Bank Komunalny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bank Komunalny – polski bank państwowy istniejący w latach 1949–1951, powołany do życia na podstawie dekretu z 1946, z zadaniem finansowania i obsługi bankowych związków samorządowych, przedsiębiorstw, komunalnych kas oszczędności oraz administrowanie wszelkimi funduszami specjalnymi, przeznaczonymi na kredyty i dotacje dla związków samorządowych, ich przedsiębiorstw i komunalnych kas oszczędności[1].

Na podstawie dekretu z 1948 o reformie bankowej, zadaniem Banku było finansowanie związków samorządu terytorialnego i międzykomunalnych oraz ich zakładów i przedsiębiorstw w zakresie kredytów obrotowych w ramach ich budżetów i planów finansowo-gospodarczych[2].

Na podstawie uchwały Rady Ministrów z 1949 w sprawie nadania statutu Bankowi Komunalnemu nadano statut[3].

Bank podlegał Ministrowi Skarbu.

Kapitał Banku z 1946 r.[edytuj | edytuj kod]

Kapitał zakładowy Banku składał się z nieograniczonej ilości nie podlegających wycofaniu udziałów Skarbu Państwa, związków samorządowych i komunalnych kas oszczędności[1]. Wysokość jednego udziału wynosi zł 50.000 (złotych pięćdziesiąt tysięcy). Ilość udziałów Skarbu Państwa wyznaczała Rada Ministrów na wniosek Ministra Skarbu, złożony w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej.

Ilość wnoszonych udziałów przez poszczególne związki samorządowe i komunalne kasy oszczędności oraz termin ich wniesienia ustalała władza nadzorcza Banku.

Warunki tworzenia funduszów rezerwowych i innych funduszów specjalnych określał statut Banku.

Wszystkie dotacje i fundusze specjalne, przeznaczone dla związków samorządowych, ich przedsiębiorstw oraz komunalnych kas oszczędności, musiały być lokowane w Banku, który nimi administrował oraz przeprowadzał ich rozdział na podstawie decyzji komisji specjalnych, przewidzianych dla tych dotacji i funduszów.

Organy Banku z 1946 r.[edytuj | edytuj kod]

Organami Banku było:

  • Zgromadzenie udziałowców,
  • Rada Banku,
  • Zarząd,
  • Komisja Rewizyjna.

Skład, sposób powoływania oraz szczegółowy zakres czynności organów Banku ustalał statut.

Zadania Banku z 1948 r.[edytuj | edytuj kod]

Do zadań Banku należało[2][3]:

  • finansowanie związków samorządu terytorialnego i międzykomunalnych oraz ich zakładów i przedsiębiorstw w zakresie kredytów obrotowych w ramach ich budżetów i planów finansowo-gospodarczych;
  • finansowanie inwestycji związków samorządu terytorialnego i międzykomunalnych oraz ich zakładów i przedsiębiorstw w ramach państwowego planu inwestycyjnego oraz kontrola finansowa, gospodarcza i techniczna inwestycji finansowanych przez Bank;
  • koncentrowanie środków pieniężnych związków samorządu terytorialnego i międzykomunalnych oraz ich zakładów i przedsiębiorstw oraz pełna ich obsługa bankowa;
  • obsługa samorządowego funduszu wyrównawczego;
  • administrowanie innymi funduszami powierzonymi Bankowi przez Ministra Skarbu w trybie dekretu o reformie bankowej lub na mocy przepisów szczególnych;
  • obsługa dotacji i subwencji udzielanych przez Skarb Państwa związkom samorządu terytorialnego i międzykomunalnym oraz ich zakładom i przedsiębiorstwom;
  • kontrola gospodarki finansowej związków samorządu terytorialnego i międzykomunalnych oraz ich zakładów i przedsiębiorstw.

Uprawnienia Ministra Skarbu[edytuj | edytuj kod]

Minister Skarbu na wniosek dyrekcji Banku:

  • zarządzał otwieranie i zwijanie oddziałów i ekspozytur Banku oraz ustala ich siedziby,
  • ustalał strukturę organizacyjną Banku oraz etaty stanowisk.

Fundusze własne Banku[edytuj | edytuj kod]

Fundusze własne Banku składały się z:

Fundusze własne Banku tworzone były na zasadach systemu finansowego banków.

W ramach planu inwestycyjnego Bank miał prawo nabywać majątek nieruchomy oraz budować domy na własny użytek Banku lub na mieszkania dla swych pracowników.

Zbywanie i obciążanie majątku nieruchomego wymagało zgody Ministra Skarbu.

Władze Banku[edytuj | edytuj kod]

Na czele Banku stała Dyrekcja, składająca się z Naczelnego Dyrektora reprezentującego Dyrekcję samodzielnie oraz podległych mu czterech członków Dyrekcji.

Naczelnego Dyrektora powoływała i odwoływała Rada Ministrów uchwałą powziętą na wniosek Ministra Skarbu.

Pozostałych członków Dyrekcji, wśród nich zastępcę Naczelnego Dyrektora, mianował i odwoływał Minister Skarbu na wniosek Naczelnego Dyrektora.

Dyrekcja pełniła swoje czynności zgodnie z obowiązującymi przepisami, statutem i regulaminem oraz była odpowiedzialna za prowadzenie spraw Banku.

Zniesienie Banku[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie zarządzenie Ministra Finansów z 1951 r. w sprawie całkowitego przejęcia agend Banku Komunalnego przez Bank Inwestycyjny i Narodowy Bank Polski, NBP w 1952 r. przejął agendy oraz aktywa i pasywa w zakresie finansowania i kontroli finansowej. Z kolei Bank Inwestycyjny przejął od Banku Komunalnego wszystkie pozostałe agendy[4].

Formalne uchylenie statutu organizacyjnego nastąpiła w uchwale Rady Ministrów z 1972 r. w sprawie utraty mocy obowiązującej niektórych uchwał Rady Ministrów, Prezydium Rządu, Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i Komitetu Ministrów do Spraw Kultury, ogłoszonych w Monitorze Polskim zlikwidowano Bank Komunalny[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dekret z dnia 20 marca 1946 r. o Banku Komunalnym. Dz. U. nr 12, poz. 77.
  2. a b Dekret z dnia 25 października 1948 r. o reformie bankowej. Dz. U. 1948 nr 52, poz. 412.
  3. a b Uchwała Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1949 r. w sprawie nadania statutu Bankowi Komunalnemu. M. P. 1948 nr 100, poz. 1178.
  4. Zarządzenie Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 1951 r. w sprawie całkowitego przejęcia agend Banku Komunalnego przez Bank Inwestycyjny i Narodowy Bank Polski. M. P. 1951 nr 18, poz. 222.
  5. Uchwała nr 304 Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 1972 r. w sprawie utraty mocy obowiązującej niektórych uchwał Rady Ministrów, Prezydium Rządu, Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i Komitetu Ministrów do Spraw Kultury, ogłoszonych w Monitorze Polskim. M. P. 1972 nr 58, poz. 311.