Awatar: Legenda Aanga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Avatar, Legenda Aanga
Avatar: The Last Airbender,
Avatar: War of the Elements,
Avatar: The Legend of Aang
Gatunek serialu serial animowany, fantastyczny
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Twórcy Michael Dante DiMartino i Bryan Konietzko
Główne role Zach Tyler EisenAang,
Mae WhitmanKatara,
Jack DeSenaSokka
Liczba odcinków 61
Liczba serii 3
Produkcja
Produkcja Nicktoons Studios
Reżyseria Dave Filoni(głównie),
Lauren MacMullan,
Giancarlo Volpe,
Ethan Spaulding,
Joaquim dos Santos,
Anthony Lioi
Scenariusz Aaron Ehasz(głównie),
Bryan Konietzko,
John O'Braian,
Nick Mallis,
Tim Hedrick,
Michael Dante DiMartino,
Matthew Hubbard,
James Eagan,
Ian Wilcox,
Elizabeth Welch Ehasz,
Josh Hamilton,
Katie Mattila,
Maj Chan,
Josh O'Bryan
Muzyka Jeremy Zuchkerman
Czas trwania odcinka 22 minuty
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Nickelodeon
Polska Nickelodeon, Nickelodeon HD
Lata emisji Ziemia 2005–2008
Polska 2008–2011
Data premiery Stany Zjednoczone 21 lutego 2005
Polska 10 lipca 2008
Chronologia
Kontynuacja Legenda Korry

Awatar: Legenda Aanga (ang. Avatar: The Last Airbender (głównie), Avatar: Legend of Aang, Avatar: War of The Elements, 2005–2008) – amerykański serial animowany stworzony i wyprodukowany przez Nicktoons Studios w Burbank w Kalifornii przez Bryana Konietzko i Michaela Dante DiMartino. Na podstawie serialu powstał film fabularny oraz dwie gry komputerowe.

Świat Awatara[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozgrywa się w fantastycznym świecie ludzi, niezwykłych zwierząt i duchów. Świat podzielony jest na 4 narody: Plemię Wody, Królestwo Ziemi, Nomadów Powietrza i Naród Ognia. W każdym z narodów żyją magowie – ludzie zdolni władać ich naturalnym żywiołem, który jest połączeniem konkretnych sztuk walki z elementami mistycznymi. Jest 5 typów magii: magia wody, magia ziemi, magia ognia, magia powietrza, magia energii. Istnieją również odmiany poszczególnych magii:

 • magia krwi – wywodzi się ona z magii wody, polega na tkaniu krwi w drugim człowieku lub innej istocie, powodując przejęcie panowania nad jego ciałem. Została wymyślony przez Hamę, kiedy usiłowała uciec z więzienia Narodu Ognia. Magia Krwi może zostać użyta jedynie w noc pełni księżyca. Jest to technika bardzo potężna, ale i niebezpieczna. Nie tylko sprawia ofiarom ból, ale również zostawia trwały ślad na psychice użytkownika. Jedynymi znanymi Magami Wody, którzy potrafią jej używać są Hama i Katara. W serialu magia ta została użyta dwukrotnie; raz w odcinku Mroczna strona księżyca i drugi raz w odcinku Najeźdźcy z Południa.
 • magia metalu – wywodzi się z magii ziemi umożliwia kontrolowanie żelaza oraz metalów i pochodnych materiałów[1]. Wymyśliła ja Toph, za co dziękuje jej Sokka w odcinku Kometa Sozina (4): Awatar Aang.
 • magia piasku – wywodzi się z magii ziemi. To sztuka dzięki której Toph może poruszać, formować i nawet atakować (choć nie jest to pokazane w serialu) piaskiem co widzimy w księdze trzeciej, kiedy pokazuje Aangowi Ba Sing Se wyrzeźbione w piasku.

Awatar[edytuj | edytuj kod]

W każdym pokoleniu istnieje jedna osoba, która jest zdolna władać wszystkimi 4 żywiołami zwana Awatarem. Jest to ludzka reinkarnacja ducha światła i pokoju. Po swojej śmierci Awatar reinkarnuje się w kolejnej nacji w Cyklu, symbolizującym pory roku: zima dla wody, wiosna dla ziemi, lato dla ognia i jesień dla powietrza. Zgodnie z legendą, Awatar musi nauczyć się władać wszystkimi żywiołami, poczynając od swojego „ojczystego” i kontynuując ich naukę zgodnie z symbolizującymi je porami roku. Najtrudniejsze dla Awatara jest okiełznanie żywiołu przeciwnego do jego wrodzonego, gdyż symbolizują one całkowicie odmienne style walki i doktryny. Przeciwieństwem Magii Ognia jest Magia Wody, a Magii Ziemi – Magia Powietrza. Piąty styl, czyli Magia Energii jest najtrudniejszy. Została odkryta przez starożytnych. Umiejętność ta została jednak zapomniana wraz z upływem czasu. Awatar posiada obronny mechanizm, pozwalający mu na wykorzystanie całej wiedzy i umiejętności swoich poprzednich wcieleń. Jest to tak zwany Stan Awatara, w którym jest on w stanie połączyć siły wszystkich swoich poprzednich żyć. Wchodząc w ten stan, oczy, usta (i tatuaże w przypadku Nomadów Powietrza) zaczynają świecić, co symbolizuje skupienie energii poprzednich inkarnacji w ciele Awatara. Jednak jeżeli będąc w Stanie Awatar zostanie zabity, cykl reinkarnacji zostanie przerwany i Awatar przestanie istnieć. Przez wieki Awatar utrzymywał pokój pomiędzy wszystkimi 4 narodami. Służył również za pomost pomiędzy realnym światem a Światem Duchów – domem niezmaterializowanych duchów całego świata.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Aang, 12-letni mag powietrza z Południowej Świątyni Powietrza, dowiaduje się, że jest kolejną inkarnacją Awatara. Zazwyczaj Awatar dowiadywał się prawdy o sobie w wieku 16 lat, jednak mnisi, mając na względzie wiszącą w powietrzu wojnę, chcą by Awatar jak najszybciej przywrócił równowagę w świecie. Niedługo po tym decydują się odseparować Aanga od jego mistrza Gyatso i wysłać go do Wschodniej Świątyni, by tam dokończył swój trening.

Zdezorientowany, przerażony nowinami i ciążącą na nim odpowiedzialnością ucieka z domu na grzbiecie swojego latającego bizona – Appy. Podczas podróży przez południowy ocean niespodziewany sztorm spycha Appę pod wodę. Nieświadomie Aang wkracza w Stan Awatara i używa kombinacji Magii Powietrza i Wody, by chronić siebie i Appę, tworząc kulę powietrza otoczoną lodem. Kula zapewnia im dopływ tlenu i ochronę przed burzą, aż do jej zakończenia. Jednak sztorm przenosi ich w pobliże bieguna południowego, gdzie zamarzają w górze lodowej na 100 lat.

Akcja serialu rozpoczyna się wraz z wyjściem Aanga z góry lodowej, kiedy Naród Ognia jest bliski zwycięstwa w globalnej wojnie. Wszyscy Powietrzni Nomadowie zostali zabici przez armię ognia. Wodne Plemiona znajdują się w trudnej sytuacji. Południowe Plemię pozostawia swoich najbliższych bezbronnych wysyłając wszystkich mężczyzn na wojnę, podczas gdy ukryte za potężnymi fortyfikacjami Północne Plemię ogranicza się do obrony. Jedyną prawdziwą zaporą przed wrogiem jest Królestwo Ziemi, jednak Naród Ognia systematycznie i z uporem atakuje jego granice, z każdym kolejnym rokiem zwiększając swoją szansę na zwycięstwo. Dwoje nastolatków z Południowego Plemienia – Katara, początkująca mag wody i jej brat Sokka, wojownik i opiekun plemienia – odnajdują i uwalniają Aanga i Appę z lodowca. Aang szybko odkrywa przerażającą prawdę, o tym, co działo się podczas jego nieobecności. Tego roku kiedy zniknął, Władca Ognia Sozin wykorzystał nieobecność Awatara i przelot zwiększającej siłę Narodu Ognia komety (nazwaną Kometą Sozina na cześć Władcy Ognia), by wypowiedzieć wojnę pozostałym narodom. Z niedowierzaniem Aang przyjmuje wiadomość, że swój podbój Naród Ognia zaczął od szturmu na Powietrznych Nomadów. Wszystkie Powietrzne Świątynie zostały zniszczone, w nadziei przerwania cyklu reinkarnacji Awatara, zamiast tego czyniąc Aanga ostatnim Powietrznym Nomadem.

Obowiązkiem Aanga jako Awatara jest odbudowanie harmonii i pokoju pomiędzy 4 narodami. Razem z nowymi przyjaciółmi, Katarą, Sokką, latającym lemurem Momo, oraz poznaną dużo później niewidomą Toph, która jest Magiem Ziemi, przemierza świat na grzbiecie Appy, by nauczyć się władania wszystkimi 4 żywiołami. W wykonaniu zadania przeszkadza mu wygnany Książę Zuko z narodu Ognia, który później przyłącza się do drużyny Awatara.

W normalnych okolicznościach trening Awatara w okiełznaniu wszystkich żywiołów trwa lata, jednak Aang musi posiąść tę umiejętność i pokonać Władce Ognia Ozai'a przed końcem lata, gdyż wtedy to ma powrócić Kometa Sozina, która da Magom Ognia siłę do wygrania tej wojny. Jeśli do tego dojdzie nawet Awatar ze swoją pełną mocą nie będzie w stanie przywrócić równowagi na świecie.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Aang – Awatar, mag powietrza z południowej świątyni powietrza. Jako dwunastolatek zamarza w górze lodowej na 100 lat, uwalniają go z niej Katara i Sokka. Bardzo łagodny i skory do zabaw oraz wygłupów. Na początku zachowuje się dziecinnie, jednak potem staje się poważny i doroślejszy. Jako Awatar ma za zadanie pokonać władcę ognia Ozai'a i przywrócić równowagę na świecie. Jego poprzednim wcieleniem był Awatar Roko. Jest zakochany w Katarze, a w ostatnim odcinku 3 księgi są parą.
 • Katara – jedyny mag wody z Południowego Plemienia Wody. Ma 14 lat. To dzięki niej Aang zostaje uwolniony z lodowca i to ona jako pierwsza dołącza do Awatara w jego wyprawie. Podczas nauki w Północnym Plemieniu wody uzyskuje miano Mistrza Magii Wody, a w 8 odcinku 3 księgi zostaje mimowolnie Mistrzynią Magii Krwi. Posiada moc uzdrawiania. Uczy Aanga magii wody. Jest często nadopiekuńcza i matczyna względem reszty drużyny.W ostatnim odcinku 3 księgi (końca serialu o Avatarze Aangu) zostaje dziewczyną Aanga.
 • Sokka – brat Katary oraz wojownik Południowego Plemienia Wody. Jest utalentowanym strategiem i jako jedyny z drużyny Awatara potrafi czytać mapy. Ma dość dziwne poczucie humoru i stara się nim umilać podróż. Jego ulubioną bronią jest bumerang. Uwielbia mięso. Początkowo zakochany w księżniczce Yue. W 4 odcinku sezonu 3 nadany zostaje mu tytuł Mistrza Miecza i otrzymuje własny miecz, który wykonał ze znalezionego meteorytu. Bumerang i miecz traci w odcinku "Kometa Sozina (4): Awatar Aang". Szaleńczo kocha się w Suki - wojowniczce z wyspy Kyoshi.
 • Toph Bei Fong (sezon 2 i sezon 3) – nazywana również "Ślepą Bandytką" oraz "Uciekinierką". Niewidoma Mistrzyni Magii Ziemi oraz spadkobierczyni fortuny rodziny Bei Fong. Od najmłodszych lat chroniona przez protekcjonalnych rodziców przed światem zewnętrznym do tego stopnia, że ludzie z zewnątrz nigdy o niej nie słyszeli. Nauczyła się magii ziemi od kretoborsuków. Mistrzyni walk magów ziemi "Drżenie Ziemi", zostaje pokonana przez Aanga dzięki magii powietrza. Ucieka z domu, aby stać się nauczycielem magii ziemi Awatara. Odkryła magię metalu (ang. metalbending) i była jej pierwszą mistrzynia.
 • Książę Zuko – książę i następca tronu Narodu Ognia. Podczas narady wojennej odezwał się, brukając w ten sposób honor swojego ojca. Za karę musiał stoczyć z ojcem pojedynek Agni Kai. Zuko , który nie chciał walczyć z ojcem, został przez niego poparzony.Ponadto ojciec wygnał go z kraju i "odebrał" mu honor, który zostanie mu "zwrócony" gdy powróci do kraju ze schwytanym Avatarem . Podróżuje wraz ze swoim stryjkiem Iroh. Ma bliznę, którą zrobił mu jego własny ojciec. W księdze drugiej zaprzestaje poszukiwań i walczy ze swoją siostrą, Azulą. Boryka się z oceną otoczenia oraz odróżnianiem Dobra i Zła, w końcu dołącza do Awatara, by uczyć go Magii Ognia. Jego matka zaginęła, gdy Zuko był dzieckiem. Krążą pogłoski, że jego matka(Ursa) została wygnana zkraju, aby ratować Zuka przed śmiercią.
 • Iroh – zwany również Smokiem Zachodu. Mistrz Magii Ognia oraz Arcymistrz Bractwa Białego Lotosu. Na początku wydaje się być tylko starcem żyjącym na chwale przeszłości, lecz z czasem pokazuje swój prawdziwy potencjał. Był Generałem wojsk Narodu Ognia i pod jego dowództwem oblegano Ba Sing Se przez 8 lat, jednak zawrócił z tej drogi po śmierci swojego syna Lu Tena. Prawowity następca Tronu Narodu Ognia, aczkolwiek po stracie syna jego ojciec Azulon postanowił darować pierwszeństwo do tronu jego Bratu Ozaiowi. Iroh zawsze kierował się filozofią w życiu i potrafi dawać bardzo trafne rady. Uwielbia pić herbatę i grać w Pai Sho.
 • Azula – czternastoletnia księżniczka Narodu Ognia, mag ognia, ulubione dziecko Władcy Ognia Ozaia. Poluje na brata i stryja, również na Awatara. Do jej świty należą Mai i Ty Lee. Opanowała zdolność wytwarzania błyskawic. Jej ogień ma niebieski kolor.
 • Bizon Appa – ponad 100-letni (sto lat w lodowej kuli), 10-tonowy latający bizon Awatara Aanga, razem z nim uwięziony w lodowcu. Jest zwierzęciem, towarzyszem i przewodnikiem Aanga, tak jak czerwony smok Awatara Roko, mentalnie z nim połączonym. Posiada pięć żołądków. Panicznie boi się ognia co spowodowane jest tym iż kiedy został porwany trafił do cyrku gdzie próbował go wytresować pewien brutalny mag ognia. Nie lubi też podziemi, najpewniej dlatego że jest to LATAJĄCY bizon, a ziemia to naturalne przeciwieństwo powietrza.
 • Lemur Momo – inteligentny, ciekawski, latający lemur podróżujący z bohaterami jako zwierzątko. Był ostatnią żywą istotą w Południowej Świątyni Powietrza. Momo uwielbia jeść i zje tyle ile będzie pod ręką. Głównie trzyma się blisko Aanga. Wiadomo też że bardzo lubi Appę i nie lubi rozłąki z nim.

Drugoplanowi bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Mistrz Pakku – Jeden z największych Magów Wody Północnego Plemienia Wody. Aang wraz z przyjaciółmi spotykają go pod koniec księgi pierwszej i chcą by uczył ich magi wody Aanga i Katarę. Mistrz zgadza się szkolić awatara, jednak tradycja północnego plemienia wody zabranie mu nauczać dziewczyn, więc odsyła Katarę by ta uczyła się leczenia (co już potrafiła). Niedługo potem Katara wyzywa go na pojedynek i mimo że przegrywa imponuje mistrzowi, do tego okazuje się że Pakku kiedyś wyrzeźbił dla babci Katary i Sokki naszyjnik zaręczynowy, który teraz nosi Katara. W związku z tym mistrz zgadza się nauczać Katarę, która szybko staje się jego najlepszą uczennicą i może już sama uczyć Aanga. Wtedy Pakku postanowił wyruszyć z kilkoma magami do Południowego Plemienia Wody, w celu jego wzmocnienia.
 • Księżniczka Yue – piękna księżniczka Północnego Plemienia Wody. Zakochana w Socce, ale obiecana innemu za żonę. Poświęca swoje własne życie dla Ducha Księżyca na końcu Pierwszej Księgi, w wyniku czego sama staje się Duchem Księżyca.
 • Jet – charyzmatyczny nastolatek żywiący głęboką urazę do Narodu Ognia. Był przywódcą Wojowników o Wolność , grupy nastolatków gnębiących żołnierzy Narodu Ognia, nie przebierającej w środkach. W swej nienawiści chciał zatopić miasto królestwa ziemi okupowane przez Naród Ognia. Później, zrozumiawszy swoje błędy, decyduje się rozpocząć nowe życie w Ba Sing Se, ale w odcinku 14 księgi 2 zostaje zatrzymany przez Dai Li. Był bliskim przyjacielem Katary.
 • Ty Lee – radosna i żywiołowa 14-latka, towarzysząca Księżniczce Azuli. Jest uzdolnioną akrobatką doskonale znającą ludzką anatomię, poprzez nacisk w konkretne punkty unieruchamia przepływ energii chi przeciwnika. Uważa, że Sokka jest słodki.
 • Mai – nie interesuje się niczym co bezpośrednio nie dotyczy jej samej. Kocha Zuko, ze wzajemnością. Mai specjalizuje się w broni miotanej, bardzo licznie ukrytej w jej ubraniu.
 • Władca Ognia Ozai – młodszy brat Iroh, ojciec Zuko Księżniczki Azuli, syn Azulona był Władcą Ognia przed Zuko.
 • Long Feng – inteligentny i przebiegły Wielki Sekretarz Ba Sing Se, przywódca tajnej policji Dai Li i zaufany doradca Ziemskiego Króla. W rzeczywistości Król jest tylko marionetką w rękach Long Fenga sprawującego praktyczną władzę. Gdy był w więzieniu, Dai Li i tak byli na jego prośby.
 • Generał Fong – generał fortu narodu ziemi. Kiedy spotyka Awatara obsesyjnie próbuje wywołać u Aanga stan awatara, w którym pokłada nadzieje na przerwanie impasu w wojnie i zaatakowanie narodu ognia. Pojawia się w odc. „Stan Awatara”.
 • Król Bumi – zwany też przez Aanga "Szalonym geniuszem" jest władcą miasta Omashu i zarazem niezwykle uzdolnionym i potężnym Magiem Ziemi. Ma ponad 100 lat. Jeden z najlepszych przyjaciół Aanga. Poznał go gdy był jeszcze chłopcem. Bumi sprawia wrażenie szalonego i dziecinnego , ale tak naprawdę jest geniuszem strategicznym i bardzo mądrym człowiekiem. Jak na swój wiek jest bardzo sprawny fizycznie i doskonale włada Magią Ziemi, udowadnia to wielokrotnie. Po raz pierwszy w odcinku "Król Omashu" kiedy walczy z Aangiem, a walka kończy się remisem. Potem swe zdolności pokazuje gdy wyłącznie za pomocą ruchów głowy używa magi ziemi, dzieje się tak w odcinku "Powrót do Omashu". Pod koniec księgi trzeciej dowiadujemy się też iż Bumi w pojedynkę wyzwolił całe Omashu spod władz narodu ognia.
 • Mnich Gyatso - Stary mnich mieszkający w Południowej świątyni powietrza. Był magiem powietrza, opiekunem Aanga i jego przyjacielem.
 • Suki – Wojowniczka Kyoshi. Pochodzi z wyspy Kyoshi w Królestwie Ziemi. Jest zręczną i sprytną wojowniczką, do walki używa dwóch wachlarzy. Zakochana z wzajemnością w Socce, razem z innymi wojowniczkami pomogła Aapie gdy ten odłączył się od Aanga i reszty, potem kazała mu uciekać gdy wojowniczki Kyoshi zostały napadniete przez Azulę, Mai i Ty Lee.

Awatarzy[edytuj | edytuj kod]

 • Awatar Yang Chen – była inkarnacją Awatara poprzedzającą awatara Kuruka. Wywodziła się z Południowej Świątyni Powietrza. Pojawiła się jako duch w odcinku 19 księgi 3. Żyła 600 lat temu.
 • Awatar Kuruk – był inkarnacją Awatara poprzedzającą awatara Kyoshi. Wywodził się z Północnego Plemienia Wody. Pojawia się jako duch w odcinku 19 księgi 3. Jego narzeczoną była Ummi. Koh – Potwór kradnący twarze ukradł jej twarz. Żył 500 lat temu.
 • Awatar Kyoshi – była inkarnacją Awatara poprzedzającą awatara Roko. Wywodziła się z Królestwa Ziemi. Z powodu zawładnięcia kontynentem oddzieliła półwysep od kontynentu. Na jej cześć nazwano wyspę Wyspą Kyoshi. Pojawiła się w odcinku 4 księgi 1 (jako pomnik) i w odcinku 5 księgi 2 jako duch oraz w odcinku 19 księgi 3 jako duch. Żyła 370 lat temu.
 • Awatar Roko – był inkarnacją Awatara poprzedzającą Aanga. Wywodził się z Narodu Ognia. Objawia się jako duchowy doradca Aanga, by pomóc mu wypełnić jego obowiązki jako Awatara. Przewodnikiem zwierzęcym Roko jest czerwony smok Kieł. Zmarł 112 lat przed akcją serialu. W księdze ognia dowiadujemy się kim naprawdę był Roko z pochodzenia. Dowiadujemy się również, iż Roko i Sozin byli przez długi okres najlepszymi przyjaciółmi. Zmieniło się to kiedy Sozin powiedział Roko o swoim planie zawładnięcia światem. Roko zabronił mu więcej wspominać o tym planie, mimo to Sozin zaczął go realizować. Roko pokonał Sozina w walce i powiedział, że jak dalej będzie realizował swój plan to zabije go bez względu na ich dawną przyjaźń. Podczas wybuchu wulkanu Roko został zdradzony przez Sozina i poległ w walce z nim. Dzięki temu już nic nie stało na przeszkodzie Sozinowi w realizacji jego planu. Ciekawostką jest to że Roko był dziadkiem królowej ognia, czyli pradziadkiem Azuli i Zuko.
 • Awatar Aang – wywodził się z Południowej Świątyni Powietrza. Pojawia się w każdym odcinku serialu. Dowiedział się, że jest Awatarem w wieku 12 lat ze względu na wojnę z Narodem Ognia. Jest ostatnim magiem powietrza na świecie. Jego zwierzęta to latający bizon Appa i lemur Momo znaleziony w świątyni powietrza. Appa był jego przewodnikiem zwierzęcym.

Narody[edytuj | edytuj kod]

Inne pojęcia[edytuj | edytuj kod]

Przedmioty[edytuj | edytuj kod]

 • Zwoje – pierwszy zwój, pokazany w serialu to mapa. W odcinku Zwój magii wody Katara kradnie zwój piratom, twierdząc, że piraci ukradli go jakimś magom wody. Najwięcej zwojów jest w bibliotece w której żył duch Wan Shi Tong z odcinka Biblioteka.
 • Kij Aanga – kij Aanga, który zmienia się w lotnię kiedy Aang chce wzlecieć. Zostaje zniszczony w odcinku 1. serii trzeciej. Dostaje nowy od wynalazcy z świątyni powietrza w 10 odcinku 3. serii.
 • Arsenał Sokki – Sokka posiada trzy ulubione rodzaje broni: buławę, który nosi zawsze przy sobie i w trzecim sezonie miecz wykonany z meteorytu oraz bumerang. Dwie ostatnie bronie traci w odcinku Kometa Sozina (4): Awatar Aang.
 • Bukłak Katary – Skórzany bukłak z wodą wykorzystywaną przez Katarę do walki i leczenia ran wodą.
 • Bransoletka Toph – Wykonana z resztek z meteorytu z którego Sokka stworzył miecz w trzecim sezonie.

Miejsca[edytuj | edytuj kod]

 • Ziemia Nomadów Powietrza
  • Świątynie Powietrza – są prawdopodobnie cztery takie świątynie: południowa (z, której pochodzi Aang), północna (którą bohaterowie odwiedzają w odcinku "Północna świątynia powietrza" ), wschodnia (do, której Aang miał być przeniesiony) i zachodnia (do której trafia Appa o czym dowiadujemy się w odcinku "Przygody Appy"). W każdej świątyni są wrota, które można otworzyć tylko za pomocą powietrza. We południowej świątyni za wrotami były posągi Awatarów. Nie wiadomo czy w innych świątyniach jest to samo. W odcinku Północna Świątynia Powietrza Aang, Katara i Sokka odwiedzają Północną Świątynię. W niej również są takie wrota lecz wnętrze tego pomieszczenia zostało przerobione przez wędrownika, który próbując chronić swoje plemię przerobił wnętrze na fabrykę broni dla Narodu Ognia.
 • Plemiona Wody
  • Biegun północny – pierwszy cel podróży Aanga, Katary i Sokki. Na biegunie północnym jest najwięcej magów wody od których Aang i Katara chcą się uczyć magii.
   • Oaza Duchów – jedyne miejsce na biegunie gdzie zamiast lodu i śniegu jest zielona trawa, drzewa i kwiaty. Tam Aang wszedł do świata duchów. Jest to miejsce pobytu Tui i La (duchów księżyca i oceanu rozpoznawane też jako Yin i Yang co sugeruje kolor ryb) pod postacią ryb.
  • Biegun południowy – wiemy tylko tyle, że jest tam tylko mała wioska, z której pochodzą Katara i Sokka. W pierwszym odcinku zabierają tam Aanga. W przeszłości było większym plemieniem co udowadnia odc. Najeźdźcy z Południa.
   • Strażnica – wieża przy murze obronnym wioski, ulepiona ze śniegu przez Sokkę.
   • Okręt floty Ognia – wrak okrętu Narodu Ognia. W pierwszym odcinku Aang wszedł do niego z Katarą. Wpadli w pułapkę, która wystrzeliła racę, wydając położenie wioski Księciu Zuko.
  • Bagienne Plemię Wody – znajduje się na terenach Królestwa Ziemi. Jednym z mieszkańców tego plemienia jest Huu, który potrafi kontrolować rośliny.

Istnieją też rzeczni ludzie jest o nich mowa w odcinku 2 księgi drugiej.

 • Królestwo Ziemi
  • Omashu – dawno temu dwie wioski umieszczone po obu stronach góry prowadziły wojnę. Pewnego dnia na szczycie góry przypadkiem spotkała się kobieta z mężczyzną. Nie znali się oni wcześniej gdyż pochodzili z dwóch różnych wiosek. Dzięki magii ziemi której nauczyły ich kretoborsuki (były pierwszymi magami ziemi), zbudowali sieć tuneli pod górą, gdzie mogli się potajemnie spotykać. Każda inna osoba gubiła się w tym labiryncie na zawsze. Pewnego razu mężczyzna się nie zjawił, zginął w wojnie pomiędzy wioskami. Kobieta była zrozpaczona, uwoliniła całą swoją moc ziemi i choć mogła zniszczyć obie wioski, nakazała zakończyć wojnę. Kobieta nazywała się Oma a mężczyzna – Shu, więc nowe miasto wyrzeźbione w górze nazwano Omashu. W drugim odcinku księgi drugiej w labiryncie gubią się Aang, Katara i Sokka, ale dzięki "potędze miłości" udaje im się wydostać. Królem Omashu jest król Bumi, lecz w odcinku drugim księgi drugiej miasto zostaje przejęte przez Księżniczkę Azulę, która nazwała je Nowe Ozai (na cześć Władcy Ognia Ozaia). Ostatecznie miasto zostaje odbite (w pojedynkę) przez Króla Bumiego.
  • Ba Sing Se – Największe miasto i stolica Królestwa Ziemi. Obowiązuje w nim zakaz mówienia o wojnie, a król Ziemi nawet nie słyszał o niej, gdyż nigdy nie opuszczał pałacu. Wielkie miasto nigdy nie zostało zdobyte, jednak w odcinku Wiertło prawie zostaje przewiercony mur zewnętrzny. Pod koniec serii drugiej miasto zostaje zdobyte przez Księżniczkę Azulę i Księcia Zuko. Ba Sing Se oznacza: "Niezdobyte Miasto", a Na Sing Se – "Zdobyte Miasto".
   • Jezioro Laogai – niedaleko Ba Sing Se jest jezioro. Przy brzegu jest, ukryty pod wodą, tunel do tajnej siedziby Daj Li, który może otworzyć tylko mag ziemi.
  • Bagienne Plemię Wody (patrz pod Plemiona Wody)
  • Wężowa Grobla – wąska droga prowadząca do Ba Sing Se. Po obu stronach jest otoczona wodą. Nazwa powstała od wielkiego, wężopodobnego, morskiego potwora. Żyje on w połowie Wężowej Grobli. Przy wejściu na nią widnieje napis głoszący "porzućcie wszelką nadzieję". Aang wraz z przyjaciółmi, kobietą w ciąży jej mężem i (jak można się domyślać) synem, oraz Sukki przeprawiają się przez tą drogę w odcinku "Wężowa grobla". Pod koniec przeprawy kobieta rodzi (poród przyjmuje Katara), Aang gdy ujrzał jej córkę powiedział że odzyskał nadzieję, a dziecko zostało nazwane "Nadzieja".
 • Naród Ognia
  • Świątynia Awatara Roko – na wyspie Narodu Ognia jest świątynia. Aang, Katara i Sokka przylatują tam w odcinku Zimowe przesilenie, cz. 2. Aang może porozmawiać z Awatarem Roko gdy światło, wpadające przez małą dziurę w ścianie, padnie na posąg Roko. Posąg jest zamknięty za drzwiami, które może otworzyć tylko Awatar w pełni sił, lub magowie Ognia za pomocą pięciu wybuchów ognia.
  • Żarząca Wyspa – piaszczysta wyspa na której znajduje się ośrodek wypoczynkowy.

Duchy[edytuj | edytuj kod]

 • Duch Awatara Roko – Aang spotyka go podczas zimowego przesilenia. Występuje w kilku odcinkach (Przesilenie zimowe cz.2, Dezerter, Oblężenie Północy cz.2, Stan Avatara, Kometa Sozina cz.2, Avatar i Władca Ognia
 • Duch Aanga – Aang może wchodzić do świata duchów, lecz jego ciało zostaje w naszym świecie. Kiedy Aang jest w świecie duchów jego tatuaże świecą jak w stanie Awatara.
 • Kohzłodziej twarzy. Kiedy zobaczy, że ktoś zmienił wyraz twarzy może mu ją skraść. Awatar Kuruk próbował zabić Koha, ponieważ ukradł twarz komuś "kogo bardzo kochał".
 • Tui i La – duchy księżyca i oceanu . Porzucili nieśmiertelność w świecie duchów i zamieszkali w stawie na biegunie północnym jako czarno białe ryby (przedstawiające Yin i Yang). Wiecznie krążą wokół siebie co utrzymuje równowagę. W odcinku Oblężenie północy, cz. 2 Zhao zabija Tui. Na szczęście księżniczka Yue oddaje za niego życie, której Tui je kiedyś darował.
 • Duch Awatar Kyoshi – występuje w odcinkach Dzień Awatara i Kometa Sozina cz.2 – Starzy mistrzowie.
 • Duch Awatara Kuruka – Aang spotyka go podczas medytacji na wyspie Lwio-żółwia. Występuje w odcinku Kometa Sozina cz.2 – Starzy mistrzowie
 • Hei Bai – Wielki biało czarny duch. To duch panda, ale jeśli jest zdenerwowany to jest potworem.
 • Duch Yang Chen – Aang spotyka ją podczas medytacji w odcinku Kometa Sozina cz.2 – Starzy Mistrzowie.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: na zlecenie Nickelodeon Polska − Studio START INTERNATIONAL POLSKA
Reżyseria: Paweł Galia
Dialogi polskie: Anna Niedźwiecka
Dźwięk i montaż: Jerzy Wierciński
Kierownictwo produkcji: Dorota Nyczek
Nadzór merytoryczny: Aleksandra Dobrowolska, Katarzyna Dryńska (odc. 41-61)
Udział wzięli:

W pozostałych rolach:

 • Leszek Zduń
  • Książę Zuko,
  • Aktor grający księcia Zuko (odc. 57)
 • Monika Pikuła
  • Księżniczka Azula,
  • June (odc. 15),
  • Aktorka grająca Azulę (odc. 57)
 • Mieczysław Morański
  • Iroh,
  • Aktor grający Iroh (odc. 57)
 • Elżbieta Kijowska
  • Kaa - babcia Sokki i Katary (odc. 1-2),
  • Przywódczyni Zhangów (odc. 11)
 • Mirosław ZbrojewiczKomandor/Admirał Zhao
 • Zuzanna Galia
  • Suki (odc. 4, 32),
  • Mai,
  • Księżniczka Yue (odc. 24, 41, 48),
  • Aktorka grająca Yue (odc. 57),
  • Awatar Kyoshi (odc. 59)
 • Monika Andrzejewska -
  • Ty Lee (księga II),
  • Jin (odc. 35)
 • Dominika Sell
  • Ty Lee (księga III),
  • Sela − matka Lee (odc. 27),
  • Aktorka grająca Aanga (odc. 57)
 • Jarosław Domin
  • Stary Bumi (odc. 5, 23, 59),
  • Jeden ze strażników więzienia (odc. 6),
  • Pirat Oh (odc. 9),
  • Mistrz Yu,
  • Aktor grający Bumiego (odc. 57)
  • Mieszkaniec Ba Sing Se (odc. 33)
 • Beniamin Lewandowski
  • Młody Bumi (odc. 5),
  • Piącha (odc. 10)
 • Paweł Galia
  • Sprzedawca kapusty (odc. 5),
  • Guru Pathik (odc. 49)
 • Jolanta Zykun
  • Matka Haru (odc. 6),
  • Ciotka Wu (odc. 14)
 • Artur Pontek
  • Haru (odc. 6),
  • Hahn (odc. 19-20),
  • Roko (chłopiec) (odc. 46),
  • Teo (odc. 51),
  • Aktor grający Jeta (odc. 57)
 • Adam Bauman
  • Naczelnik więzienia (odc. 6),
  • Profesor Zei (odc. 30),
  • Long Feng,
  • Piandao (odc. 44, 59),
  • Zhao (odc. 30),
  • Żołnierz na statku ognia (odc. 41)
 • Włodzimierz Bednarski
  • Tyro − Ojciec Haru (odc. 6),
  • Stary człowiek (odc. 12),
  • Chit Sang (odc. 54-55)
  • Stary Władca Ognia Sozin (odc. 46),
  • Appa (odc. 49)
 • Andrzej Gawroński
  • Starzec (odc. 6),
  • Ojciec Teo − mechanik (odc. 17)
 • Paweł SzczesnyKapitan strażników więzienia (odc. 6)
 • Zbigniew Konopka
  • Poborca podatków (odc. 6),
  • Knypek (odc. 10),
  • Hakoda (odc. 39, 41, 50-51, 55-56, 60-61),
  • Władca Ognia Ozai (odc. 20),
  • Xin Fu (odc. 26, 31, 39),
  • Pułkownik Mongke (odc. 31),
  • Wielki Zły Hipopotam (odc. 50),
  • Lwiożółw (odc. 59)
 • Andrzej Tomecki -
  • Gyatso,
  • Oyaji (odc. 4, 25),
  • Fung (odc. 31-32, 44),
  • Kenji (odc. 35),
  • Minister Wojny Qin (odc. 33, 51),
  • Nauczyciel muzyki (odc. 42),
  • Strażnik Poon (odc. 51)
 • Stanisław Brudny
  • Awatar Roko,
  • Przewodnik (odc. 11),
  • Generał ognia #2 (odc. 12),
  • Huu (odc. 24),
  • Sha-Mo (odc. 31)
 • Janusz ZaduraJet (odc. 10)
 • Kajetan Lewandowski
  • Żądełko (odc. 10),
  • Chan (odc. 45)
 • Beata WyrąbkiewiczMeng (odc. 14)
 • Katarzyna Skolimowska
  • Matka mniszka (odc. 15),
  • Jagoda (odc. 18)
 • Andrzej Chudy
  • Bato (odc. 15),
  • Arnook (odc. 18-20),
  • Tashi (odc. 12),
  • Huu (odc. 26 – w poprzednich odcinkach),
  • Głaz (odc. 26, 50),
  • Wan Shi Tong (odc. 30),
  • Strażnik Poon (odc. 44, 50),
  • Sozin (młodzieniec) (odc. 46)
 • Robert Tondera
  • Posłaniec (odc. 15),
  • Minister Wojny Qin (odc. 17),
  • Kapitan piratów (odc. 18)
 • Joanna JabłczyńskaKsiężniczka Yue (odc. 18-20, 26)
 • Ryszard NawrockiMistrz Pakku (odc. 18-21)
 • Jarosław Boberek
  • Jeong Jeong (odc. 16),
  • Koh (odc. 20),
  • You Rha (odc. 56),
  • Aktor grający Toph (odc. 57),
  • Generał Shinu (odc. 58),
  • Avatar Kuruk (odc. 59)
 • Aleksander MikołajczakChong (odc. 22)
 • Cezary Kwieciński
  • Moku (odc. 22),
  • Due (odc. 24, 50)
 • Krzysztof Królak
  • Jet (odc. 32-33, 37),
  • jeden z uczniów Akademii Mistrza Yu (odc. 26),
  • Ruon-Jian (odc. 45)
 • Waldemar Barwiński - Ku Hei - Król Ziemi Kuei
 • Dariusz Kowalskigwary (początek 1 serii)
 • Jerzy MolgaShyu (odc. 8)
 • Mikołaj Müller -
  • Kapitan Piratów (odc. 9),
  • Ozai (odc. 27),
  • Knypek (odc 41)
 • Dariusz Błażejewski
 • Miłogost Reczek -
  • Władca Ognia Ozai (odc. 12),
  • Przywódca Gan Jinów (odc. 11),
  • Pasang (odc. 12),
  • Pułkownik Shinu (odc. 13)
 • Jan Kulczycki -
  • Porucznik Jee (odc. 12-13),
  • Mistrz wojowników słońca (odc. 53)
 • Mirosław Wieprzewski
  • staruszek Ding (odc. 48),
  • Generał ognia #1 (odc. 12),
  • Azulon (odc. 27),
  • Generał Sung (odc. 33),
  • Guru Pathik (odc. 36, 39-40),
  • Dok/Szu/Buszi (odc. 43),
  • Momo (odc. 49),
  • Ojciec Teo − mechanik (odc. 50-51),
  • Hem Ghao (odc. 53),
  • Mistrz Pakku (odc. 59)
 • Ryszard Olesiński
  • Chey (odc. 16),
  • Pirat (odc. 18)
 • Jakub MolędaTeo (odc. 17)
 • Ewa Serwa -
  • matka Mai (odc. 23),
  • Pani Kwan (odc. 42),
  • Ta Min (odc. 46)
 • Wojciech Chorąży
  • Fong (odc. 21),
  • Tho (odc. 24, 50),
  • jeden ze strażników więzienia (odc. 54-55)
 • Marek Bocianiak - Ojciec Toph (odc. 26)
 • Bożena Furczyk
  • Kyoshi,
  • matka Toph (odc. 26)
 • Adam Pluciński
  • jeden z uczniów Akademii Mistrza Yu (odc. 26),
  • Ghashiun (odc. 31-32, 36),
  • Hide (odc. 42)
 • Mariusz LeszczyńskiPułkownik Mongke (odc. 25)
 • Krzysztof Szczerbiński
  • jeden ze strażników Toph (odc. 26),
  • Człowiek Narodu Ognia (odc. 26)
 • Katarzyna Kozak
  • Ursa,
  • Kya (odc. 56),
  • June (odc. 59),
  • Awatar Yangchen (odc. 59)
 • Joanna WęgrzynowskaLee (odc. 27)
 • Tomasz Marzecki -
  • Naczelnik więzienia (odc. 54-55),
  • Gow (odc. 27),
 • Grzegorz Pawlak
  • Gansu − ojciec Lee (odc. 27),
  • Xin Fu (odc. 38)
 • Ilona Kucińska - Joo Dee
 • Wojciech MachnickiGenerał How (odc. 38-40)
 • Ilona Kuśmierska
  • Lo i Li (odc. 45),
  • Matka You Rha (odc. 56)
 • Elżbieta GaertnerHama (odc. 48)
 • Łukasz Lewandowski
  • Kapitan statku ognia (odc. 41),
  • Dyrektor szkoły (odc. 42),
  • Roko (młodzieniec) (odc. 45),
  • Huu (odc. 50)
 • Mikołaj Klimek
  • Ozai (odc. 41-42, 45, 49, 51, 58-61),
  • Aktor grający Ozaia (odc. 57)
 • Kacper CybińskiShoji (odc. 42)
 • Anna WiśniewskaSuki (odc. 54-61)
 • Janusz WituchKapitan Li (odc. 18)

i inni

Lektor: Grzegorz Pawlak

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Seria 1 (Księga Pierwsza: Woda)[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł Tytuł polski Premiera Premiera w Polsce
1
The Boy in the Iceberg
Chłopiec w górze lodowej
21 lutego 2005
10 lipca 2008
2
The Avatar Returns
Powrót awatara
21 lutego 2005
10 lipca 2008
3
The Southern Air Temple
Południowa świątynia powietrza
25 lutego 2005
11 lipca 2008
4
The Warriors of Kyoshi
Wojowniczki z Kyoshi
4 marca 2005
11 lipca 2008
5
The King of Omashu
Król Omashu
18 marca 2005
12 lipca 2008
6
Imprisoned
Więźniowie
25 marca 2005
12 lipca 2008
7
Winter Solstice (1): The Spirit World
Zimowe przesilenie (1) : Świat duchów
8 kwietnia 2005
13 lipca 2008
8
Winter Solstice (2): Avatar Roku
Zimowe przesilenie (2) : Awatar Roko
15 kwietnia 2005
13 lipca 2008
9
The Waterbending Scroll
Zwój magii wody
29 kwietnia 2005
14 lipca 2008
10
Jet
Jet
6 maja 2005
15 lipca 2008
11
The Great Divide
Wielka przepaść
20 maja 2005
16 lipca 2008
12
The Storm
Sztorm
3 czerwca 2005
17 lipca 2008
13
The Blue Spirit
Błękitny duch
17 czerwca 2005
18 lipca 2008
14
The Fortuneteller
Wróżbiarka
23 września 2005
21 lipca 2008
15
Bato of the Water Tribe
Bato z Plemienia Wody
7 października 2005
22 lipca 2008
16
The Deserter
Dezerter
21 października 2005
23 lipca 2008
17
The Northern Air Temple
Północna świątynia powietrza
4 listopada 2005
24 lipca 2008
18
The Waterbending Master
Mistrz magii wody
18 listopada 2005
25 lipca 2008
19
The Siege of the North (1)
Oblężenie Północy (1)
2 grudnia 2005
28 lipca 2008
20
The Siege of the North (2)
Oblężenie Północy (2)
2 grudnia 2005
29 lipca 2008

Seria 2 (Księga Druga: Ziemia)[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł Tytuł polski Premiera Premiera w Polsce
1
The Avatar State
Stan awatara
17 marca 2006
1 lutego 2009
2
The Cave of Two Lovers
Jaskinia dwojga kochanków
24 marca 2006
8 lutego 2009
3
Return to Omashu
Powrót do Omashu
7 kwietnia 2006
15 lutego 2009
4
The Swamp
Bagno
14 kwietnia 2006
22 lutego 2009
5
Avatar Day
Dzień awatara
28 kwietnia 2006
1 marca 2009
6
The Blind Bandit
Ślepa bandytka
5 maja 2006
8 marca 2009
7
Zuko Alone
Samotny Zuko
12 maja 2006
15 marca 2009
8
The Chase
Pościg
26 maja 2006
22 marca 2009
9
Bitter Work
Gorzka praca
2 czerwca 2006
29 marca 2009
10
The Library
Biblioteka
14 lipca 2006
5 kwietnia 2009
11
The Desert
Pustynia
14 lipca 2006
12 kwietnia 2009
12
The Serpent's Pass
Wężowa Grobla
15 września 2006
19 kwietnia 2009
13
The Drill
Wiertło
15 września 2006
26 kwietnia 2009
14
City of Walls and Secrets
Miasto murów i tajemnic
22 września 2006
3 maja 2009
15
The Tales of Ba Sing Se
Opowieści o Ba Sing Se
29 września 2006
10 maja 2009
16
Appa's Lost Days
Przygody Appy
13 października 2006
17 maja 2009
17
Lake Laogai
Jezioro Laogai
3 listopada 2006
24 maja 2009
18
The Earth King
Król Ziemi
17 listopada 2006
31 maja 2009
19
The Guru
Guru
1 grudnia 2006
7 czerwca 2009
20
The Crossroads of Destiny
Rozdroża przeznaczenia
1 grudnia 2006
14 czerwca 2009

Seria 3 (Księga Trzecia: Ogień)[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł Tytuł polski Premiera Premiera w Polsce
1
The Awakening
Przebudzenie
21 września 2007
14 lipca 2010
2
The Headband
Opaska
28 września 2007
16 lipca 2010
3
The Painted Lady
Malowana Pani
5 października 2007
19 lipca 2010
4
Sokka's Master
Mistrz Sokki
12 października 2007
21 lipca 2010
5
The Beach
Plaża
19 października 2007
23 lipca 2010
6
The Avatar and the Firelord
Awatar i Władca Ognia
26 października 2007
26 lipca 2010
7
The Runaway
Uciekinierka
2 listopada 2007
28 lipca 2010
8
The Puppetmaster
Mroczna strona księżyca
9 listopada 2007
30 lipca 2010
9
Nightmares and Daydreams
Koszmary i marzenia
16 listopada 2007
2 sierpnia 2010
10
The Day of Black Sun (1): The Invasion
Dzień Czarnego Słońca (1) : Inwazja
30 listopada 2007
4 sierpnia 2010
11
The Day of Black Sun (2): The Eclipse
Dzień Czarnego Słońca (2) : Zaćmienie
30 listopada 2007
6 sierpnia 2010
12
The Western Air Temple
Zachodnia Świątynia Powietrza
14 lipca 2008
9 sierpnia 2010
13
The Firebending Masters
Mistrzowie magii ognia
15 lipca 2008
11 sierpnia 2010
14
The Boiling Rock (1)
Wrząca skała (1)
16 lipca 2008
13 sierpnia 2010
15
The Boiling Rock (2)
Wrząca skała (2)
16 lipca 2008
16 sierpnia 2010
16
The Southern Raiders
Najeźdźcy z Południa
17 lipca 2008
18 sierpnia 2010
17
The Ember Island Players
Teatr z Żarzącej Wyspy
18 lipca 2008
20 sierpnia 2010
18
Sozin's Comet (1): The Phoenix King
Kometa Sozina (1) : Król Feniks
19 lipca 2008
23 sierpnia 2010
19
Sozin's Comet (2): The Old Masters
Kometa Sozina (2) : Starzy mistrzowie
19 lipca 2008
25 sierpnia 2010
20
Sozin's Comet (3): Into the Inferno
Kometa Sozina (3) : Morze ognia
19 lipca 2008
27 sierpnia 2010
21
Sozin's Comet (4): Avatar Aang
Kometa Sozina (4) : Awatar Aang
19 lipca 2008
30 sierpnia 2010

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Legenda Korry.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]