Batalion Narva

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Batalion "Narva" (niem. Estnisches SS-Freiwilligen Panzergrenadier Bataillon "Narva") – ochotnicza jednostka wojskowa Waffen-SS złożona z Estończyków i Niemców podczas II wojny światowej.

Batalion "Narva" powstał w lutym 1943 r. jako 1 batalion Legionu Estońskiego SS, składający się z czterech kompanii. W marcu włączono go w skład 5 Dywizji Pancernej SS "Wiking", wszystkie kompanie zostały zmotoryzowane oraz dozbrojone i odpowiednio doposażone. Batalion liczył wówczas ponad 770 Estończyków i prawie 200 Niemców. W kwietniu został wysłany na front wschodni na Ukrainę, gdzie w ramach 5 Dpanc. SS "Wiking" walczył z Armią Czerwoną do lutego 1944 r. Poniósł wówczas bardzo duże straty podczas walk mających doprowadzić do wyrwania się z kotła pod Czerkasami. W marcu resztki batalionu zostały odesłane do okupowanej Estonii, gdzie na ich bazie sformowano batalion fizylierów w składzie 20 Dywizji Grenadierów SS.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Toomas Hiio, Meelis Maripuu, Indrek Paavle, Estonia 1940-1945: reports of the Estonian International Commission for the Investigation of Crimes Against Humanity, Tallinn 2006

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]