Przejdź do zawartości

Barszcz z rurą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Barszcz czerwony z rurą)
Barszcz czerwony zakwaszany i zabielany
Kości ze szpikiem - rura

Barszcz z rurą[1] – zakwaszany barszcz z czerwonych buraków, zabielany śmietaną i mąką, lub czysty, gotowany na wywarze z mięsa wieprzowego, warzyw i kości szpikowych[2][3].

Przygotowanie[edytuj | edytuj kod]

Czerwone buraki pokrojone w cienkie słupki, są gotowane razem z mięsem i warzywami[4]. Po ugotowaniu wywar zostaje przecedzony i dodane do niego; zakwas z czerwonych buraków, pokrojona w plasterki kiełbasa, ugotowane uprzednio w wywarze buraki, mięso pokrojone w kostkę i kości. Całość jest gotowana jeszcze około dwie godziny[2]. Pół godziny przed ugotowaniem kości szpikowe zostają wyjęte i odłożone aby wystygły[5]. Ugotowany barszcz w razie potrzeby zostaje doprawiony do smaku ponownie zakwasem z buraków oraz solą i pieprzem, dodana śmietana wymieszana z mąką, i całość krótko zagotowana. Do zupy zostaje dodany szpik z kości[2] i zostaje podany z ziemniakami, lub w innej wersji z posmarowanymi nim grzankami[4].

Składniki:[edytuj | edytuj kod]

Wieprzowina bez kości, kości szpikowe, kiełbasa, cebula, mąka, buraki czerwone, włoszczyzna, zakwas buraczany, śmietana, sól, pieprz, majeranek, liść laurowy[2].

Zakwas[edytuj | edytuj kod]

Obrane buraki pokrojone w cienkie plasterki zostają zalane przegotowaną ciepłą wodą, jest dodana skórka z chleba razowego, i postawione w ciepłym miejscu. Zakwas nadaje się do użycia po 5 - 6 dniach[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [hasło] „barszcz”. W: Maciej E. Halbański: Leksykon sztuki kulinarnej. Warszawa: Wydawnictwo „Watra”, 1987, s. 18. ISBN 83-225-0106-4.
  2. a b c d e Kuchnia polska: Barszcz polski z "rurą" [online], kuchnia-polska.net [dostęp 2024-05-21].
  3. Lucyna Ćwierczakiewiczowa, 365 obiadów za 5 złotych/Barszcz czysty - Wikiźródła, wolna biblioteka [online], pl.wikisource.org [dostęp 2024-05-22] (pol.).
  4. a b s, BARSZCZ POLSKI Z RURĄ - Przepis [online] [dostęp 2024-05-21] (pol.).
  5. Czerwony jak barszcz [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-05-21] (pol.).