Barka (piosenka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Barka (hiszp. Pescador de hombres) – hiszpańska pieśń religijna, do której muzykę i słowa napisał w 1974 hiszpański ksiądz Cesáreo Gabarain. W tym samym roku polskie słowa napisał salezjanin, ks. Stanisław Szmidt.

Polski tekst pieśni został po raz pierwszy wydrukowany w salezjańskim śpiewniku "Radośnie przed Panem". "Barka" była ulubioną pieśnią polskiego papieża Jana Pawła II[potrzebny przypis]. On sam śpiewał ją w Gnieźnie podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Autor polskiej wersji pieśni, ksiądz Szmidt spotkał się z papieżem podczas audiencji generalnej w Rzymie w 1980[1].

Na krakowskich Błoniach, 18 sierpnia 2002, po modlitwie na "Anioł Pański", gdy ludzie śpiewali "Barkę", Jan Paweł II powiedział[2]:

"Chcę powiedzieć na zakończenie, że właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed dwudziestu trzema laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. Z nią, z oazową pieśnią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła. I ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu, na te Błonia pod Kopiec Kościuszki..."

Od tego czasu "Barka" była wielokrotnie śpiewana na spotkaniach papieża z Polakami. Istnieją także tłumaczenia na inne języki, m.in. angielski (Lord, You Have Come to the Lakeshore),chorwacki (Krist na žalu) czy słowacki (Pán zastavil sa na brehu)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Barka" - ulubiona pieśń Jana Pawła II, historia pieśni. www.pijarzy.pl. [dostęp 2013-12-02].
  2. Paweł Piotrowicz: Rock nie pochodzi od diabła. www.muzyka.onet.pl, 2011-04-29. [dostęp 2013-12-02].