Barszcz (potrawa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czysty barszcz czerwony z pasztecikiem
Polski barszcz czerwony z uszkami

Barszczzupa przyrządzana na zakwasie, popularna w krajach Europy środkowej i wschodniej[1].

Historyczne wzmianki wskazują na ukraińskie pochodzenie barszczu[2][3], było to danie spożywane głównie przez chłopów[3]. Początkowo barszczem nazywano polewkę przygotowaną z kiszonych liści barszczu zwyczajnego[4]. Współcześnie barszczem nazywa się kwaśną zupę z soku z kapusty kiszonej, soku z kiszonych buraków czerwonych, kiszonego szczawiu lub innych zwykle białych kiszonych warzyw. W Polsce barszcz czerwony z buraków jest podawany na początku wieczerzy Wigilii Bożego Narodzenia. Barszcz biały podawany jest z białą, gotowaną kiełbasą, jajkiem oraz ziemniakami lub kaszą. Odmianą barszczu białego jest barszcz chrzanowy przygotowywany na wywarze z gotowanej szynki, dodatkowo zabielony śmietaną z tartym chrzanem.

Zupą podobną do barszczu białego jest żur, przygotowywany z wywaru mięsnego, zwykle wędzonego, zagęszczany zakwasem chlebowym. Tradycyjnie podawany ze smażoną kiełbasą i jajkiem oraz chlebem.

Rodzaje barszczów[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. https://sjp.pwn.pl/slowniki/barszcz.html
  2. Borscht | Definition, Ingredients, & Facts | Britannica, www.britannica.com, 8 września 2023 [dostęp 2023-09-16] (ang.).
  3. a b From Russia with Borscht | History Today, www.historytoday.com [dostęp 2023-09-16].
  4. Barszcz krwiście czerwony. Bez koncentratu i ulepszaczy. Kuchnia ze Świata. [dostęp 2013-03-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-29)]. (pol.).
  5. Maciej Halbański: Leksykon sztuki kulinarnej. Warszawa: Wydawnictwo Watra, 1987, s. 18.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]