Barbajorgos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Barbajorgos (stryjek Jorgos, barba Jorgos, nw.gr. Μπαρμπαγιώργος, μπαρμπα-Γιώργος, μπάρμπα Γιώργος) – ludowa komiczna postać z greckiego teatru cieni (θέατρο σκιών), bohater ludowych opowieści, wierszy i piosenek. Jest archetypem poczciwego greckiego wieśniaka, mieszkańca Grecji Właściwej, górala Rumelioty zajmującego się pasterstwem.

Ubrany jest w tradycyjny góralski strój z plisowaną spódniczką fustanellą, wełniane pończochy podtrzymywane pod kolanami przez czarne podwiązki z pomponem, buty z zadartymi czubkami i pomponami (caruchi, τσαρούχι), wełnianą kamizelkę, szeroki pas oraz góralską czapkę. Jego atrybutem jest pasterska laska. Nosi zakręcone wąsy i mówi swoistym ludowym dialektem.

Stryjek ma charakter "prawdziwego wieśniaka" – przezorny, nieufny i ostrożny do przesady, dusigrosz, a jednocześnie często naiwny, ze "złotym sercem". Jego przeciwnikiem jest zwykle Derwenaga, zausznik tureckiego paszy, którego zawsze udaje mu się wyprowadzić w pole. Postać Barbajorgosa jest symbolem tradycyjnej greckiej ludowości wywodzącej się jeszcze sprzed uzyskania niepodległości w 1830 r., z czasów, gdy ziemie dzisiejszej Grecji wchodziły w skład imperium osmańskiego.

Nazwa postaci pochodzi od greckiego słowa "μπαρμπά" = "stryjek, stary" i imienia "Jorgos" (Γιώργος) będącego zdrobnieniem od Georgiosa (grecki odpowiednik Jerzego).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]