Mała Armia Janosika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mała Armia Janosika
Ilustracja
Mała Armia Janosika, listopad 2020
Rok założenia

2015

Pochodzenie

 Polska

Gatunek

folk, muzyka ludowa, muzyka Karpat[1]

Aktywność

od 2015

Powiązania

Cezary Żak, Katarzyna Żak, Piotr Cyrwus, Sławomir Berny

Skład
Damian Pałasz (skrzypce, dyrygent, założyciel),
Rafał Nowak (instr. klawiszowe, akordeon),
Wojtek Czyrnek (gitara elektryczna i akustyczna),
Mariusz Pacyga (gitara basowa),
Grzegorz Jaromin (perkusja)

Mała Armia Janosika – polski zespół muzyczny oraz grupa artystyczna, wykonująca muzykę folkową i ludową zainspirowaną góralską kulturą Podhala. Powstała w 2015 roku z inicjatywy pochodzącego z Raby Wyżnej skrzypka Damiana Pałasza[2][3][4].

Mała Armia Janosika liczy stu osiemdziesięciu członków (w wieku od dwóch do siedemdziesięciu lat) i jest największą kapelą góralską na Podhalu[3]. Zespół zrzesza dzieci i młodzież z Raby Wyżnej i okolic, a cechą wspólną wykonawców jest zamiłowanie do muzyki regionalnej oraz tradycji regionu Podhala[3]. Siedziba kapeli znajduje się w Rabie Wyżnej, gdzie regularnie odbywają się próby i przygotowania do występów artystycznych. W 2018 roku Mała Armia Janosika została zaproszona do udziału w uroczystym Koncercie dla Niepodległej[5][6].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa zespołu i skład[edytuj | edytuj kod]

Nazwa grupy jest grą słowną: oksymoron „mała armia” wykorzystano w odwołaniu do rozmiaru zespołu, który złożony jest przeważająco z dzieci, natomiast słowo „Janosik” (legendarny karpacki zbójnik) ma przywołać skojarzenia z folklorem gór[7]. Zespół cyklicznie wyrusza w trasy koncertowe, występując na terenie całej Polski i uczestnicząc w wydarzeniach o charakterze ludowym, świątecznym, papieskim oraz patriotycznym.

W 2019 roku do Małej Armii Janosika dołączyła sekcja muzyczna, tworząc instrumentalną kapelę w składzie:

 • Rafał „Piętaszek” Nowak – instrumenty klawiszowe, akordeon
 • Wojtek Czyrnek – gitara elektryczna i akustyczna
 • Mariusz Pacyga – gitara basowa
 • Grzegorz Jaromin – instrumenty perkusyjne

2015–2017[edytuj | edytuj kod]

15 marca 2015 roku ogłoszony został pierwszy nabór do zespołu, który pierwotnie działał pod nazwą Galicja Projekt[4]. Do projektu zgłosiło się dwadzieścia pięć osób zamieszkujących Rabę Wyżną i okolice. Po okresie rekrutacji wszyscy członkowie przystąpili do pierwszych zajęć nauki gry na skrzypcach i basach podhalańskich pod okiem Damiana Pałasza[4]. 24 grudnia 2015 roku zespół zapoczątkował tradycję Góralskich Pasterek w kościele parafialnym w Rabie Wyżnej[2][8][9].

W styczniu 2016 roku zespół organizował koncerty charytatywno-kolędnicze dla osób chorych i potrzebujących[10][11], a w lipcu zrealizował wideoklip do utworu „Siła jest w jedności”, który został nagrany z okazji Światowych Dni Młodzieży[12]. Teledysk został nakręcony na terenie gminy Raba Wyżna, między innymi przy pomniku Jana Pawła II. Z tej okazji zespół również wystąpił podczas ŚDM w Krakowie oraz w Rabie Wyżnej[13][14]. Jeszcze w 2016 został ogłoszony drugi nabór do zespołu, który powiększył się o kolejnych dwudziestu pięciu członków.

Pod koniec stycznia 2017 roku członkowie Małej Armii Janosika wystąpili podczas uroczystego koncertu kolędniczego przed kardynałem Stanisławem Dziwiszem, który żegnał się wówczas z funkcją Metropolity Krakowskiego[15]. W lutym ogłoszono trzeci nabór do zespołu. W rezultacie Mała Armia Janosika powiększyła się o pięćdziesięciu nowych członków. 7 maja 2017 już stuosobowa grupa zagrała podczas odpustu parafialnego w Rabie Wyżnej: msza święta była celebrowana przez kard. Dziwisza[16].

Latem 2017 roku zespół pracował nad teledyskiem pt. „Modlę się o miłość”, w realizację którego Damian Pałasz zaangażował Katarzynę i Cezarego Żaków oraz tercet Megitza Trio[2][3][17]. Jesienią Mała Armia Janosika występowała podczas Dni Jana Pawła II w Krakowie, w Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach[18].

2018[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2018 roku założyciel Małej Armii Janosika Damian Pałasz został nagrodzony w plebiscycie Gazety Krakowskiej na „Osobowość Roku 2017”[3][19]. W etapie powiatowym zajął pierwsze miejsce, a w etapie wojewódzkim – drugie[3][19]. W marcu 2018, po kolejnym naborze, zespół zwiększył swoją liczebność do stu czterdziestu członków. W kwietniu Mała Armia Janosika zwyciężyła plebiscyt na Najpopularniejszy Zespół Dziecięco-Młodzieżowy Podhala, Orawy, Spisza i Pienin 2017 roku[20].

W listopadzie 2018 roku zespół wystąpił podczas Koncertu dla Niepodległej w Warszawie.

W październiku 2018 roku swoją premierę miał teledysk nakręcony z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W wideoklipie zatytułowanym „Białe róże” – wyreżyserowanym i wyprodukowanym przez Pałasza – główne role odegrali aktorzy Katarzyna Żak i Piotr Cyrwus[21]. W ciągu dwóch miesięcy od swojej publikacji w serwisie YouTube klip został odtworzony ponad milion razy[21], a do marca 2021 obejrzano go 4,2 mln razy[22]. Wkrótce po premierze teledysku Małą Armię Janosika zaproszono do udziału w Koncercie dla Niepodległej, który odbył się 10 listopada 2018 na Stadionie Narodowym w Warszawie[21]. Koncert był transmitowany przez wszystkie polskie stacje telewizyjne, a zespół wystąpił na scenie obok takich artystów, jak Maryla Rodowicz, Krzysztof Cugowski, Ewa Farna i Kamil Bednarek[23][6][24]. Podczas uroczystego wystąpienia Mała Armia Janosika zaprezentowała wiązankę pieśni legionowych, śpiewając w akompaniamencie orkiestry symfonicznej pod batutą Grzegorza Urbana[25]. Wśród zaśpiewanych utworów znalazły się: „Białe róże”, „Wojenko, wojenko”, „Szara piechota”, „Przybyli ułani pod okienko” oraz „My, Pierwsza Brygada[6]. Występ Małej Armii Janosika oglądało 40 tys. widzów zebranych na stadionie oraz 7 mln zgromadzonych przed telewizorami[26][6][5][27].

W listopadzie zespół zagrał podczas wizyty prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Podsarniu, prezentując pieśni patriotyczne[28]. 20 grudnia 2018 wydany został pierwszy album długogrający Małej Armii Janosika, Kolędy i Pastorałki na góralską nutę[29][30]. Zespół wyruszył w promocyjną trasę koncertową, która objęła Małopolskę i Podkarpacie[29].

2019[edytuj | edytuj kod]

Rok 2019 Mała Armia Janosika rozpoczęła serią koncertów między innymi w Tarnowie, Nowym Targu, Przemyślu i Sanoku[31][32][33][34]. W marcu 2019 Damian Pałasz, w konkursie organizowanym przez Dziennik Polski oraz Gazetę Krakowską, został nazwany „Osobowością Roku 2018” w kategorii kultura, zajmując pierwsze miejsce w powiecie nowotarskim oraz drugie w województwie małopolskim[35][36]. Nominację w konkursie uzyskał za wkład w kulturę regionalną[35]. Z biegiem lat i działalności na rynku muzycznym szeregi bandu zasilili: Rafał „Piętaszek” Nowak, Wojtek Czyrnek, Mariusz Pacyga, Grzegorz Jaromin, Marcin Grywalski, Szymon Matras i Krzysztof Stanik. W towarzystwie instrumentalistów Mała Armia Janosika zaczęła grać nie tylko utwory folklorystyczne i ludową muzykę Podhala, ale też polską muzykę rozrywkową. Jesienią liczba członków zespołu wzrosła do stu pięćdziesięciu.

29 września 2019 grupa zagrała koncert w Centrum Jana Pawła II w Krakowie, z okazji jubileuszu dwudziestopięciolecia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa[37][38]. 16 października Mała Armia Janosika wystąpiła w Wieliczce z okazji „Dnia Papieskiego”, wykonując repertuar upamiętniający pontyfikat Jana Pawła II[39]. Także w październiku Pałasz i członkowie zespołu zostali nagrodzeni podczas czternastej edycji FilmAT Festival[a] w Warszawie. Grupę wyróżniono za najlepszy film dokumentalny w kategorii historia i dziedzictwo oraz za „wartości patriotyczne” teledysku – w obu przypadkach za „Białe róże”[40][41].

21 grudnia 2019 odbył się mikołajkowy koncert Malej Armii Janosika pod oknem papieskim na ul. Franciszkańskiej w Krakowie. 24 grudnia 2019 roku Mała Armia Janosika wystąpiła podczas V Góralskiej Pasterki w Rabie Wyżnej. Mszę świętą celebrował ks. kard. Stanisław Dziwisz, a uroczystość była transmitowana w TVP Info, TVP Polonia oraz Regionalnej TVP3[42][43].

Od 2020[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2020 roku Mała Armia Janosika wystąpiła przed prezydentem Andrzejem Dudą podczas jego wizyty w Rabce-Zdroju[44][45][46]. W marcu 2020, ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, zespół zdecydował się zawiesić działalność koncertową. Wiosną nagrane zostały dwa wideoklipy w trybie zdalnym („Dni, których nie znamy”, „Barka”)[1][47][48][49]. Drugi z teledysków do marca 2021 roku w serwisie YouTube wyświetlono ponad trzy miliony razy[49]. Wiosną i latem 2020 Mała Armia Janosika wzięła udział w programach Telewizji Polskiej: Teleexpress[50], Bądźmy razem w domu[51][52] (dwukrotnie), Studio Raban[53] i Ziarno[54]. Grupa gościła także na antenie TVP Polonia[1], w serwisach informacyjnych TVP, na antenie Radio Plus[55] oraz w prasie (Gość Niedzielny, Twoje Imperium)[56][57].

Następnie zespół wyruszył w papieską trasę koncertową po Polsce (m.in. Toruń, Częstochowa, Jasna Góra), z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II[58][59]. Pod koniec lata 2020 roku liczba członków kapeli wzrosła do stu osiemdziesięciu. 26 września 2020 z inicjatywy Damiana Pałasza w Rabie Wyżnej została zorganizowana „I Największa Góralska Majówka w Polsce” (z okazji setnych urodzin Jana Pawła II)[55]. Wydarzeniu towarzyszyły honorowe patronaty między innymi kardynała Stanisława Dziwisza oraz marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego. 18 października 2020 Mała Armia Janosika wystąpiła podczas koncertu „Wadowice, tu wszystko się zaczęło”, organizowanego przez Telewizję Polską. Zespół wykonał utwory „Czarna Madonna” i „Barka” wspólnie Anną Jurksztowicz i Mateuszem Ziółko, a następnie zaśpiewał z duetem Golec uOrkiestra piosenkę „Do Wadowic wróć”. Koncert transmitowano na antenie TVP1[60][61][62]. Pod koniec października 2020 ukazał się teledysk do utworu „Nie zastąpi Ciebie nikt” autorstwa Romualda Lipko[63].

28 czerwca 2021 odbyła się premiera nowego albumu zespołu pt. Jan Paweł II – Przyjaciel Podhalańskiej Ziemi. Płyta stanowi hołd dla polskiego papieża i została wydana w 101. rocznicę jego urodzin[64][65]. W lipcu grupa pojawiła się na scenie na obchodach „II Największej Góralskiej Majówki w Polsce”[66][64]. Damian Pałasz był reżyserem i producentem wydarzenia[67]. 21 sierpnia 2021 Mała Armia Janosika zagrała koncert pt. „Solidarni z Białorusią”, który odbył się w Częstochowie[68]. Wydarzenie było emitowane na antenie TVP Polonia[68][69]. Także pod koniec sierpnia odbył się koncert Małej Armii Janosika w Wolbromiu, w ramach którego na scenie wystąpiło łącznie stu pięćdziesięciu artystów[70]. 19 listopada 2021 zespół wystąpił w Filharmonii Krakowskiej podczas Święta Małopolski[71][72]. W drugiej połowie grudnia Mała Armia Janosika gościła w Węgierskiej Operze Państwowej w Budapeszcie, gdzie również zagrała koncert[73][74][75][76]. Został on pozytywnie oceniony przez publiczność[76]. Poświąteczny występ grupy w Rokicinach Podhalańskich był emitowany przez Telewizję Trwam[77][78].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • 2018: „Osobowość Roku 2017” w plebiscycie Gazety Krakowskiej – wyróżniony: Damian Pałasz (założyciel zespołu)[3][19][79]
 • 2018: Nagroda dla Najpopularniejszego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowy Podhala, Orawy, Spisza i Pienin 2017 roku[20]
 • 2019: „Osobowość Roku 2018” w plebiscycie Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej – wyróżniony: Damian Pałasz[35][36][80]
 • 2019: Nagroda podczas XIV FilmAT Festival w Warszawie za:
  • najlepszy film dokumentalny w kategorii historia i dziedzictwo;
  • wartości patriotyczne teledysku „Białe róże”[b] (wyróżnieni: Damian Pałasz wraz z zespołem Mała Armia Janosika)[40][41]

Skład[edytuj | edytuj kod]

 • Damian Pałasz – skrzypce, dyrygent, założyciel

Sekcja muzyczna:

 • Rafał „Piętaszek” Nowak – instrumenty klawiszowe, akordeon (do zespołu dołączył latem 2019 roku i gra w nim nadal)
 • Mariusz Pacyga – gitara basowa (zima 2019–obecnie)
 • Grzegorz Jaromin – perkusja (lato 2019–obecnie)
 • Wojtek Czyrnek – gitara elektryczna i akustyczna (wiosna 2020–obecnie)

Byli członkowie:

 • Marcin Grywalski – gitara elektryczna (od lata 2019 do końca 2019)
 • Szymon Matras – gitara basowa (lato 2019 do końca 2019)
 • Krzysztof Stanik – gitara elektryczna i akustyczna (zima 2019–wiosna 2020)

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy
 • 2021: Jan Paweł II – Przyjaciel Podhalańskiej Ziemi[64]
Albumy świąteczne
 • 2018: Kolędy i Pastorałki na góralską nutę[29]
Single, teledyski
 • 2016: „Siła jest w jedności”[12][81]
 • 2017: „Modlę się o miłość”[2][82]
 • 2018: „Białe róże”[21][22]
 • 2020: „Dni, których nie znamy”[1][47]
 • 2020: „Barka”[48][49]
 • 2020: „Nie zastąpi Ciebie nikt”[63][83]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych, Dokumentów i Reportaży Telewizyjnych oraz Filmów Korporacyjnych.
 2. Teledysk nakręcono z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d 'MAŁA ARMIA JANOSIKA' i dni których nie znamy – Marka Grechuty. TVP Polonia, 2020-04-27. [dostęp 2021-03-12].
 2. a b c d Cezary Żak ponownie wcielił się w rolę księdza!. RMF FM, 2017-08-05. [dostęp 2021-03-12].
 3. a b c d e f g Amadeusz Calik: DAMIAN PAŁASZ, RABA WYŻNA. ZWYCIĘZCA W KATEGORII KULTURA W POWIECIE NOWOTARSKIM. Gazeta Krakowska. Polska Press, 2018-01-30. [dostęp 2021-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-12)].
 4. a b c Galicja Projekt. Podhalański Portal Informacyjny, 2016-07-02. [dostęp 2021-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-12)].
 5. a b Koncert dla Niepodległej. Prezydent.pl – Oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, 2018-11-10. [dostęp 2021-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-12)].
 6. a b c d Koncert dla Niepodległej na PGE Narodowym. Maryla Rodowicz zaskoczyła stylizacją (relacja, zdjęcia). Interia.pl, 2018-11-10. [dostęp 2021-03-12].
 7. Rozbójniki jadą na Warszawę. Gość Niedzielny. [dostęp 2021-03-12].
 8. Zawsze przed Bożym Narodzeniem – tradycyjna Wigilia gminna (aktualizacja). PodhaleRegion.pl, 2015-12-20. [dostęp 2021-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-12)].
 9. I Góralska Pasterka w Rabie Wyżnej z Małą Armią Janosika & Rabiańską Ślebodą (24.12.2015r). YouTube. [dostęp 2021-03-12].
 10. Zespół Góralski w Rabie Wyżnej. YouTube. [dostęp 2021-03-12].
 11. Koncert charytatywny w Wysokiej. Archive. [dostęp 2021-03-12].
 12. a b Teledysk 'Siła jest w jedności' – góralska wdzięczność dla Św. Jana Pawła II. PodhaleRegion.pl, 2016-07-19. [dostęp 2021-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-12)].
 13. Region. Mała Armia Janosika śpiewa w 100. rocznicę dla św. Jana Pawła II. Tv28.pl, 2020-05-19. [dostęp 2021-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-12)].
 14. Koncert Noworoczny Góralskiej Orkiestry Dętej ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. Związek Podhalan w Polsce, 2018-02-20. [dostęp 2021-03-12].
 15. Dziękujemy za posługę kardynała Stanisława Dziwisza. Wieści Rabiańskie, s. 5, 2017-03-01. [dostęp 2021-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-12)].
 16. Gmina Raba Wyżna dziękuje kardynałowi. Wieści Rabiańskie, s. 5, 2017-07-13. [dostęp 2021-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-12)].
 17. Cezary Żak w nowym teledysku Małej Armii Janosika i Megitzy Trio. Podhalański Portal Informacyjny, 2017-08-06. [dostęp 2021-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-12)].
 18. 'Pan, który stanął nad brzegiem': śpiewanie i granie w Centrum Jana Pawła II. 2017-11-10. [dostęp 2021-03-12].
 19. a b c Dowódca małej armii. Wieści Rabiańskie, s. 16–18, 2018-03-21. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-12)].
 20. a b Kolejny sukces. Archive. [dostęp 2021-03-12].
 21. a b c d 'Białe Róże' – z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. RabaWyzna.pl, 2018-12-04. [dostęp 2021-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-12)].
 22. a b Mała Armia Janosika – Białe Róże (100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę) OFFICIAL VIDEO. YouTube. [dostęp 2021-03-12].
 23. Julia Klusek: Koncert dla Niepodległej, Warszawa 2018. Na scenie pojawi się m.in. Maryla Rodowicz i Paweł Kukiz. Kto wystąpi? Gdzie transmisja?. Nasze Miasto. Polska Press, 2018-11-05. [dostęp 2021-03-12].
 24. Koncert dla Niepodległej STADION NARODOWY 10 listopada – program występów. Radio Eska, 2018-11-11. [dostęp 2021-03-12].
 25. Koncert dla Niepodległej na PGE Narodowym 10 XI 2018. Biuro Programu „Niepodległa”, 2018-10-19. [dostęp 2021-03-12].
 26. 7 mln obejrzało w telewizji 'Koncert dla Niepodległej'. Polska Agencja Prasowa, 2018-11-15. [dostęp 2021-03-12].
 27. Miliony Polaków obejrzały Koncert dla Niepodległej!. Biuro Programu „Niepodległa”, 2018-11-11. [dostęp 2021-03-12].
 28. Prezydent odsłonił pomnik w Podsarniu. Wieści Rabiańskie, s. 16–17, 2018-12-14. [dostęp 2021-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-12)].
 29. a b c Kolejny sukces Małej Armii Janosika. RabaWyzna.pl, 2019-02-05. [dostęp 2021-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-12)].
 30. 'Kolędy i Pastorałki na góralską nutę' – płyta CD. Archive. [dostęp 2021-03-12].
 31. Artur Gawle: Tarnów. Mała Armia Janosika na scenie 'Solskiego'. Dziennik Polski. Polska Press, 2019-01-05. [dostęp 2021-03-12].
 32. Artur Gawle: Tarnów. Mała Armia Janosika na scenie 'Solskiego'. Gazeta Krakowska. Polska Press, 2019-01-05. [dostęp 2021-03-12].
 33. SPOTKANIE NOWOROCZNE U STAROSTY. Watra.pl, 2019-01-13. [dostęp 2021-03-12].
 34. Mała Armia Janosika w Sanoku. Przemyska.pl, 2019-01-27. [dostęp 2021-03-12].
 35. a b c Katarzyna Wójcik: Osobowość Roku 2018. Przedstawiamy liderów wielkiego finału. Dziennik Polski. Polska Press, 2019-01-17. [dostęp 2021-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-12)].
 36. a b Damian Pałasz Osobowością 2018 roku według Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Archive. [dostęp 2021-03-12].
 37. Ze wsią i dla wsi już od 25 lat – Jubileusz ARiMR w Małopolsce. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, 2019-09-27. [dostęp 2021-03-12].
 38. 25 lat ARiMR w Małopolsce. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, 2019-09-30. [dostęp 2021-03-12].
 39. Jolanta Białek: Wieliczka. Stypendia i muzyka w hołdzie dla Jana Pawła II. Dziennik Polski. Polska Press, 2019-10-19. [dostęp 2021-03-12].
 40. a b 'Białe róże' Małej Armii Janosika z nagrodą. Podhalański Portal Informacyjny, 2019-10-23. [dostęp 2021-03-12].
 41. a b Reportaż 2019 – 14th FilmAT Festival. FilmAT Festival. [dostęp 2021-03-12].
 42. V Góralska Pasterka w Rabie Wyżnej 2019. Pressmania, 2019-12-27. [dostęp 2021-03-12].
 43. Kard. Dziwisz: Bóg przemawia do ludzi prostego, pokornego serca. Gość Niedzielny, 2019-12-25. [dostęp 2021-03-12].
 44. Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda odwiedził Rabkę-Zdrój. Nie obyło się bez awantury. Gazeta Krakowska. Polska Press, 2020-02-28. [dostęp 2021-03-12].
 45. Wyjątkowe nagranie z góralską kapelą. Autorem... Prezydent RP. TVP Info, 2020-02-27. [dostęp 2021-03-12].
 46. Mirosław Haładyj: Rabka-Zdrój. Prezydent Andrzej Duda upamiętnił Marię Kaczyńską. Nie obyło się bez incydentów. Małopolski Portal Informacyjny, 2020-02-28. [dostęp 2021-03-12].
 47. a b Dni których nie znamy – Mała Armia Janosika (OFFICIAL PANDEMIC VIDEO). YouTube. [dostęp 2021-03-12].
 48. a b Mała Armia Janosika śpiewa w 100. rocznicę dla św. Jana Pawła II. Tv28.pl, 2020-05-19. [dostęp 2021-03-12].
 49. a b c BARKA – 150. Górali z Małej Armii Janosika dla Jana Pawła II (OFFICIAL PANDEMIC VIDEO). YouTube. [dostęp 2021-03-12].
 50. Mała Armia Janosika w Teleexpressie. Gorczański Portal Informacyjny, 2020-05-05. [dostęp 2021-03-12].
 51. 'Bądźmy razem w domu TVP1' MAŁA ARMIA JANOSIKA (8.05.2020r. Rafał Patyra i jego gość Damian Pałasz). YouTube. [dostęp 2021-03-12].
 52. Bądźmy razem w domu: 15.05.2020, odc. 31. TVP VOD. [dostęp 2021-03-12].
 53. Studio Raban 08.08.2020. TVP VOD. [dostęp 2021-03-12].
 54. Ziarno: Internet. TVP VOD. [dostęp 2021-03-12].
 55. a b Największa góralska majówka w Polsce w Rabie Wyżnej. Radio Plus, 2020-09-22. [dostęp 2021-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-25)].
 56. Majówka będzie w... sierpniu. Gość Niedzielny. [dostęp 2021-03-12].
 57. Kochani, już dzisiaj możecie poczytać o naszej realizacji w okresie pandemii w najnowszym wydaniu tygodnika 'Twoje Imperium'. Facebook. Facebook, Inc., 2020-06-08. [dostęp 2021-03-12].
 58. Koncert Małej Armii Janosika. Radio Maryja. [dostęp 2021-03-12].
 59. Toruń. Koncert Małej Armii Janosika. DzienDobryTorun.pl. [dostęp 2021-03-12].
 60. KONCERT 'WADOWICE. TU WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO' W TVP. KTO POJAWIŁ SIĘ NA SCENIE?. Interia.pl, 2020-10-18. [dostęp 2021-03-12].
 61. Wadowice, tu wszystko się zaczęło – powtórka koncertu z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Gdzie oglądać?. Radio Eska, 2020-10-18. [dostęp 2021-03-12].
 62. W Wadowicach mimo pandemii odbędzie się koncert na 100-lecie urodzin papieża. W maju ten koncert odwołano. Gazeta Wyborcza. Agora, 2020-10-15. [dostęp 2021-03-12].
 63. a b Nowy teledysk Małej Armii Janosika (video). Podhalański Portal Informacyjny, 2020-10-27. [dostęp 2021-03-12].
 64. a b c II Największa Góralska Majówka. Oficjalny Portal Województwa Małopolskiego, 2021-07. [dostęp 2022-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-14)].
 65. Jan Paweł II – Przyjaciel Podhalańskiej Ziemi – wkrótce nowa płyta Małej Armii Janosika. Góral Info, 2021-05-07. [dostęp 2022-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-14)].
 66. II. największa Góralska Majówka w Polsce. TVP Polonia, 2021-07-06. [dostęp 2022-02-14].
 67. II Góralska Majówka w Rabie Wyżnej w hołdzie Janowi Pawłowi II. Gorce24.pl, 2021-07-25. [dostęp 2022-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-14)].
 68. a b PREMIERA: „Solidarni z Białorusią” – koncert „Małej Armii Janosika” w kościele św. Wojciecha w Częstochowie. TVP Polonia, 2021-08-20. [dostęp 2021-08-20].
 69. „Solidarni z Białorusią” – koncert „Małej Armii Janosika”. TVP Polonia, 2021-08-21. [dostęp 2021-08-20].
 70. Kałwa, Gabriela: Recenzje wydarzeń: Mała Armia Janosika. Wolbrom.pl, 2021-08-22. [dostęp 2022-02-14].
 71. Gala Święta Małopolski. Oficjalny Portal Województwa Małopolskiego, 2021-11-19. [dostęp 2022-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-14)].
 72. Górale w Krakowskiej Filharmonii grają Górole, górole – Mała Armia Janosika (19.11.2021). YouTube. [dostęp 2022-02-14].
 73. Z miłości do tradycji. Nasz Dziennik, 2022-01-05. [dostęp 2022-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-14)].
 74. Koncert kolęd z Małą Armią Janosika. Podhalański Portal Informacyjny, 2022-01-30. [dostęp 2022-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-14)].
 75. Koncert Małej Armii Janosika w Budapeszcie. Instytut Polski. [dostęp 2022-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-14)].
 76. a b Dwa bratanki po góralsku, czyli wielki koncert Małej Armii Janosika w Budapeszcie. Kurier Plus – Polish Weekly Newspaper, 2021-12-18. [dostęp 2022-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-14)].
 77. Koncert Kolędowy Małej Armii Janosika. Radio Maryja. [dostęp 2022-02-14].
 78. Charytatywny koncert Małej Armii Janosika. Archive. [dostęp 2022-02-14].
 79. Osobowość Roku 2017: Damian Pałasz. Lykografia.pl. [dostęp 2021-03-12].
 80. Osobowość Roku 2018: Damian Pałasz. Archive. [dostęp 2021-03-12].
 81. Siła jest w jedności – Mała Armia Janosika dla Jana Pawła II (OFFICIAL VIDEO). YouTube. [dostęp 2021-03-12].
 82. Modlę się o miłość – Mała Armia Janosika (OFFICIAL VIDEO - ft. Megitza Trio, Cezary i Katarzyna Żak). YouTube. [dostęp 2021-03-12].
 83. Nie zastąpi Ciebie nikt Mała Armia Janosika dla Jana Pawła II (OFFICIAL VIDEO). YouTube. [dostęp 2021-03-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]