Przejdź do zawartości

Beczwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Beczwa
Bečva
Ilustracja
Rzeka Beczwa
Kontynent

Europa

Państwo

 Czechy

Lokalizacja

Morawy

Rzeka
Długość 61,5 km
Powierzchnia zlewni

1625,7 km²

Średni przepływ

17,5 m³/s m³/s

Źródło
Miejsce Górna Beczwa, Dolna Beczwa
Współrzędne

49°28′12″N 17°57′16″E/49,470000 17,954444

Ujście
Recypient Morawa
Miejsce

Valašské Meziříčí

Współrzędne

49°25′07″N 17°19′17″E/49,418611 17,321389

Położenie na mapie kraju zlińskiego
Mapa konturowa kraju zlińskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Beczwa (cz. Bečva; niem. Betschwa, Betsch) – rzeka na Morawach w Czechach, największy lewy dopływ Morawy. Długość – 61,5 km, powierzchnia dorzecza – 1625,7 km². Należy do zlewiska Morza Czarnego.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Według tradycji nazwa rzeki poszła od głośnego, hałaśliwego (beczącego - czes. bečivého) przepływu wody[1].

Bieg[edytuj | edytuj kod]

Beczwa powstaje z połączenia Górnej (Wsetyńskiej) i Dolnej (Rożnowskiej) Beczwy na wysokości ok. 280 m n.p.m., w miejscowości Valašské Meziříčí. Płynie szerokim łukiem, początkowo w kierunku północno-zachodnim, następnie zachodnim i wreszcie południowo-zachodnim. Do Morawy uchodzi na wysokości ok. 200 m n.p.m. koło miejscowości Troubky[2].

Bieg rzeki jest w dużej części uregulowany, lecz kręty. W szeregu miejsc w korycie występują bystrza, lokalnie kamienne łachy. Przy normalnych stanach Beczwa niesie niezbyt wiele wody. Jest generalnie rzeką płytką, w kilku miejscach istnieją na niej używane do dziś brody. Na całej długości zbudowano wiele różnej wielkości jazów, przy największych z nich, w Hranicach, Przerowie i Troubkach, funkcjonują małe elektrownie wodne.

Lokalnie obecnemu korytu towarzyszą wypełnione wodą starorzecza. W wielu miejscach w dolinie Beczwy istnieją zasilane jej wodami stawy rybne[2].

Miejscowości nad Beczwą[edytuj | edytuj kod]

Ważniejsze miejscowości nad Beczwą: Lhotka, Choryně, Hustopeče nad Bečvou, Milotice nad Bečvou, Černotín, Teplice nad Bečvou, Hranice, Zadní Familie, Přední Familie, Týn nad Bečvou, Lipník nad Bečvou, Osek nad Bečvou, Oldřichov, Prosenice, Radslavice, Przerów.

Ważniejsze dopływy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ota Anders, Jaroslav Bača, Miloslav Baláš, František Bednář i in.: Beskydy. Praha: Olympia, 1982, s. 216, seria: Turistický průvodce ČSSR (svazek 8).
  2. a b Mapa turystyczna. [dostęp 2023-07-13].