Przejdź do zawartości

Bakpia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bakpia
przekąska
{{{alt grafiki}}}
Kuchnia

kuchnia indonezyjska

Data i miejsce powstania

około 1948
Indonezja (Yogyakarta)

Obróbka żywności

pieczenie

Odmiany

liczne rodzaje nadzienia

Składniki

mąka, cukier, fasola złota

Bakpia Pathok – charakterystyczne dla kuchni indonezyjskiej okrągłe, lekko spłaszczone ciasto wypełnione mieszanką fasoli mung[1] i cukru[2].

Pieczenie bakpii

Upieczona bakpia charakteryzuje się miękką i kruchą konsystencją na zewnątrz. Wnętrze zawierające nadzienie ma natomiast konsystencję pasty, która doskonale przylega do ciasta[1].

Oprócz tradycyjnego nadzienia z fasoli mung, bakpia jest obecnie przygotowywana z czekoladą, serem i owocami (np. ananasem czy durianem). W początkach XXI wieku pojawiły się inne, mniej tradycyjne smaki, takie jak cappuccino, serek bananowy, serek jagodowy i tuńczyk. Mimo że na powstanie wypieku wpływ wywarła tradycyjna kuchnia chińska, specjalność ta została dostosowana do lokalnych smaków i stała się jedną z najbardziej lubianych przekąsek ulicznych w Indonezji. Ciasto jest też uważane za popularną pamiątkę kulinarną dla turystów. W Indonezji bakpię można kupić u ulicznych sprzedawców, ze straganów i sklepów oferujących zapakowane wersje ciasta[1].

Nazwa wywodzi się od przedmieścia Yogyakarty, Pathok, gdzie początkowo (około 1948[2]) wyrabiano te ciastka[1]. Do około 1980 produkt sprzedawano bezpośrednio z koszy, dopiero potem zaczęto go pakować i oznaczać danymi producenta[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Bakpia Pathok | Traditional Pastry From Yogyakarta [online], TasteAtlas [dostęp 2020-11-30].
  2. a b c Bakpia [online], Jogja's Culture, 11 kwietnia 2011 [dostęp 2020-11-30] (ang.).