoim stryjkiem Irohem. W księdze drugiej zaprzestaje poszukiwań i walczy ze swoją siostrą, Azulą. Boryka się z oceną otoczenia oraz odróżnianiem dobra i zła. Ostatecznie dołącza do Awatara, by uczyć go Magii Ognia.
 • Iroh – zwany również Smokiem Zachodu. Mistrz Magii Ognia oraz Arcymistrz Bractwa Białego Lotosu. Na początku wydaje się być tylko starcem żyjącym na chwale przeszłości, lecz z czasem pokazuje swój prawdziwy potencjał. Był Generałem wojsk Narodu Ognia i pod jego dowództwem oblegano Ba Sing Se przez 8 lat, którego zaprzestał jednak po śmierci swojego syna, Lu Tena. Prawowity następca tronu Narodu Ognia, aczkolwiek po stracie syna jego ojciec Azulon postanowił przekazać pierwszeństwo do tronu jego Bratu Ozaiowi. Uwielbia pić herbatę i grać w Pai Sho.
 • Azula – czternastoletnia księżniczka Narodu Ognia, mag ognia, ulubione dziecko Władcy Ognia Ozaia. Poluje na brata i stryja, również na Awatara. Do jej świty należą Mai i Ty Lee. Opanowała zdolność wytwarzania błyskawic. Jej ogień ma niebieski kolor.
 • Bizon Appa – 10-tonowy latający bizon Awatara Aanga, który był razem z nim uwięziony w lodowcu. Jest towarzyszem i przewodnikiem Aanga, mentalnie z nim połączonym. Posiada pięć żołądków. Panicznie boi się ognia, nie lubi też podziemi.
 • Momo – inteligentny, ciekawski, latający lemur podróżujący z bohaterami. Był ostatnią żywą istotą w Południowej Świątyni Powietrza. Momo uwielbia jeść, w szczególności brzoskwinie, od których wzięło się jego imię. Zawsze trzyma się blisko Aanga.. Bardzo lubi Appę i nie lubi rozłąki z nim.

Drugoplanowi bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Mistrz Pakku – Jeden z największych Magów Wody Północnego Plemienia. Aang wraz z przyjaciółmi spotykają go pod koniec księgi pierwszej i chcą, by nauczył magii wody Aanga i Katarę. Mistrz zgadza się szkolić awatara, jednak tradycja północnego plemienia wody zabranie mu nauczać dziewcząt, więc odsyła Katarę, by ta uczyła się leczenia. Katara, niezadowolona z decyzji mistrza, wyzywa go na pojedynek. Mimo że z nim przegrywa, imponuje mistrzowi. Do tego okazuje się, że Pakku kiedyś wyrzeźbił dla babci Katary i Sokki naszyjnik zaręczynowy, który teraz nosi Katara. W związku z tym, mistrz zgadza się nauczać Katarę, która szybko staje się jego najlepszą uczennicą i może już sama uczyć Aanga.
 • Księżniczka Yue – piękna księżniczka Północnego Plemienia Wody. Zakochana w Socce, ale obiecana innemu za żonę. Poświęca swoje życie dla Ducha Księżyca na końcu Pierwszej Księgi, w wyniku czego sama staje się Duchem Księżyca.
 • Jet – charyzmatyczny nastolatek żywiący głęboką urazę do Narodu Ognia. Przywódcą Wojowników o Wolność – grupy nastolatków gnębiących żołnierzy Narodu Ognia, nie przebierającej w środkach. W swej nienawiści chciał zatopić miasto królestwa ziemi okupowane przez Naród Ognia. Później, zrozumiawszy swoje błędy, decyduje się rozpocząć nowe życie w Ba Sing Se. Bliski przyjaciel Katary.
 • Ty Lee – radosna i żywiołowa 14-latka, towarzysząca księżniczce Azuli. Jest uzdolnioną akrobatką, doskonale znającą ludzką anatomię. Poprzez nacisk w określone punkty potrafi unieruchomić przepływ energii chi przeciwnika. Uważa, że Sokka jest słodki.
 • Mai – nie interesuje się niczym, co bezpośrednio nie dotyczy jej samej. Kocha Zuko, ze wzajemnością. Mai specjalizuje się w broni miotanej, bardzo licznie ukrytej w jej ubraniu.
 • Władca Ognia Ozai – młodszy brat Iroha, ojciec Zuko i księżniczki Azuli, syn Azulona.
 • Long Feng – inteligentny i przebiegły Wielki Sekretarz Ba Sing Se, przywódca tajnej policji Dai Li i zaufany doradca Ziemskiego Króla. W rzeczywistości Król jest tylko marionetką w rękach Long Fenga, sprawującego realną władzę.
 • Król Bumi – zwany też przez Aanga Szalonym geniuszem. Jest władcą miasta Omashu, a zarazem niezwykle uzdolnionym i potężnym Magiem Ziemi. Ma ponad 100 lat i jest jednym z najlepszych przyjaciół Aanga, którego poznał, gdy był jeszcze chłopcem. Bumi sprawia wrażenie szalonego i dziecinnego, ale tak naprawdę jest geniuszem strategicznym i bardzo mądrym człowiekiem. Jak na swój wiek jest bardzo sprawny fizycznie i doskonale włada Magią Ziemi.
 • Mnich Gyatso – stary mnich mieszkający w południowej świątyni powietrza. Był magiem powietrza, opiekunem Aanga i jego przyjacielem.
 • Suki – wojowniczka Kyoshi. Pochodzi z wyspy Kyoshi w Królestwie Ziemi. Jest zręczną i sprytną wojowniczką, do walki używa dwóch wachlarzy. Zakochana z wzajemnością w Socce. Razem z innymi wojowniczkami pomogła Appie, gdy ten odłączył się od drużyny Aanga.
 • Haru - młody mag ziemi. Jego ojca zamknięto w więzieniu. Kiedy pomógł pewnemu człowiekowi za pomocą magii ziemi, został wydany i również trafił do więzienia. On i inni magowie ziemi uwolnili się dzięki Katarze, która przywróciła im nadzieję. Brał udział w inwazji na Naród Ognia.

Inni Awatarzy[edytuj | edytuj kod]

 • Awatar Yang Chen – była inkarnacją Awatara poprzedzającą awatara Kuruka. Wywodziła się z zachodniej świątyni powietrza. Pojawiła się jako duch w odcinku 19 księgi 3. Żyła 600 lat temu.
 • Awatar Kuruk – był inkarnacją Awatara poprzedzającą awatara Kyoshi. Wywodził się z Północnego Plemienia Wody. Pojawia się jako duch w odcinku 19. księgi 3. Jego narzeczoną była Ummi. Koh – Potwór kradnący twarze ukradł jej twarz. Żył 500 lat temu.
 • Awatar Kyoshi – była inkarnacją Awatara poprzedzającą awatara Roko. Wywodziła się z Królestwa Ziemi. Z powodu zawładnięcia kontynentem oddzieliła półwysep od kontynentu, a utworzoną wyspę nazwano Wyspą Kyoshi. Pojawiła się w odcinku 5. księgi 2. jako duch oraz w odcinku 19. księgi 3. jako duch. Żyła 370 lat temu.
 • Awatar Roko – był inkarnacją Awatara poprzedzającą Aanga. Wywodził się z Narodu Ognia. Objawia się jako duchowy doradca Aanga, by pomóc mu wypełnić jego obowiązki Awatara. Przewodnikiem zwierzęcym Roko jest czerwony smok Kieł. Zmarł 112 lat przed akcją serialu. Roko i Sozin byli przez długi okres najlepszymi przyjaciółmi, co zmieniło się, kiedy Sozin powiedział Roko o swoim planie zawładnięcia światem. Roko zabronił mu więcej wspominać o tym planie, a mimo to Sozin zaczął go realizować. Roko pokonał Sozina w walce i powiedział, że jak dalej będzie realizował swój plan, to zabije go bez względu na ich dawną przyjaźń. Podczas wybuchu wulkanu Roko został zdradzony przez Sozina i poległ w walce z nim. Dzięki temu już nic nie stało na przeszkodzie Sozinowi w realizacji jego planu. Roko był dziadkiem królowej ognia, czyli pradziadkiem Azuli i Zuko.

Inne pojęcia[edytuj | edytuj kod]

Miejsca[edytuj | edytuj kod]

 • Ziemia Nomadów Powietrza
  • Świątynie Powietrza – są prawdopodobnie cztery takie świątynie: południowa (z której pochodzi Aang), północna (którą bohaterowie odwiedzają w odcinku Północna świątynia powietrza), wschodnia (do której Aang miał być przeniesiony) i zachodnia (do której trafia Appa w odcinku Przygody Appy). W każdej świątyni są wrota, które można otworzyć tylko za pomocą powietrza. W południowej świątyni za wrotami były posągi Awatarów. W odcinku Północna Świątynia Powietrza Aang, Katara i Sokka odwiedzają Północną Świątynię. W niej również są takie wrota lecz wnętrze tego pomieszczenia zostało przerobione przez wędrownika, który próbując chronić swoje plemię przerobił wnętrze na fabrykę broni dla Narodu Ognia.
 • Plemiona Wody
  • Biegun północny – pierwszy cel podróży Aanga, Katary i Sokki. Na biegunie północnym jest najwięcej magów wody, od których Aang i Katara chcą się uczyć magii.
  • Oaza Duchów – jedyne miejsce na biegunie gdzie zamiast lodu i śniegu jest zielona trawa, drzewa i kwiaty. Tam Aang wszedł do świata duchów. Jest to miejsce pobytu Tui i La (duchów księżyca i oceanu rozpoznawane też jako Yin i Yang) pod postacią ryb.
  • Biegun południowy – jest tam tylko mała wioska, z której pochodzą Katara i Sokka. W pierwszym odcinku zabierają tam Aanga.
  • Bagienne Plemię Wody – znajduje się na terenach Królestwa Ziemi. Jednym z mieszkańców tego plemienia jest Huu, który potrafi kontrolować rośliny.

Istnieją też rzeczni ludzie jest o nich mowa w odcinku 2 księgi drugiej.

 • Królestwo Ziemi
  • Omashu – dawno temu dwie wioski umieszczone po obu stronach góry prowadziły wojnę. Pewnego dnia na szczycie góry przypadkiem spotkała się kobieta z mężczyzną. Nie znali się oni wcześniej gdyż pochodzili z dwóch różnych wiosek. Dzięki magii ziemi której nauczyły ich kretoborsuki (były pierwszymi magami ziemi), zbudowali sieć tuneli pod górą, gdzie mogli się potajemnie spotykać. Każda inna osoba gubiła się w tym labiryncie na zawsze. Pewnego razu mężczyzna się nie zjawił, zginął w wojnie pomiędzy wioskami. Kobieta była zrozpaczona, uwolniła całą swoją moc ziemi i choć mogła zniszczyć obie wioski, nakazała zakończyć wojnę. Kobieta nazywała się Oma a mężczyzna – Shu, więc nowe miasto wyrzeźbione w górze nazwano Omashu. W drugim odcinku księgi drugiej w labiryncie gubią się Aang, Katara i Sokka. Królem Omashu jest król Bumi, lecz w odcinku drugim księgi drugiej miasto zostaje przejęte przez Księżniczkę Azulę, która nazwała je Nowe Ozai (na cześć Władcy Ognia Ozaia). Ostatecznie miasto zostaje odbite (w pojedynkę) przez Króla Bumiego.
  • Ba Sing Se – Największe miasto i stolica Królestwa Ziemi. Obowiązuje w nim zakaz mówienia o wojnie, a król Ziemi nawet nie słyszał o niej, gdyż nigdy nie opuszczał pałacu. Wielkie miasto nigdy nie zostało zdobyte, jednak w odcinku Wiertło prawie zostaje przewiercony mur zewnętrzny. Pod koniec serii drugiej miasto zostaje zdobyte przez Księżniczkę Azulę i księcia Zuko. Ba Sing Se oznacza: Niezdobyte Miasto, a Na Sing Se – Zdobyte Miasto.
   • Jezioro Laogai – niedaleko Ba Sing Se jest jezioro. Przy brzegu jest, ukryty pod wodą, tunel do tajnej siedziby Daj Li, który może otworzyć tylko mag ziemi.
  • Wężowa Grobla – wąska droga prowadząca do Ba Sing Se. Po obu stronach jest otoczona wodą. Nazwa powstała od wielkiego, wężopodobnego, morskiego potwora. Żyje on w połowie Wężowej Grobli. Przy wejściu na nią widnieje napis głoszący porzućcie wszelką nadzieję. Aang wraz z przyjaciółmi, kobietą w ciąży, jej mężem i synem oraz Suki przeprawiają się przez tę drogę w odcinku „Wężowa grobla”.
 • Naród Ognia
  • Świątynia Awatara Roko – na wyspie Narodu Ognia jest świątynia. Aang, Katara i Sokka przylatują tam w odcinku Zimowe przesilenie, cz. 2. Aang może porozmawiać z Awatarem Roko gdy światło, wpadające przez małą dziurę w ścianie, padnie na posąg Roko. Posąg jest zamknięty za drzwiami, które może otworzyć tylko Awatar w pełni sił, lub magowie Ognia za pomocą pięciu wybuchów ognia.
  • Żarząca Wyspa – piaszczysta wyspa na której znajduje się ośrodek wypoczynkowy.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: na zlecenie Nickelodeon Polska − Studio Start International Polska
Reżyseria: Paweł Galia
Dialogi polskie: Anna Niedźwiecka
Dźwięk i montaż: Jerzy Wierciński
Kierownictwo produkcji: Dorota Nyczek
Nadzór merytoryczny: Aleksandra Dobrowolska, Katarzyna Dryńska (odc. 41-61)
Udział wzięli:

W pozostałych rolach:

 • Leszek Zduń
  • Książę Zuko,
  • Aktor grający księcia Zuko (odc. 57)
 • Monika Pikuła
  • Księżniczka Azula,
  • June (odc. 15),
  • Aktorka grająca Azulę (odc. 57)
 • Mieczysław Morański
  • Iroh,
  • Aktor grający Iroh (odc. 57)
 • Elżbieta Kijowska
  • Kaa - babcia Sokki i Katary (odc. 1-2),
  • Przywódczyni Zhangów (odc. 11)
 • Mirosław ZbrojewiczKomandor/Admirał Zhao
 • Zuzanna Galia
  • Suki (odc. 4, 32),
  • Mai,
  • Księżniczka Yue (odc. 24, 41, 48),
  • Aktorka grająca Yue (odc. 57),
  • Awatar Kyoshi (odc. 59)
 • Monika Andrzejewska -
  • Ty Lee (księga II),
  • Jin (odc. 35)
 • Dominika Sell
  • Ty Lee (księga III),
  • Sela − matka Lee (odc. 27),
  • Aktorka grająca Aanga (odc. 57)
 • Jarosław Domin
  • Stary Bumi (odc. 5, 23, 59),
  • Jeden ze strażników więzienia (odc. 6),
  • Pirat Oh (odc. 9),
  • Mistrz Yu,
  • Aktor grający Bumiego (odc. 57)
  • Mieszkaniec Ba Sing Se (odc. 33)
 • Beniamin Lewandowski
  • Młody Bumi (odc. 5),
  • Piącha (odc. 10)
 • Paweł Galia
  • Sprzedawca kapusty (odc. 5),
  • Guru Pathik (odc. 49)
 • Jolanta Zykun
  • Matka Haru (odc. 6),
  • Ciotka Wu (odc. 14)
 • Artur Pontek
  • Haru (odc. 6),
  • Hahn (odc. 19-20),
  • Roko (chłopiec) (odc. 46),
  • Teo (odc. 51),
  • Aktor grający Jeta (odc. 57)
 • Adam Bauman
  • Naczelnik więzienia (odc. 6),
  • Profesor Zei (odc. 30),
  • Long Feng,
  • Piandao (odc. 44, 59),
  • Zhao (odc. 30),
  • Żołnierz na statku ognia (odc. 41)
 • Włodzimierz Bednarski
  • Tyro − Ojciec Haru (odc. 6),
  • Stary człowiek (odc. 12),
  • Chit Sang (odc. 54-55)
  • Stary Władca Ognia Sozin (odc. 46),
  • Appa (odc. 49)
 • Andrzej Gawroński
  • Starzec (odc. 6),
  • Ojciec Teo − mechanik (odc. 17)
 • Paweł SzczesnyKapitan strażników więzienia (odc. 6)
 • Zbigniew Konopka
  • Poborca podatków (odc. 6),
  • Knypek (odc. 10),
  • Hakoda (odc. 39, 41, 50-51, 55-56, 60-61),
  • Władca Ognia Ozai (odc. 20),
  • Xin Fu (odc. 26, 31, 39),
  • Pułkownik Mongke (odc. 31),
  • Wielki Zły Hipopotam (odc. 50),
  • Lwiożółw (odc. 59)
 • Andrzej Tomecki -
  • Gyatso,
  • Oyaji (odc. 4, 25),
  • Fung (odc. 31-32, 44),
  • Kenji (odc. 35),
  • Minister Wojny Qin (odc. 33, 51),
  • Nauczyciel muzyki (odc. 42),
  • Strażnik Poon (odc. 51)
 • Stanisław Brudny
  • Awatar Roko,
  • Przewodnik (odc. 11),
  • Generał ognia #2 (odc. 12),
  • Huu (odc. 24),
  • Sha-Mo (odc. 31)
 • Janusz ZaduraJet (odc. 10)
 • Kajetan Lewandowski
  • Żądełko (odc. 10),
  • Chan (odc. 45)
 • Beata WyrąbkiewiczMeng (odc. 14)
 • Katarzyna Skolimowska
  • Matka mniszka (odc. 15),
  • Jagoda (odc. 18)
 • Andrzej Chudy
  • Bato (odc. 15),
  • Arnook (odc. 18-20),
  • Tashi (odc. 12),
  • Huu (odc. 26 – w poprzednich odcinkach),
  • Głaz (odc. 26, 50),
  • Wan Shi Tong (odc. 30),
  • Strażnik Poon (odc. 44, 50),
  • Sozin (młodzieniec) (odc. 46)
 • Robert Tondera
  • Posłaniec (odc. 15),
  • Minister Wojny Qin (odc. 17),
  • Kapitan piratów (odc. 18)
 • Joanna JabłczyńskaKsiężniczka Yue (odc. 18-20, 26)
 • Ryszard NawrockiMistrz Pakku (odc. 18-21)
 • Jarosław Boberek
  • Jeong Jeong (odc. 16),
  • Koh (odc. 20),
  • You Rha (odc. 56),
  • Aktor grający Toph (odc. 57),
  • Generał Shinu (odc. 58),
  • Avatar Kuruk (odc. 59)
 • Aleksander MikołajczakChong (odc. 22)
 • Cezary Kwieciński
  • Moku (odc. 22),
  • Due (odc. 24, 50)
 • Krzysztof Królak
  • Jet (odc. 32-33, 37),
  • jeden z uczniów Akademii Mistrza Yu (odc. 26),
  • Ruon-Jian (odc. 45)
 • Waldemar BarwińskiKu Hei, król Ziemi
 • Dariusz Kowalskigwary (początek 1 serii)
 • Jerzy MolgaShyu (odc. 8)
 • Mikołaj Müller -
  • Kapitan Piratów (odc. 9),
  • Ozai (odc. 27),
  • Knypek (odc 41)
 • Dariusz Błażejewski
 • Miłogost Reczek -
  • Władca Ognia Ozai (odc. 12),
  • Przywódca Gan Jinów (odc. 11),
  • Pasang (odc. 12),
  • Pułkownik Shinu (odc. 13)
 • Jan Kulczycki -
  • Porucznik Jee (odc. 12-13),
  • Mistrz wojowników słońca (odc. 53)
 • Mirosław Wieprzewski
  • staruszek Ding (odc. 48),
  • Generał ognia #1 (odc. 12),
  • Azulon (odc. 27),
  • Generał Sung (odc. 33),
  • Guru Pathik (odc. 36, 39-40),
  • Dok/Szu/Buszi (odc. 43),
  • Momo (odc. 49),
  • Ojciec Teo − mechanik (odc. 50-51),
  • Hem Ghao (odc. 53),
  • Mistrz Pakku (odc. 59)
 • Ryszard Olesiński
  • Chey (odc. 16),
  • Pirat (odc. 18)
 • Jakub MolędaTeo (odc. 17)
 • Ewa Serwa -
  • matka Mai (odc. 23),
  • Pani Kwan (odc. 42),
  • Ta Min (odc. 46)
 • Wojciech Chorąży
  • Fong (odc. 21),
  • Tho (odc. 24, 50),
  • jeden ze strażników więzienia (odc. 54-55)
 • Marek BocianiakOjciec Toph (odc. 26)
 • Bożena Furczyk
  • Kyoshi,
  • matka Toph (odc. 26)
 • Adam Pluciński
  • jeden z uczniów Akademii Mistrza Yu (odc. 26),
  • Ghashiun (odc. 31-32, 36),
  • Hide (odc. 42)
 • Mariusz LeszczyńskiPułkownik Mongke (odc. 25)
 • Krzysztof Szczerbiński
  • jeden ze strażników Toph (odc. 26),
  • Człowiek Narodu Ognia (odc. 26)
 • Katarzyna Kozak
  • Ursa,
  • Kya (odc. 56),
  • June (odc. 59),
  • Awatar Yangchen (odc. 59)
 • Joanna WęgrzynowskaLee (odc. 27)
 • Tomasz Marzecki -
  • Naczelnik więzienia (odc. 54-55),
  • Gow (odc. 27),
 • Grzegorz Pawlak
  • Gansu − ojciec Lee (odc. 27),
  • Xin Fu (odc. 38)
 • Ilona KucińskaJoo Dee
 • Wojciech MachnickiGenerał How (odc. 38-40)
 • Ilona Kuśmierska
  • Lo i Li (odc. 45),
  • Matka You Rha (odc. 56)
 • Elżbieta GaertnerHama (odc. 48)
 • Łukasz Lewandowski
  • Kapitan statku ognia (odc. 41),
  • Dyrektor szkoły (odc. 42),
  • Roko (młodzieniec) (odc. 45),
  • Huu (odc. 50)
 • Mikołaj Klimek
  • Ozai (odc. 41-42, 45, 49, 51, 58-61),
  • Aktor grający Ozaia (odc. 57)
 • Kacper CybińskiShoji (odc. 42)
 • Anna WiśniewskaSuki (odc. 54-61)
 • Janusz WituchKapitan Li (odc. 18)

Lektor: Grzegorz Pawlak

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Seria 1 (Księga Pierwsza: Woda)[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Tytuł polski

Premiera Premiera w Polsce
1
The Boy in the Iceberg
Chłopiec w górze lodowej
21 lutego 2005
10 lipca 2008
2
The Avatar Returns
Powrót awatara
21 lutego 2005
10 lipca 2008
3
The Southern Air Temple
Południowa świątynia powietrza
25 lutego 2005
11 lipca 2008
4
The Warriors of Kyoshi
Wojowniczki z Kyoshi
4 marca 2005
11 lipca 2008
5
The King of Omashu
Król Omashu
18 marca 2005
12 lipca 2008
6
Imprisoned
Więźniowie
25 marca 2005
12 lipca 2008
7
Winter Solstice (1): The Spirit World
Zimowe przesilenie (1) : Świat duchów
8 kwietnia 2005
13 lipca 2008
8
Winter Solstice (2): Avatar Roku
Zimowe przesilenie (2) : Awatar Roko
15 kwietnia 2005
13 lipca 2008
9
The Waterbending Scroll
Zwój magii wody
29 kwietnia 2005
14 lipca 2008
10
Jet
Jet
6 maja 2005
15 lipca 2008
11
The Great Divide
Wielka przepaść
20 maja 2005
16 lipca 2008
12
The Storm
Sztorm
3 czerwca 2005
17 lipca 2008
13
The Blue Spirit
Błękitny duch
17 czerwca 2005
18 lipca 2008
14
The Fortuneteller
Wróżbiarka
23 września 2005
21 lipca 2008
15
Bato of the Water Tribe
Bato z Plemienia Wody
7 października 2005
22 lipca 2008
16
The Deserter
Dezerter
21 października 2005
23 lipca 2008
17
The Northern Air Temple
Północna świątynia powietrza
4 listopada 2005
24 lipca 2008
18
The Waterbending Master
Mistrz magii wody
18 listopada 2005
25 lipca 2008
19
The Siege of the North (1)
Oblężenie Północy (1)
2 grudnia 2005
28 lipca 2008
20
The Siege of the North (2)
Oblężenie Północy (2)
2 grudnia 2005
29 lipca 2008

Seria 2 (Księga Druga: Ziemia)[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Tytuł polski

Premiera Premiera w Polsce
1
The Avatar State
Stan awatara
17 marca 2006
1 lutego 2009
2
The Cave of Two Lovers
Jaskinia dwojga kochanków
24 marca 2006
8 lutego 2009
3
Return to Omashu
Powrót do Omashu
7 kwietnia 2006
15 lutego 2009
4
The Swamp
Bagno
14 kwietnia 2006
22 lutego 2009
5
Avatar Day
Dzień awatara
28 kwietnia 2006
1 marca 2009
6
The Blind Bandit
Ślepa bandytka
5 maja 2006
8 marca 2009
7
Zuko Alone
Samotny Zuko
12 maja 2006
15 marca 2009
8
The Chase
Pościg
26 maja 2006
22 marca 2009
9
Bitter Work
Gorzka praca
2 czerwca 2006
29 marca 2009
10
The Library
Biblioteka
14 lipca 2006
5 kwietnia 2009
11
The Desert
Pustynia
14 lipca 2006
12 kwietnia 2009
12
The Serpent's Pass
Wężowa Grobla
15 września 2006
19 kwietnia 2009
13
The Drill
Wiertło
15 września 2006
26 kwietnia 2009
14
City of Walls and Secrets
Miasto murów i tajemnic
22 września 2006
3 maja 2009
15
The Tales of Ba Sing Se
Opowieści o Ba Sing Se
29 września 2006
10 maja 2009
16
Appa's Lost Days
Przygody Appy
13 października 2006
17 maja 2009
17
Lake Laogai
Jezioro Laogai
3 listopada 2006
24 maja 2009
18
The Earth King
Król Ziemi
17 listopada 2006
31 maja 2009
19
The Guru
Guru
1 grudnia 2006
7 czerwca 2009
20
The Crossroads of Destiny
Rozdroża przeznaczenia
1 grudnia 2006
14 czerwca 2009

Seria 3 (Księga Trzecia: Ogień)[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Tytuł polski

Premiera Premiera w Polsce
1
The Awakening
Przebudzenie
21 września 2007
14 lipca 2010
2
The Headband
Opaska
28 września 2007
16 lipca 2010
3
The Painted Lady
Malowana Pani
5 października 2007
19 lipca 2010
4
Sokka's Master
Mistrz Sokki
12 października 2007
21 lipca 2010
5
The Beach
Plaża
19 października 2007
23 lipca 2010
6
The Avatar and the Firelord
Awatar i Władca Ognia
26 października 2007
26 lipca 2010
7
The Runaway
Uciekinierka
2 listopada 2007
28 lipca 2010
8
The Puppetmaster
Mroczna strona księżyca
9 listopada 2007
30 lipca 2010
9
Nightmares and Daydreams
Koszmary i marzenia
16 listopada 2007
2 sierpnia 2010
10
The Day of Black Sun (1): The Invasion
Dzień Czarnego Słońca (1) : Inwazja
30 listopada 2007
4 sierpnia 2010
11
The Day of Black Sun (2): The Eclipse
Dzień Czarnego Słońca (2) : Zaćmienie
30 listopada 2007
6 sierpnia 2010
12
The Western Air Temple
Zachodnia Świątynia Powietrza
14 lipca 2008
9 sierpnia 2010
13
The Firebending Masters
Mistrzowie magii ognia
15 lipca 2008
11 sierpnia 2010
14
The Boiling Rock (1)
Wrząca skała (1)
16 lipca 2008
13 sierpnia 2010
15
The Boiling Rock (2)
Wrząca skała (2)
16 lipca 2008
16 sierpnia 2010
16
The Southern Raiders
Najeźdźcy z Południa
17 lipca 2008
18 sierpnia 2010
17
The Ember Island Players
Teatr z Żarzącej Wyspy
18 lipca 2008
20 sierpnia 2010
18
Sozin's Comet (1): The Phoenix King
Kometa Sozina (1) : Król Feniks
19 lipca 2008
23 sierpnia 2010
19
Sozin's Comet (2): The Old Masters
Kometa Sozina (2) : Starzy mistrzowie
19 lipca 2008
25 sierpnia 2010
20
Sozin's Comet (3): Into the Inferno
Kometa Sozina (3) : Morze ognia
19 lipca 2008
27 sierpnia 2010
21
Sozin's Comet (4): Avatar Aang
Kometa Sozina (4) : Awatar Aang
19 lipca 2008
30 sierpnia 2010

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Legenda Korry.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]