Salezjanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Salezjanie
Dewiza: Daj mi dusze, resztę zabierz.
(Da mihi animas, caetera tolle.)
Pełna nazwa Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego
Nazwa łacińska Societas Sancti Francisci Salesii
Skrót zakonny SDB
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Założyciel święty Jan Bosko
Data założenia 1859
Data zatwierdzenia 1875
Liczba członków 15952 (2010)
Strona internetowa

Towarzystwo Salezjańskie (Towarzystwo św. Franciszka Salezego) zostało założone w 1859 przez ks. Jana Bosko (1815-1888) w celu kontynuowania jego pracy z młodzieżą i dziećmi.

Ks. Jan Bosko swoje życie poświęcił młodzieży i dzieciom, organizując dla nich oratoria (miejsca nauki, zabawy, modlitwy i pracy), a także szkoły dające zawód i szanse dalszej nauki. Spośród jego wychowanków założył Towarzystwo św. Franciszka Salezego.

W 1876 ta nowa wspólnota zakonna liczyła już 330 członków. W 1887 (tzn. na rok przed śmiercią ks. Bosko) zgromadzenie liczyło 1049 salezjanów.

Salezjanie w dalszym ciągu pracują z młodzieżą w szkołach, oratoriach, świetlicach, domach poprawczych, prowadzą parafie i wyjeżdżają na misje.

Salezjanie w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Salezjanie przybyli do Polski w 1898. Pierwszą ich placówką był zakład w Oświęcimiu. Zgromadzenie w Polsce rozwijało się bardzo prężnie, bo już w 1933 nastąpił podział na 2 prowincje zakonne (warszawska i krakowska), a liczba współbraci-Polaków osiągnęła 571. Po II wojnie światowej, która pozbawiła życia lub rozproszyła po świecie ok. 300 salezjanów polskich, zgromadzenie rozwija się bardzo dynamicznie; w 1979 (następuje kolejny podział, tym razem na 4 prowincje z siedzibami w Warszawie, Pile, Wrocławiu i Krakowie) liczba współbraci wynosi 938. W 1998 (na stulecie przybycia salezjanów do Polski) jest ich ok. 1200.

Po okresie komunizmu, gdy jedyną możliwością pracy była praca w parafiach, pojawiają się nowe pola i perspektywy pracy. Zakonnicy wrócili do pracy wychowawczej wśród młodzieży. Powstały liczne ośrodki kształcenia i wychowania, takie jak szkoły różnego rodzaju i stopnia, bursy, internaty, ośrodki wychowawcze. W grudniu 1997 na 185 szkół katolickich w Polsce 31 prowadzili salezjanie.

Obecnie w Polsce znajdują się dwa salezjańskie wyższe seminaria duchowne: w Krakowie i w Lądzie nad Wartą. Do roku 2008, klerycy kształcili się też w WSD w Łodzi.

Działalność misyjna[edytuj | edytuj kod]

Założyciel Salezjanów znany jest nie tylko jako wychowawca i opiekun młodzieży. Św. Jan Bosko uważał również działalność misyjną w Kościele za jedno z najważniejszych zadań zgromadzenia. Pierwsza placówka misyjna powstała w Patagonii, następnie po śmierci ks. Bosko, pod wodzą jego następcy (ks. Michała Rua) Salezjanie poszerzyli pole swojej działalności misyjnej. W 1891 r. przybyli po raz pierwszy do Algierii, dając tym samym początek misjom salezjańskim na kontynencie afrykańskim. Pierwszymi placówkami salezjańskimi w Azji, były szkoły i sierocińce w Palestynie otworzone w 1882. Pięć lat później w 1897 salezjanie otworzyli pierwsze swoje placówki misyjne w Stanach Zjednoczonych.

W okresie wzmożonego rozwoju Zgromadzenia Salezjańskiego w prowadzenie działań misyjnych włączyła się grupa Polaków. Początkowo udali się do Włoch, by ukończyć tam gimnazjum i dołączyć do Zgromadzenia. Działo się to w latach od 1888 do 1902 kiedy to sytuacja polityczna Polski nie była w najlepszej kondycji. Pozostało więc polskim salezjanom działać wśród Polaków na emigracji, zwłaszcza w Ameryce Południowej. [1]

Do czasu wybuchu II wojny światowej liczba Polaków obecnych w krajach misyjnych przekroczyła 300 misjonarzy. W okresie powojennym, z racji politycznych, doszło do zahamowania wcześniej dynamicznie rozwijającego się zaangażowania misyjnego polskich salezjanów. Nowa karta ich działalności misyjnej została otwarta w roku 1981, kiedy to Zgromadzenie rozpoczęło realizację „Programu Afryka”. Zakładał on skierowanie misjonarzy salezjańskich z Europy, Azji i obu Ameryk do pracy na Czarnym Lądzie. W Polsce zaś od 1991 swoją działalność w Warszawie prowadzi Salezjański Ośrodek Misyjny, który koordynuje pracę misyjną czterech polskich inspektorii salezjańskich: krakowskiej, warszawskiej, pilskiej i wrocławskiej. [2] W roku 1999 powstał z kolei Salezjański Wolontariat Misyjny - Młodzi Światu obecnie z oddziałami w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Kielcach i Świętochłowicach, którego szczególnym zadaniem jest zaangażowanie osób świeckich w misję Kościoła i Salezjanów.

Wybitni salezjanie polscy[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy