Bar (lokal gastronomiczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia słowa "Bar".
Bar na plaży

Bar - placówka gastronomiczna prowadząca działalność o charakterze zbliżonym do restauracji z asortymentem ograniczonym do prostych potraw (dań) i popularnych towarów. Jest to zazwyczaj placówka samoobsługowa, bez obsługi kelnerskiej[1][2][3][4].

Rodzaje barów[edytuj | edytuj kod]

Lokal gastronomiczny, w którym konsumuje się zamówione wcześniej napoje alkoholowe, głównie piwa oraz drinki i wódkę. Większość barów jako popularne miejsce spotkań i zabaw towarzyskich otwierana jest późnym wieczorem i zamykana w godzinach wczesnoporannych, niektóre czynne są już od godzin przedpołudniowych. Zamówienie polega na prostym wyborze napojów, lub proponowanym przez fachową obsługę (barmana) w zależności od mody lub upodobań. Bar może być również popularnym miejscem do spotkania w czasie wyjścia do miasta w ciągu dnia. Wiele barów w godzinach nocnych zamienia się dla gości w kluby muzyczne, modne dyskoteki lub miejsca innych rozrywek jak gry bilardowe czy dart.

Bar to również część lokalu gastronomicznego, np. restauracji czy pubu, przy którym serwuje się napoje alkoholowe. Jest otoczony najczęściej kontuarem, oddzielającym bar od reszty sali.

Inne znaczenie i funkcje społeczne ma bar w krajach Morza Śródziemnego, na przykład we Włoszech, Hiszpanii czy Grecji jest to zwykle mały punkt gastronomiczny, który odpowiada bardziej francuskiej Café, i który znajduje się przy prawie każdej ulicy miasta. Tu goście piją przeważnie swoje Espresso albo Cappuccino zwykle na stojąco, przeglądając bieżącą prasę oraz wymieniając się z sąsiadami ostatnimi wiadomościami.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pojęcia stosowane w statystyce publicznej Główny Urząd Statystyczny
  2. Bar Słownik języka polskiego PWN
  3. a b Bar Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego
  4. Praca zbiorowa: Kucharz gastronom. Warszawa: Wydawnictwo przemysłu lekkiego i spożywczego, 1968, s. 41.